"Szafa Przyjaciół" - nowa inicjatywa Wspólnoty Sant'Egidio

"Szafa Przyjaciół" - nowa inicjatywa Wspólnoty Sant'Egidio
(fot. Wspólnota Sant'Egidio Warszawa / facebook.com)
KAI / facebook.com / ml

Od dawna marzyliśmy o stworzeniu miejsca, do którego nasi bezdomni przyjaciele będą mogli przychodzić, by wybrać sobie ubrania, które najbardziej im się podobają, pasują i których potrzebują - mówi w rozmowie z KAI Magdalena Wolnik ze stołecznej Wspólnoty Sant'Egidio.

Takim miejscem jest "Szafa Przyjaciół", która, dzięki staraniom członków wspólnoty, od dziś funkcjonuje na warszawskim Powiślu.
- Odkąd zaczęliśmy spotykać się z bezdomnymi na ulicach Warszawy przed kilkoma laty, wciąż słyszeliśmy ich prośby o pomoc w znalezieniu ubrania. Co czwartek nosiliśmy worki z przygotowaną dla poszczególnych osób odzieżą, o ile udało nam się znaleźć to, czego potrzebowali. Jednocześnie od dawna marzyliśmy o tym, aby to wszystko mogło dziać się w sposób bardziej godny: o stworzeniu miejsca, do którego nasi bezdomni przyjaciele będą mogli przychodzić, by wybrać sobie ubrania, które najbardziej im się podobają, pasują i których potrzebują - wyjaśnia Magdalena Wolnik ze Wspólnoty Sant'Egidio w Warszawie. 
Pomysł udało się zrealizować dzięki serdeczności proboszcza warszawskiej parafii Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus na Powiślu, ks. Mirosława Kreczmańskiego, który udostępnił w tym celu podziemia kościoła. 
W wyremontowanych przez wspólnotę pomieszczeniach rozpoczęła dziś działalność "Szafa Przyjaciół", z której każdy bezdomny będzie mógł skorzystać raz w miesiącu, wybierając sobie jeden komplet potrzebnych ubrań i spędzając czas w życzliwej atmosferze, cechującej spotkania Wspólnoty Sant'Egidio z potrzebującymi.

SZAFA PRZYJACIÓŁ już działa!!! Można do niej przynosić używane ubrania w każdy poniedziałek między 18 a 20. Nasi...

Opublikowany przez Wspólnota Sant'Egidio Warszawa na 5 czerwca 2017
Aby "Szafa Przyjaciół" mogła funkcjonować, potrzebne są też dary tych, którzy zechcą podzielić się używanymi ubraniami, z osobami potrzebującymi. 
"Zawsze największym deficytem są ubrania męskie, ponieważ na ulicy mieszka najwięcej mężczyzn. Poszukujemy odzieży odpowiedniej na daną porę roku, czyli teraz lżejszej odzieży i obuwia, którego zawsze brakuje. Także kurtki, spodnie i bluzy szybko znajdą nowych właścicieli" - wylicza Magdalena Wolnik. 
Jak dodaje, ofiarodawcy mogą też przekazywać do "Szafy Przyjaciół" kosmetyki i środki czystości. 
Według szacunków, na spotkania organizowane przez Wspólnotę Sant'Egidio w różnych rejonach Warszawy, przychodzi ok. 500 osób bezdomnych i ubogich. Od dziś, dzięki "Szafie Przyjaciół", każda z nich będzie mogła skorzystać z pomocy w skompletowaniu odzieży.
"Szafa Przyjaciół", zlokalizowana przy ul. Tamka 4a funkcjonuje dwa razy w tygodniu. W poniedziałki, między godz. 18.00 a 20.00 mogą zgłaszać się do niej osoby, chcące przekazać ubrania dla potrzebujących. 
Z kolei w czwartki od godz. 17.00 a 19.00 przyjmowani będą bezdomni, chcący wybrać sobie potrzebną odzież i obuwie.
Wspólnotę Sant'Egidio i "szafę przyjaciół" można wesprzeć finansowo:
Fundacja Sant’Egidio Polska
43 1750 0012 0000 0000 3519 5197
w tytule przelewu należy wpisać: "remont"
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Szafa Przyjaciół" - nowa inicjatywa Wspólnoty Sant'Egidio
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.