Szymon Hołownia o paleniu książek i narodowcach na Jasnej Górze

Szymon Hołownia o paleniu książek i narodowcach na Jasnej Górze
(fot. youtube.com)
1 rok temu
Szymon Hołownia / facebook.com / ml

"Książka, kawałek drewna, plastiku nie może być zła czy zły. Złe mogą być decyzje człowieka, przedmiot nie. Jeśli człowiek chce spalić swoje decyzje - niech je pali (wewnętrznym ogniem). Jeśli chce palić artefakty - uprawia zabobon (nawet w imię Ewangelii, w imię Ewangelii robiono i gorsze rzeczy niestety), i tyle" - napisał publicysta na swoim Facebooku.

Szymon Hołownia odniósł się do dwóch sytuacji, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku dni: Pielgrzymki Środowisk Narodowych na Jasną Górę i spalania książek na terenie gdańskiej parafii.

Ks. Sławomir Sosnowski: palenie książek kojarzy się bardzo źle >>

"W sobotę Jasną Górę po raz kolejny sprofanowali swoim parteitagiem nacjonaliści, którzy pokrzyczeli tam te swoje zwyczajowe przedpotopowe bzdury o «Wielkiej Polsce Katolickiej, Wielkiej Polsce Narodowej» i ponarzekali na terror UE, która - co za zabawna historia- finansuje remont owej Jasnej Góry, o czym przypominają dwie wielgachne, zamontowane tuż przy wejściu do sanktuarium, tablice (unijne wyziewy, jak widać, czasem śmierdzą, a czasem jednak nie)"- napisał Szymon Hołownia w swoim wpisie na Facebooku.

Zdaniem dziennikarza nie ma wątpliwości, że Kościół w Polsce wszedł w "w najgłębszy kryzys, jaki ja za swojego życia widziałem".

Palenie książek nie ma wiele wspólnego z Ewangelią >>

"Dla mnie ta śmierć polskiego Kościoła, którą właśnie na żywo zacząłem oglądać, jest jednocześnie początkiem opowieści o jego - naprawdę w to wierzę - nowym, bardziej ewangelicznym odrodzeniu" - napisał Hołownia.

"Po trzecie - od jakiegoś czasu rozwija się u nas w Kościele coś, co w istocie jest powrotem do gnostyckich herezji, zaprawionych obrazkami z gier komputerowych i nordyckich mitologii: oto na świecie walczą dwie siły, Dobry Bóg walczy ze złym bogiem. Ten zły porywa temu Dobremu ludzi, «obsikuje» przedmioty, zastawia niewidzialne pułapki, w które wpada każdy, kto wejdzie do chińskiej restauracji albo dotknie czwartego tomu «Harry'ego Pottera»"- powiedział dziennikarz odnośnie sytuacji w Gdańsku.

Przeczytaj, co napisał Szymon Hołownia: 

Bezdenna głupota - tak Zbigniew Nosowski skwitował na swoim profilu wczorajsze palenie książek "okultystycznych" (a także dziecięcej parasolki Hello Kitty) podczas (albo po) Eucharystii (ksiądz jest jeszcze w szatach liturgicznych) w kościele NMP Matki Kościoła w Gdańsku, zorganizowane przez Fundacja SMS Z NIEBA. Jest to komentarz trafny i w zasadzie wyczerpujący.

Ale to przecież nie koniec wrażeń z weekendu. W sobotę Jasną Górę po raz kolejny sprofanowali swoim parteitagiem nacjonaliści, którzy pokrzyczeli tam te swoje zwyczajowe przedpotopowe bzdury o "Wielkiej Polsce Katolickiej, Wielkiej Polsce Narodowej" i ponarzekali na terror UE, która - co za zabawna historia- finansuje remont owej Jasnej Góry, o czym przypominają dwie wielgachne, zamontowane tuż przy wejściu do sanktuarium, tablice (unijne wyziewy, jak widać, czasem śmierdzą, a czasem jednak nie).

