Szafarki. Dziewięć kobiet będzie w diecezji łódzkiej rozdawać komunię. "Będę to robić z miłością i czułością"

Nowi szafarze nadzwyczajni archidiecezji łódzkiej. Fot. Paweł Kłys / Archidiecezja łódzka
archidiecezja.lodz.pl / vatican.va / misyjne.pl / episkopat.pl /mł

- Jest to takie doświadczenie, kiedy mogę dotykać żywego Jezusa, i Jezusa, który jest życiem będę mogła przekazywać innym. To wielki zaszczyt i wielki dar. Blisko mi jest do świadectwa Marii Magdaleny, która potrzebowała dotykać Jezusa, i ja jako Magdalena chyba odziedziczyłam to pragnienie – mówi Magdalena ze wspólnoty Chemin Neuf.

W sobotę, 20 maja arcybiskup Ryś ustanowił dla wiernych archidiecezji łódzkiej siedemdziesięcioro dwoje nowych nadzwyczajnych szafarzy komunii. Po raz pierwszy znalazło się w tym gronie dziewięć kobiet: sześć sióstr zakonnych i trzy świeckie kobiety, posługujące zarówno w parafiach, jak i we wspólnotach. Do posługi wszyscy szafarze i szafarki przygotowywali się przez ostatnie sześć miesięcy, zdobywając wiedzę podczas wykładów z Pisma Świętego, liturgii, teologii pastoralnej oraz psychologii.

"Proszę Kościół, by mnie posłał"

- Do tego, by zostać szafarką Komunii Świętej poczułam wezwanie od Jezusa i proszę Kościół, żeby mnie posłał. Będę na co dzień posługiwać w parafii pw. św. Kazimierza w Łodzi. Czuję w sercu, że Jezus posyła mnie do osób chorych, którzy nie mogą co tydzień przyjmować Jego Ciała Eucharystycznego i uczestniczyć we Mszy Świętej. Czuję, że to właśnie tam - przy nich - jest moje miejsce w każdą niedzielę – tłumaczy Katarzyna Bednarska Szczepaniak w łódzkiego Widzewa.

Abp Ryś podziękował nowym szafarzom i szafarkom za ich pragnienie pełnienia tej posługi dla Kościoła.

DEON.PL POLECA

- Cieszę się, że odczytujecie chrześcijaństwo jako drogę – jako posłanie do sióstr i braci, którzy nie mogą zostać sami bez umocnienia przez Chrystusa. Na tę misję z całego serca wam błogosławię i mam nadzieję, że to błogosławieństwo w waszych sercach przerodzi się w taką pasję, jaką miał w sobie Paweł, że jeszcze dobrze nie wróciliście z wyjścia do chorych, a już będziecie chcieli iść do nich od nowa. Że nie będziecie mogli przestać mając tę łaskę, to błogosławieństwo do rozdzielania Ciała Syna Bożego, nie będziecie się w stanie zatrzymać, by pójść do tych, którzy potrzebują umocnienia! – mówił arcybiskup.

"Będę to robiła z wielką miłością i czułością"

Wśród nowych nadzwyczajnych szafarzy są mieszkańcy: Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego, Bedonia, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Zgierza i innych miejscowości archidiecezji łódzkiej.

- Jestem z katolickiej wspólnoty Chemin Neuf o powołaniu ekumenicznym i mam tą łaskę zostać Nadzwyczajną Szafarką Komunii Świętej. Jest to takie doświadczenie, kiedy mogę dotykać żywego Jezusa, i Jezusa, który jest życiem będę mogła przekazywać innym. Jest to dla mnie wielki zaszczyt i wielki dar, że Jezus zechciał, żebym mogła uczestniczyć w takim Jego dawaniu się innym i jakoś blisko mi jest do świadectwa Marii Magdaleny, która potrzebowała dotykać Jezusa, i ja jako Magdalena chyba odziedziczyłam to pragnienie. – mówi Magdalena ze wspólnoty Chemin Neuf.

- Jestem ze zgromadzenia sióstr św. Karola Boromeusza i jestem siostrą zakonną od 27 lat, kiedy to po raz pierwszy złożyłam swoje śluby. Dziś przystąpię do posługi Nadzwyczajnej Szafarki Eucharystii. Na co dzień jestem blisko Pana Jezusa – modlę się, spędzam dużo czasu na modlitwie i jestem z Nim zjednoczona, a od dzisiaj w sposób szczególny, bo będę Go brała do rąk i będę szła do chorych, czyli do tych, którzy potrzebują Pana Jezusa na co dzień. To jest dla mnie wielki zaszczyt, że będę mogła brać Pana Jezusa do swoich rąk i będę go mogła podawać innym i będę to robiła z wielką miłością i czułością. - zauważa siostra Jessy Monis – pielęgniarka ze szpitala św. Jana Bożego w Łodzi.

