Szymon Hołownia nagrodzony tytułem "Człowieka Roku" przez Otwarte Klatki

Szymon Hołownia nagrodzony tytułem "Człowieka Roku" przez Otwarte Klatki
(fot. Duszności Szymona / YouTube.com)
KAI / sz

Stowarzyszenie Otwarte Klatki postanowiło zakończyć 2018 rok przyznaniem po raz pierwszy w historii organizacji tytułu "Człowieka Roku". Zwycięzcą został publicysta i pisarz Szymon Hołownia, autor wydanej w listopadzie książki "Boskie zwierzęta". Symboliczne wręczenie medalu odbyło się 18 grudnia w Warszawie.

 

Nagradzając Szymona Hołownię tytułem "Człowieka Roku", Stowarzyszenie Otwarte Klatki doceniło zaangażowanie pisarza w szerzenie świadomości na temat współczesnej hodowli zwierząt. W książce "Boskie zwierzęta", a także licznych wywiadach i spotkaniach towarzyszących jej promocji, Hołownia podejmuje temat relacji katolików i Kościoła ze zwierzętami i zachęca do jej odmiany, także w kontekście eliminowania produktów odzwierzęcych z diety. Tematyka praw zwierząt jest też wyraźnie obecna w tworzonych przez niego artykułach, czy wpisach w mediach społecznościowych.

- Naszym wyborem szczególnie podkreślić chcieliśmy znaczenie zaangażowania aktywistycznego Szymona Hołowni w środowisku katolickim - mówi prezeska Stowarzyszenia Otwarte Klatki, Dobrosława Gogłoza - Bardzo cieszymy się, że tematy takie jak realia przemysłu mięsnego czy jajczarskiego, a także sens i etyczny wymiar weganizmu dzięki osobom takim jak Szymon Hołownia trafiają do coraz szerszych kręgów - dodaje.

Książkę "Boskie zwierzęta" Hołownia określił mianem "manifestu chrześcijanina, który ma dość maszyny idącej dziś przez Ziemię i robiącej z niej piekło dla najsłabszych: i ludzi, i zwierząt". Przypomina w niej, że bycie chrześcijaninem oznacza troskę o całe Stworzenie, także o zwierzęta, których mięso, mleko czy jajka zjadamy. Jasno tłumaczy też, że "rezygnacja nawet z jednego posiłku mięsnego w tygodniu to akt troski, miłości, miłosierdzia wobec otoczenia [...], ale również wobec naszych dzieci i wnuków".

DEON.PL POLECA

Szymon Hołownia od lat zaangażowany jest w działalność pomocową. Jest założycielem Fundacji Dobra Fabryka, której celem statutowym jest wspieranie osób z biedniejszych regionów świata, a także Fundacji Kasisi, która opiekuje się Domem Dziecka prowadzonym przez Siostry Służebniczki Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Zambii. Ma na swoim koncie liczne publikacje dotyczące chrześcijaństwa i jego codziennego praktykowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szymon Hołownia nagrodzony tytułem "Człowieka Roku" przez Otwarte Klatki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.