Dowiedziałem się o tym wszystkim wracając z rekolekcji, które prowadziłem w Korbielowie, wspaniałego czasu modlitwy, wspierania się w drodze, słuchania mądrych kazań tamtejszych dominikanów. Poczułem się jakbym wyszedł z domu i został spoliczkowany. Nie mam już żadnych wątpliwości, że nasz Kościół wszedł właśnie w najgłębszy kryzys, jaki ja za swojego życia widziałem.

Niestety, mam wrażenie, że skoro Bóg dopuścił takie rzeczy, zezwolił na takie pomieszanie umysłów, to nie tylko takie kwiaty za chwilę w Kościele zobaczymy. Tyle, że to dla mnie jest wezwanie nie tylko do tego, by piętnować zło, jakie teraz wyłazi u nas z każdej strony, ale wspierać też praktycznie dobro. Jeśli chcesz poprzestać na stwierdzaniu zła - idź robić do policji, załóż agencję prasową. Jeśli chcesz, żeby dobro ze złem wygrało - nie możesz poprzestać na diagnozie, musisz wspierać zdrowie. Czas wzmożonej ekspozycji tych idiotyzmów: nacjonalizmów, partykularyzmów, korpotchórzostwa, nie jest dla mnie czasem na uciekanie z Kościoła, a przeciwnie - na wsparcie w nim jeszcze mocniej tego, co zdrowe: mądrych grup, super księży, parafii w których jest życie i wspólnota, dobrych wydawnictw, dobrych mediów. Za stary jestem, by wierzyć, że zmienię tych, co wierzą, że mają całą rację - niech robią, co chcą, ja nie będę latał i wyrywał wszystkich chwastów, bo mógłbym od tego nie mieć czasu na dbanie o wzrost zboża. A Pan sam rozsądzi, co na jaką kupkę (albo kupę) pójdzie przy końcu czasów. Jeśli oceniam - to tylko po to, by wiedzieć, gdzie samemu iść, a gdzie nie iść. Dla mnie ta śmierć polskiego Kościoła, którą właśnie na żywo zacząłem oglądać, jest jednocześnie początkiem opowieści o jego - naprawdę w to wierzę - nowym, bardziej ewangelicznym odrodzeniu. Właśnie dlatego moje miejsce jest dziś przy moich braciach, a nie na odpływającej od naszego nabierającego wody statku szalupie.

To tyle oświadczeń poselskich, a teraz jeszcze dwie wskazówki praktyczne.

Jeśli ktoś z katolików tak jak ja oburzonych robieniem z Jasnogórskiej Matki Bożej druhny zastępowej samozwańczych obrońców cywilizacji, dla których problemem nie jest to, że dziś na świecie umrze z głodu 15. tysięcy dzieci (i to jest ta "cywilizacja śmierci"; dla "cywilizacji chrześcijańskiej" nie ma nic ważniejszego, niż stanięcie na głowie by uratować każde z tych dzieci - gendery, homopropaganda i inne bzdury to przy tym sprawy dziesięciorzędne), a to że ktoś ich podobno (co za miękkie charaktery, swoją drogą) próbuje zindoktrynować, więc jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się, dlaczego to coś jest nie tylko głupie, ale też antychrześcijańskie (choć głośno buzie kardynałem Wyszyńskim wyciera) - zapraszam do wpisania do Google: "stanowisko Episkopatu w sprawie nacjonalizmu" oraz "wywiad bpa Krzysztof Józef Zadarko dla KAI".

A jeśli ktoś chciałby zrozumieć, dlaczego pogaństwem było palenie książek w Gdańsku, wyjaśniam, co następuje:

Walka z magią, którą oglądamy na tych zdjęciach to magia, tyle że a rebours. Ktoś - jak rozumiem - trzymał jakieś przedmioty w przekonaniu, że one zostały w magiczny sposób poświęcone jakimś bożkom, więc teraz my je spalimy, żeby ten wgrany do nich magiczny faktor wyparował (jak powszechnie wiadomo - złe moce giną w mniej więcej 200. stopniach, zabija je też czosnek, może być w aerozolu, i osikowe kołki, ale poświęcone).

Po pierwsze - nie ma żadnych bożków. Albo się wierzy w Jedynego Boga Jahwe, a całą resztę tzw. "bożków" uznaje za to, czym są - a więc po prostu kawałki drewna, metalu, papieru, albo się jest politeistą, a więc heretykiem. Kropka.