Dlaczego kobiety mogą być nadzwyczajnymi szafarkami komunii?

To wynik motu proprio "Spiritus Domini" - papieskiego dokumentu, który wszedł w życie 10 stycznia 2021 roku. Papież zmienił w nim brzmienie pierwszego paragrafu kanonu 230 kodeksu prawa kanonicznego. Brzmi on obecnie następująco: „Osoby świeckie, posiadające wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęte, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektoratu i akolitatu, udzielenie jednak tych posług nie daje im prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła”.

Papież zarządził też zmianę innych przepisów, mających moc prawną, które odnoszą się do tego kanonu, oraz polecił, "aby to, co zostało zarządzone w niniejszym Liście Apostolskim w formie Motu Proprio, było przestrzegane w całości, bez względu na jakiekolwiek argumenty przeciwne, nawet gdyby były godne szczególnej wzmianki".

Dostosowując się do zarządzenia papieża, Konferencja Episkopatu Polski wydała 11 czerwca 2021 roku "Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu, nie będących kandydatami do święceń". I właśnie w posłudze akolitatu jest "ukryta" posługa nadzwyczajnych szafarzy komunii, bo to właśnie w ich obowiązkach jest umieszczona ta posługa dla Kościoła.

Jakie warunki trzeba spełnić, by być świeckim szafarzem nadzwyczajnym?

KEP ustaliła, że posług stałego lektoratu i akolitatu "można udzielić kandydatom i kandydatkom, którzy ukończyli dwudziesty piąty rok życia". Ponadto muszą być "osobami ochrzczonymi i bierzmowanymi, powinni oni odznaczać się wzorowym życiem moralnym, apostolskim
oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi. Muszą oni posiadać także odpowiednie przymioty intelektualne, wystarczającą wiedzę o tej posłudze w Kościele, wyróżniać się solidnością w pracy oraz umiejętnością współpracy z innymi. Winni cieszyć się dobrą opinią i być akceptowani przez wiernych wspólnoty, do której należą i w której będą wypełniać powierzone im zadania. Do pełnienia swych zadań powinni być przygotowani przez odpowiednią formację." - czytamy w dekrecie.

Czym się różni posługa akolity od posługi szafarza nadzwyczajnego?

Jak czytamy na portalu misyjne.pl, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej pełnią tylko część obowiązków, które powierza się akolicie. Akolici są nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej, ale mogą wykonywać także inne zadania. Należy do nich: niesienie krzyża i świec w procesji wejścia, podawanie ksiąg, w szczególności mszału, pomoc w przyjmowaniu darów, przygotowanie ołtarza, asystowanie kapłanowi podczas okadzenia darów, krzyża i ołtarza, okadzanie kapłana i wiernych, rozdzielanie Komunii świętej, zanoszenie jej chorym; w razie konieczności mogą podać umierającym wiatyk, puryfikowanie i porządkowanie naczyń liturgicznych i wystawianie Najświętszego Sakramentu do adoracji, ale bez możliwości udzielania Nim błogosławieństwa. Każdy więc ustanowiony akolita, kobieta i mężczyzna, jest nadzwyczajnym szafarzem komunii.

