Synod. Nie chodzi o opinie i dokumenty, ale o słuchanie i doświadczenie Ducha

Synod. Nie chodzi o opinie i dokumenty, ale o słuchanie i doświadczenie Ducha
Fot. Konferencja Episkopatu Polski / Facebook
KAI / Vatican News / mł

- Celem synodu jest przede wszystkim uczenie się słuchania drugiego człowieka i duchowe doświadczenie współpracy z Duchem Świętym - mówił abp. Gądecki na dzisiejszej konferencji prasowej przed rozpoczęciem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Jak podkreślił prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego, życzeniem Ojca Świętego jest, by synod w znacznym stopniu angażował osoby świeckie.

Całkiem inny synod, niż do tej pory

Punktem wyjścia dla Synodu jest papieska encyklika „Fratelli tutti” ukazująca wspólnotowość, która nie wyklucza żadnego człowieka; wspólnotowość, w której nie chodzi tylko o katolików, czy chrześcijan, ale wszystkich ludzi, ponad kategoriami religijnymi.
- Nadchodzący synod będzie szkołą synodalności, uczeniem się słuchania drugiego człowieka – mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Dlatego nie będzie to debata poświęcona jakiemuś jednemu tematowi, w efekcie której powstanie papieska adhortacja posynodalna. W porównaniu z dotychczasowymi synodami, obecny charakteryzuje się całkiem odmienną strukturą.
Celem nie jest stworzenie jakiegoś dokumentu ani przekazywanie opinii, ale duchowe doświadczenie współpracy z Duchem Świętym. Jak zapowiedział abp. Gądecki,biskupi przybliżą te kwestie wiernym w specjalnym skierowanym do nich liście. Hierarcha przypomniał też, że synodalność to starożytna droga Kościoła, znana od czasów apostolskich.

Etapy i daty synodu

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Poznańskiej o. Leszek Gesiak SJ zapowiedział, że uroczyste otwarcie synodu, którego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, nastąpi 9 i 10 października w Rzymie.

Pierwszy jego etap, realizowany na poziomie diecezjalnym, rozpocznie się 17 października i potrwa do kwietnia 2022 r. Potem nastąpi etap kontynentalny, a wreszcie ogólnokościelny, który zakończy się w Rzymie w 2023 r. Rzecznik KEP przypomniał, że od niedawna dopiero można się było zapoznać z podstawowymi dokumentami związanymi z synodem – dokumentem przygotowawczym oraz Vademecum Synodu, które zostały już przetłumaczone na język polski. Podczas ostatniego spotkania biskupów diecezjalnych, w poniedziałek 27 września, ustalano, w jaki sposób zalecenia zawarte w dokumentach wprowadzać na poziomie diecezjalnym.

Ks. Gęsiak poinformował też, że w otwarciu Synodu oprócz reprezentującego Kościół w Polsce prof. Aleksandra Bańki, uczestniczyć będzie również drugi przedstawiciel Kościoła w Polsce w osobie abp Gądeckiego.

DEON.PL POLECA

Jako Kościół jesteśmy w momencie przełomowym

Dr hab. Aleksander Bańka, profesor Uniwersytetu Śląskiego, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego, podkreślił, że jego obecność na synodzie wiąże się bezpośrednio z koncepcją papieża Franciszka, który życzył sobie, by Kościół w dużej mierze reprezentowały osoby świeckie.

- Ojciec św. zaprasza nas do drogi, która łączy się z budzeniem poczucia podmiotowości w Kościele i refleksją nad tym, co nam daje wspólne dziedzictwo, którym jest chrzest – powiedział.

Zwrócił uwagę, że w dokumentach synodalnych bardzo mocno zaakcentowane zostało, że jesteśmy - i jako Kościół i jako świat - w momencie przełomowym. Postawione zostało tam pytanie, dokąd zmierza Kościół, a odpowiedzi mamy szukać nie w duchu arbitralnej diagnozy, ale niejako oddolnie, u świeckich.

Prof. Bańka podkreślił, że jego rolą jest przede wszystkim słuchanie, do czego Ojciec św. w ramach tego wydarzenia zaprasza. Zapowiedział, że gdy będzie okazja do zabrania głosu – będzie przedstawiał polską specyfikę nie tylko z perspektywy problemów, ale też dobra, które niewątpliwie się dzieje.

Synodalność wyraża naturę Kościoła

Synod Biskupów, którego tematem jest: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, zostanie uroczyście rozpoczęty w dniach 9-10 października 2021 r. w Rzymie i następnie 17 października w każdym Kościele partykularnym, czyli we wszystkich katolickich diecezjach na świecie.

Papież Franciszek wyjaśniał istotę synodu następująco: „Synodalność to nie rozdział w traktacie o eklezjologii, a tym bardziej nie moda, slogan czy nowy termin, którego się używa lub wykorzystuje na naszych spotkaniach. Nie! Synodalność wyraża naturę Kościoła, jego formę, jego styl, jego misję.

Mówimy więc o Kościele synodalnym, unikając jednak traktowania tego jako jednego z tytułów pośród innych, pewnego sposobu myślenia, jedną z alternatyw. Nie mówię tego na podstawie jakiejś opinii teologicznej, nie jest to moja osobista refleksja, ale idę tu za tym, co można uznać za pierwszy i najważniejszy podręcznik eklezjologii, którym jest księga Dziejów Apostolskich.“

KAI / Vatican News / mł

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Synod. Nie chodzi o opinie i dokumenty, ale o słuchanie i doświadczenie Ducha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.