Po drugie - w Ewangelii stoi jak wół, że nic, co wchodzi w człowieka nie czyni go nieczystym, a to co z niego wychodzi. Książka, kawałek drewna, plastiku nie może być zła czy zły. Złe mogą być decyzje człowieka, przedmiot nie. Jeśli człowiek chce spalić swoje decyzje - niech je pali (wewnętrznym ogniem). Jeśli chce palić artefakty - uprawia zabobon (nawet w imię Ewangelii, w imię Ewangelii robiono i gorsze rzeczy niestety), i tyle.

Po trzecie - od jakiegoś czasu rozwija się u nas w Kościele coś, co w istocie jest powrotem do gnostyckich herezji, zaprawionych obrazkami z gier komputerowych i nordyckich mitologii: oto na świecie walczą dwie siły, Dobry Bóg walczy ze złym bogiem. Ten zły porywa temu Dobremu ludzi, "obsikuje" przedmioty, zastawia niewidzialne pułapki, w które wpada każdy, kto wejdzie do chińskiej restauracji albo dotknie czwartego tomu "Harry'ego Pottera". My zaś jesteśmy czymś w skrzyżowaniu "Ghost Busters" z komandosami Pana Boga. Mamy tropić tych skurczysynów, detonować ich miny, egzorcyzmować "demony wegetarianizmu" kiełbasą swojską (bo salceson na nie już kurczę - ile to mówi o jakości polskiego mięsa - nie działa). Ks. prof. Grzegorz Strzelczyk od lat pisze o tym obłędzie i od lat zbiera bęcki od różnych miłośników kato-magii, ilustrowanych magazynów dla miłośników tropienia szatana etc. Dla nich znany (i bardzo kontrowersyjny, bo widzący szatana chyba wszędzie) o. Gabriel Amorth jest źródłem teologicznym ważniejszym niż Jezus Chrystus. Skutek tego skrzywienia - w mojej ocenie - jest szatański. Dokładnie tak: poświęcanie szatanowi czasu zabiera go Bogu. Robi z Boga niepełnosprawnego, patologicznego Ojca, który nie jest Zwycięzcą, który szatana de facto nie kontroluje, który nie jest w stanie z palcem w uchu "ogarnąć" wszystkiego, jeśli mu zaufam. To chrześcijaństwo, które budzi lęk - bo przecież wszędzie mogą czaić się "zakażone" książki, meble, sprzęty, a nie daje nadziei. Chrześcijaństwo nie jest mówieniem światu, że jest szatan, a że istnieje, żyje Chrystus. Oczywiście, że są potrzebni egzorcyści, oczywiście że jeśli ktoś zdecyduje, że pakuje się w szambo, trzeba go przed tym przestrzec, albo pomóc, gdy prosi. Ale to są osobiste dramaty, delikatne sprawy, a nie materiał na tak żałosne happeningi.

Po czwarte - przestańcie, błagam, zasłaniać się hasłami "Jesteśmy posłuszni Słowu". Tacy jesteście posłuszni? A oczy już sobie wyłupiliście, skoro zdarzyło Wam się nimi (a na pewno się zdarzyło) grzeszyć? A nakaz zakopywania odchodów łopatką (Pwt 23,14) już spełniony? A kamienowanko dziewcząt współżyjących przed ślubem (ta sama księga, rozdział 22) kiedy i w jakiej parafii po Mszy się w ramach "nowej ewangelizacji" odbędzie? Nie róbcie z Jezusa scenarzysty Waszych eventów, bo jedynym jego Eventem jest Pascha - od umycia uczniom nóg i paschalnej kolacji przez śmierć za nich i zmartwychwstanie. Wszystko, co w Kościele nie zawiera się w tym, nie ma w tym korzenia i do tego nie prowadzi, to nie żadna ewangelizacja, a cyrk.