Źródło: archidiecezja.lodz.pl / vatican.va / misyjne.pl / episkopat.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szafarki. Dziewięć kobiet będzie w diecezji łódzkiej rozdawać komunię. "Będę to robić z miłością i czułością"
Komentarze (26)
MK
Maria K
25 maja 2024, 10:41
Z miłością i czułością będą profanować Pana Jezusa. Boże wybacz bo nie wiedzą co czynią.
JK
Jozjasz Kowalski
19 listopada 2023, 16:45
Kobiety w Kościele nie muszą być szafarkami, żeby czuć się ważnymi i wartościowymi. Z kolei Kościół doskonale poradziłby sobie na dzień dzisiejszy bez szafarek. Pytanie? Jesli nie ma takiej konieczności to po co to? Myślę że abp Ryś ponad potrzebę postawił tu chęć pokazania, że może tak być jak oznajmił Papież Franciszek. Czy jest to konieczne w Polskim Kościele? Uważam, że na dzień dzisiejszy nie. Ludzie wPolskim Kościele dzisiaj słabo radzą sobie ze śieckim mężczyzną pomagającym udzielać komuni w sytuacjach wyjątkowych a tu taka rewolucja - kobiety akolitki !? Oby Hierarchowie Polskiego Kościoła mieli tyle odwagi i determinacji w rozwiązywaniu prawdziwych i bardzo poważnych problemów jakie mamy w Kościele.
M
Marcin
17 sierpnia 2023, 09:28
wybaczcie Panie, ale dla mnie to troszkę za dużo, za daleko. kobiety w Kościele mają nadzwyczajną pozycję, wie to każdy w miarę świadomy chrześcijanin. Ale jednak przyjęcie komunii z rąk innych niż księdza coś mi się po prostu nie widzi. No tak mam i nic z tym nie zrobię.
BK
Bernadeta Kawa
17 sierpnia 2023, 06:15
A Chrystus przyszedł do grzeszników, nikogo nie wykluczał i kazdy mógł go dotknąć...
UZ
~Urszula Załucka
31 maja 2023, 18:30
Dlaczego usunięto mój wpis krytykujący to zdarzenie?
KP
~katolik pomniejszego płazu
11 czerwca 2023, 23:16
bo tu cenzorzy sa nadaktywni. w przeciwieństwie do facebooka, gdzie tolerują antykościelny ściek w komentarzach
UZ
~Urszula Załucka
30 maja 2023, 21:21
Kobiety powinny brać przykład z Matki Boskiej ..Być w cieniu Boga . Polecam przeanalizować Postać Maryi w Piśmie Świętym. Na ołtarzu nie ma miejsca dla kobiet chyba, że po śmierci. Pisze o tym Jan od Krzyża w " Drodze na górę Karmel" oraz Benedykt XVI W książce ' Duch liturgii". Do rozdawania Pana Jezusa konsekrowany jest kapłan. Świecki w takim wydaniu to profanum.
AK
~Agata Kowalczyk
10 czerwca 2023, 11:58
Bóg stworzył i Mezcz i kobietę na równi!!!! To przez grzech wpierw Ewy, kobiety są niżej. A ty kobieta sama się takim zdaniem ponizasz.
GR
~Gabriela Rozkosz
28 maja 2023, 10:02
Szkoda, że tak niewielu chce "dotykać Jezusa" w Żydach. Jeżeli już dotykają, to ze wstrętem ... Dziwny jest ten świat, a jeszcze dziwniejszy bywa Kościół.
SK
~Sławomir Ko
27 maja 2023, 23:05
Zbór protestancki robią.Tylko stara msza zapobiega tym nowinkom.Trzeba odrzucić sztucznie stworzona liturgie Bugniniego wtedy będzie spokój z profanacjami.kapłani uczcie się starej mszy bo będziecie bezrobotni.
JW
~Janina Wiśniewska
27 maja 2023, 13:23
Jestem zagubiona bardziej niż kiedykolwiek... Podobno chrześcijaństwo to Wspólnota. Kościół to Wspólnota. Poniższe komentarze o tym nie świadczą. Jedni słuchają papieża, inni nie. Czytać sama Pisma Świętego nie potrafię, bo nie rozumiem. Zaufać interpretacji księdza na kazaniu już nie mogę bo tyle jest przekłamań lub po prostu różnych, wzajemnie wykluczających się interpretacji. Zagubienie...
RP
~Rr P
27 maja 2023, 23:03
Myślenie nie boli
GR
~Gabriela Rozkosz
28 maja 2023, 11:05
Szanowna Pani. Wiara to nie jest coś, co ktoś poda na tacy i poleci spożyć. Ona rodzi się ze słuchania / czytania słowa. Księgą Słowa jest Biblia. Proszę się jej nie bać. To prawda, że - zwłaszcza na początku - bywa trudna do zrozumienia, zwłaszcza Stary Testament. Radzę zacząć od wersji dla dzieci. To nie wstyd, lecz mądrość. Wszak przed Bogiem wszyscy jesteśmy dziećmi, a szczerej dziecięcej bezradności On nie pozostawi bez odpowiedzi. Proszę czytać nie tylko oczyma i umysłem, lecz sercem, niejako wchłaniać ją w siebie. I nie zrażać się niezrozumieniem tego, czy tamtego fragmentu. Słowo będzie w Pani stopniowo rosnąć i dojrzewać, a wtedy - niezależnie od burz i wichrów targanych zewnętrznym Kościołem - zyska Pani wewnętrzny pokój głębi. Polecam, choć może nie na początku, Księgę Psalmów. Odnajdzie w niej Pani prawdziwą siebie. I prawdziwie doświadczy Boga. Wszystkiego dobrego!
