Święta Rita ma nowe diecezjalne sanktuarium

Święta Rita ma nowe diecezjalne sanktuarium
(Fot. swietaritaglebinow.pl)
KAI/dm

W niedzielę po południu w Głębinowie niedaleko Nysy w miejscowym kościele św. Urbana rozpoczęły się uroczystości związane ustanowieniem sanktuarium w tym miejscu. Biskup Andrzej Czaja odczytał podpisany przez siebie dekret na tę okoliczność. Z jego rąk otrzymał go proboszcz parafii, ks. Przemysław Seń. 

Jest to drugie po Nowym Sączu sanktuarium tej świętej. Święta Rita uznawana jest za patronkę w sprawach trudnych i beznadziejnych, opiekunkę matek i osób poniżanych.

DEON.PL POLECA
Kult św. Rity w Głębinowie trwa od jesieni 2014 roku. Jej relikwie są tam czczone od 22 maja 2015. Nabożeństwa, na które przed pandemią, przyjeżdżali wierni nie tylko z diecezji opolskiej, ale i z innych regionów kraju oraz z Czech, odbywają się 22. dnia każdego miesiąca. Złożyli oni za wstawiennictwem świętej tysiące próśb.

W niedzielne popołudnie procesja z relikwiami i figurą świętej przeszła z kościoła do polowego ołtarza i tam biskup opolski w koncelebrze biskupów pomocniczych i kilkudziesięciu kapłanów celebrował Mszę św.

DEON.PL POLECA

- Pierwszym znakiem Opatrzności było ocalenie tutejszego kościoła, gdy był tu budowany zalew - mówił bp Czaja.

- Były zamysły, by go rozebrać. Potem tak Boży Duch prowadził, że powstał przy nim ośrodek formacyjny „Rybak”. Z Bożego Ducha został też tu posłany ks. Przemek. I usłyszał, że w dzisiejszych czasach, gdy niektóre sprawy są beznadziejne, trzeba przywoływać orędownictwa i wstawiennictwa św. Rity. Otrzymaliśmy relikwie i zaczął się kult. Nic tylko się zdumieć. Mamy sanktuarium - święte miejsce. Oby było w diecezji opolskiej oazą życia duchowego. Prośmy św. Ritę, by była tu gospodynią, która nam pomoże z Bożego życia czerpać. Chcemy tu pamiętać o służbie zdrowia, sanepidzie i wolontariacie. O chorych i cierpiących. Chcę też upraszać przez św. Ritę łaski dla naszego Kościoła, aby odmienił oblicze - kontynuował hierarcha.

- Przyjeżdżam tutaj od roku każdego miesiąca - mówi pani Beata z Nysy. - Proszę św. Ritę o modlitwę za mojego wnuka, który wpadł w sidła narkotyków. Wierzę, że ona może mi i jemu pomóc - dodała.

- Przyjechałam z Opola i jestem w Głębinowie pierwszy raz. Dowiedziałam się o tym miejscu dopiero teraz, kiedy zrobiło się głośno o nowym sanktuarium. Chcę się do tego kultu dołączyć. Myślę, że każdy ma św. Ritę o co prosić. Będę się modlić za moje wnuki i prawnuki, których mam siedmioro. Będę ich tej patronce polecać - powiedziała pani Krystyna Michnik.

Zgodnie z tradycją tego miejsca, Msza św. zakończyła się błogosławieństwem róż. Zwyczaj ten nawiązuje do pobożnej legendy o cudzie świętej.

Rita kilka miesięcy przed śmiercią w styczniu 1457 roku poprosiła jedną z sióstr, by jej przyniosła z ogrodu kwiat róży. Siostra posłusznie, choć z niechęcią poszła do ogrodu. Ku zaskoczeniu zakonnic wróciła z różą.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa

Kilkadziesiąt cudów świętej Rity opisanych w jednej książce

Dziesiątki współczesnych świadectw: z północy i południa, ze wschodu i zachodu Polski. Wszędzie, gdzie pojawia się św. Rita, patronka od spraw beznadziejnych, przychodzą wypraszane za Jej wstawiennictwem...

Skomentuj artykuł

Święta Rita ma nowe diecezjalne sanktuarium
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.