Święto państwowe tuż po Bożym Narodzeniu? Abp Gądecki poparł pomysł

Święto państwowe tuż po Bożym Narodzeniu? Abp Gądecki poparł pomysł
Fot. KSM Polska / Youtube
KAI / kb

Abp Stanisław Gądecki popiera pomysł ustanowienia świętem państwowym 27 grudnia. Metropolita poznański podpisał deklarację upamiętnienia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. 

„Z uwagi na charakter oraz znaczenie tego historycznego wydarzenia, chęć i potrzebę godnego uhonorowania bohaterskich Powstańców i ich istotnej roli w budowaniu odradzającej się po latach zaborów Ojczyzny, wyrażam zgodę na umieszczenie mojego imienia i nazwiska pod Apelem zainicjowanym przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski adresowanym do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu oraz parlamentarzystów RP” – czytamy w deklaracji podpisanej przez metropolitę poznańskiego.

„Podzielam pogląd inicjatorów Apelu, iż pamięć o obronie narodowej tożsamości pod zaborami oraz o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego Wielkopolanie znakomicie się przyczynili, łączy Polaków i wymaga działań ponad wszelkimi podziałami” – oświadczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. W tym dniu w Poznaniu przebywał Ignacy Jan Paderewski, a jego przyjazd stał się okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Powstanie doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski i było jedyną tak dużą i udaną insurekcją w historii Polski.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

"Boże, Ty Boże mój, Ciebie szukam; Ciebie pragnie moja dusza, za Tobą tęskni moje ciało,jak ziemia zeschła, spragniona, bez wody". "Stworzyłeś nas (...) jako skierowanych ku Tobie.I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie...

Skomentuj artykuł

Święto państwowe tuż po Bożym Narodzeniu? Abp Gądecki poparł pomysł
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.