AW
~Artur Wojtkiewicz
26 maja 2023, 16:30
A w praktyce będzie wyglądać to tak, że kapłani już nie będą wychodzić do udzielania komunii św. tylko będą się wyręczać szafarzami. Tyle to ma wspólnego z nadzwyczajnością. Teraz szafarki, za 20 lat diakonise, a za 40 "kapłanki"?
JN
~Jan Nowacki
26 maja 2023, 11:26
Po odsłuchaniu pewnej petycji przekazuję wyrazy szacunku dla abp Rysia gratulując mu też niezłomności i życząc dalszego prowadzenia przez Ducha Świętego (dzięki czemu może Duch Św. zechce odnowić rodzimy kościół )
PT
~Pawel Turek
26 maja 2023, 09:50
Powinni mieć umiłowanie pisma świętego i posłuszeństwa Kościołowi przecież jedno wyklucza drugie bo Kościół katolicki odrzucił biblię na rzecz katechizmu który w wielu miejscach jest sprzeczny z Biblią jak chociażby usunięcie drugiego przykazania lub ewangelii o darmowym zbawieniu
SK
~Sławek Kor
27 maja 2023, 23:14
Kościół nie odrzucił Biblii bo ma Biblię i tradycje Apostolska , nikt nie wykreślił przykazań bo w katolickich bibliści jest a w katechizmach jest wersja skrócona , protestantyzm powstał później wiec ma Biblię od Katolików i heretycko ja interpretuje każdy odłam inaczej
JO
Jan Osa
26 maja 2023, 09:30
Z jednej strony to dobrze, że w parafiach, w duże święta pomoże ktoś księżom ( gdy jest jeden i starszy) rozdawać komunię. (A czy to źle, że komunia trwa dłużej? Przecież to dobry czas na dziękczynienie. A tak, to szybko, szybko, i zaraz po mszy ludzie uciekają z kościoła, bez dziękczynienia. A przy tym i pośpiewać dalsze zwrotki pieśni można). Z drugiej strony, to pójście w kierunku Zachodu, gdzie szafarzy nadzwyczajnych (potem już zwyczajnych!) i diakonów stałych dużo i nie wiadomo co im dać, do czego zatrudnić (przykład Niemiec i innych zachodnich krajów) i wtedy zaczyna się kolejny etap - domaganie się jeszcze więcej możliwości, a w końcu święceń. Ostatnio niemiecka zakonnica pracująca w Amazonii otwarcie powiedziała, że spowiadają ludzi. A w Polsce coraz mniej księży, ale i ludzi w kościele, więc niedługo nie będzie potrzeby nadzwyczajnych szafarzy. Byli potrzebni w pewnym stopniu "do dziś", ale ich nie było, Teraz chyba za późno i mogą być tylko kłopoty.
PL
Patrycja Lewicka
26 maja 2023, 06:50
Świetokractwo. Skandal. Pan wyznaczył do tego kapłana by tylko jego ręce dotykały Ciała Bożego. Sluzycie diabłu jako szafarze , szafarki , zbeszczeszczenie Najświętszego Sakramentu! Maryjo , Matko Boża , Królowo Kościoła ratuj. Zniszcz ten szatański proceder.
HS
~H S
28 maja 2023, 08:18
Dlaczego jest usunięty mój wpis? To były słowa Jezusa, a dlaczego nie słuchamy świętych którzy wyraźnie mówią że tylko człowiek godny może dotykać Ciało Chrystusa. a nie zwykły wierny po naukach. Tak nas uczono przez ogrom lat nie powinno być żadnych zmian. W mojej parafii jest trzech szafarzy i żaden nie rozdaje Komunii, tylko kapłan.
JK
~Jan Kowalski
26 maja 2023, 00:13
Źle się dzieje w Chrystusowym Kościele od kiedy zabrakło Jana Pawła II-go, a Benedykt XVI-y musiał zrezygnować... Smutne.
E3
edoro 333
25 maja 2023, 20:16
No wspaniale!! Brawo Łódź
KM
~Karolina Mika
25 maja 2023, 18:51
Mamy Siostry Zakonne. Czy nie można prosić aby z ich wspólnot ,głosiły się Siostry chętne do takiej posługi? Czy trzeba mnozyć kolejne funkcje? A co z dziewicami konsekrowanymi?
KP
~katolik pomniejszego płazu
25 maja 2023, 16:13
przecież to jest działanie przeciwskuteczne. księży ubywa, więc ustanawia się różnych pomocników, ale będzie ubywało jeszcze bardziej, skoro można sobie "poksiężować" bez wyrzeczeń
MM
~Marek Merlot
26 maja 2023, 10:29
Czy są poksiężowe wyżeczenia?
SK
~Sławomir Kor
27 maja 2023, 23:16
Trzeba modlić się o powołania i przywrócić dawna msze do kosciolow bo nowa nie przyciąga skoro kapłan jest przewodniczącym zgromadzenia a nie ofiarnikiem , proste a nie robić zbór heretycki