Po piąte - trzeba być naprawdę z innej planety, by nie wiedzieć, jakie konotacje ma w naszej kulturze palenie książek. Nie wiem, co trzeba mieć w głowie, by doprowadzić do tego, by Jezus Chrystus dzięki takiemu matołectwu swoich sług stawiany był na zdjęciach obok Hitlera, Stalina i innych totalitarnych zbrodniarzy, którzy takie auto da fe praktykowali (BTW - na książkach skończymy, czy - zgodnie z wielowiekową tradycją - w przyszłą niedzielę będą czarownice)?

Po szóste - ks. Rafał Jarosiewicz (którego miałem okazję poznać, spec od "nowej ewangelizacji") broni się teraz w najgłupszy możliwy sposób, pisząc: "a gdybyście tak przeciwko aborcji protestowali jak przeciwko paleniu książek". Wszystko się tym argumentem ogarnia: "Protestujecie przeciwko dręczeniu zwierząt? A aborcja?!", "Zarzucacie, że księża skrzywdzili dzieci? A aborcja?!" Cóż, gdyby ks. Rafał wykazał w tę niedzielę troskę o owe ginące podczas aborcji dzieci, protestując konstruktywnie - przez wsparcie podejmujących taką decyzję kobiet, choćby po to by nie czuły się bez wyjścia (a co wybiorą - to inna rzecz) - należałoby tylko temu przyklasnąć. Ale on ma czas na palenie bajek o "Harrym Potterze", z których pewnie wiele radości (bo to po prostu sympatyczne bajki są) miałyby dzieciaki w jakiejś wiejskiej bibliotece.

Jak widać walka z opętaniem przybrać może formę opętania walką.

Mam więc do czcigodnej fundacji i do ks. Rafała osobiście jeden apel: przestańcie nas kompromitować. Pokażcie, że bycie "solą świata" nie polega na tym, by walić nią ludziom w oczy, sypać w rany, kazać jeść na surowo na kilogramy, ale pokazać im, że ich życie może mieć smak.

Ludzie, co Wam odbiło? Naprawdę będziecie teraz robić tu hokus pokus z paleniem czarowników, by pokazać im, że mamy lepsze czary? Czym wy się wtedy różnicie od tego znienawidzonego przez Was Harry'ego Pottera? Co wy, na wszystkie świętości, robicie?!

Bezdenna głupota - tak Zbigniew Nosowski skwitował na swoim profilu wczorajsze palenie książek "okultystycznych" (a...

Opublikowany przez Szymon Hołownia Poniedziałek, 1 kwietnia 2019
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szymon Hołownia o paleniu książek i narodowcach na Jasnej Górze
Komentarze (36)
ŁB
Łukasz Bąk
25 kwietnia 2019, 10:56
Dzieje Apostolskie 19,19.
WR
Wow Ras
3 kwietnia 2019, 21:07
Panie Szymonie, pełne moje poparcie dla Pańskiego stanowiska. Powtórzę, za Panem, apel do tych co zowią się obrońcami moralności/Kościoła/Boga (sic!): "przestańcie nas kompromitować".
3 kwietnia 2019, 22:43
Nikt nie musi "was" kompromitować. Sami robicie to najlepiej.
WR
Wow Ras
4 kwietnia 2019, 20:33
coś więcej?
4 kwietnia 2019, 22:11
Nie. Nie będę się nad "wami" pastwił.
DP
Damian Pruszkowski
2 kwietnia 2019, 22:25
Pan Szymon niebezpiecznie zbliża się do eko-faszysty z Christchurch! Na początku jako katocelebryta był mi obojętny, ot taki katolicki kwiatek do korzucha TVN-u. "Może będzie z tego, co dobrego" - myślałem. Potem kiedy rozdzierał szaty w obronie brojlerów i twierdził, że być może istnieje raj dla dżdżownic i prosiąt (to parafraza), przyszło zdziwienie i niesmak. Teraz gdy niczym naczelny faryzeusz ogłasza śmierć polskiego Kościoła - budzi przerażenie. Jaki będzie następny krok? Czy zobaczymy Pana Hołownie z karabinem w ręku streamującego strzelanie do protestujących Narodowców? Niech ktoś zatrzyma tego człowieka, zanim będzie za późno. Jego stan na pewno się pogarsza. To już nie jest śmieszne.
WR
Wow Ras
3 kwietnia 2019, 21:12
- czy sequor nie ma niesmaku słuchając tych głupot z ust narodowców? - czy sequor nie ma niesmaku gdy widzi prymitywne zabiegi mające wypalić zło przez niszczenie książek, któe nie pasują do jedynie slusznego kato-streamu? - czy sequor nie ma niesmaku, jeśli zjada jajka od kury, która całe krótkie życie jest uwięziona w klatce ciut większej niż jej objętość?
Filip Kalinowski
Filip Kalinowski
2 kwietnia 2019, 21:58
W oczach Pana Szymona widać obłęd... przepraszam, boję się
Filip Kalinowski
Filip Kalinowski
2 kwietnia 2019, 21:50
Jak zwykle wypowiedzi pana Szymka powodują u ludzi właściwą reakcje co widać w poniższych komentarzach. Owi Narodowcy stoją po stronie KK i zależy im na dobru Polski, zależy im na wartościach katolickich, oczywistym faktem jest, że narracja środowisk reprezentujących UE jest antykatolicka, niebezpiecznie liberalna w kwestiach światopoglądowych. Ozncza to, że wbrew temu co pan Szymek wystukał na zapoconej od emocjonalnych sapów klawiaturze, z ogromną dozą pewności można uznać, że jak najbardziej jest polaryzacja, jest "zła" UE i dobrzy polacy, którym po prostu zależy na dobru Polski. Obrażanie ludzi, ktorzy rzekomo (wszystko co pan Szymcio pisze temu przeczy!!!) stoją po tej samej stronie barykady (Szymek stoi chyba po tej drugiej stronie) jest objawem braku rozsądku i zrozumienia, nie pozwolę sobie na użycie określenia debilizmu.
WR
Wow Ras
3 kwietnia 2019, 21:14
narodowcy po stronie KK? chyba należymy do różnych KK. Boję się pana i pańskiego KK.
2 kwietnia 2019, 20:54
Z panem Szymonem dzieje się coś niedobrego. Coraz bardziej emocjonalne wypowiedzi. Coraz dłuższe, a jednocześnie coraz bardziej chaotyczne. Coraz większe przekonanie o "własnej wszechracji" i coraz mniej tolerancji dla inaczej myślących. Cytaty biblijne są coraz bardziej wybiórcze i jednostronne. Dlaczego nie podał DzAp 19:19? Dlaczego tak gwałtownie reaguje na świadectwa egzorcystów? Jakiś czas temu pisałem, że p. Szymon jest na drodze wyjścia z KK.. A co jeśli to są objawy choroby? Ja nie żartuję. Czy p. Szymon ma zdiagnozowaną przyczynę pogłębiającej się asymetrii twarzy? Może zamiast z nim walczyć należy mu pomóc?
WR
Wow Ras
3 kwietnia 2019, 21:20
obawiam się, że dla wielu tutaj na forum bycie w KK to szczyt szczytów i szczęście szczęść. Kto tylko myśli samodzielnie w imię prawdy/dobra/piękna "jest na drode wyjścia z KK". A nawet jeśli ? Świat nie kończy się na KK (a może dla wielu dopiero zaczyna). Bóg kocha każde dziecko TAK SAMO, tylko w KK niewielu to rozumie. Niestety różnice w świadomości są tak duże, że przepaść zieje między tymi, co wolność uznają za wolność, a tymi co za wolność uznają tylko KK...
4 kwietnia 2019, 22:36
Bóg kocha wszystkich tak samo. To prawda. Niektórych tu "ponosi " To prawda. Świat się nie kończy na KK to prawda. Ba! Nawet zbawienie nie kończy się na KK. Choć KK jako jeden z nielicznych przyznaje. Natomiast jako katolicy wierzymy, że to KK reprezentuje najlepszą i napewniejszą drogę do Boga. Innych dróg jest pełno, pełno jest bezroży, bagien i wilczych dołów. Według KK jest możliwość dojścia do celu innymi drogami, ale będzie to trudniejsze, a prawdopodobieństwa zabłądzenia nieporównanie większe. A p. Symon? W swoim przekonaniu zapewne jest przekonany, że walczy o "prawdę, dobro i piękno". Ja widzę to inaczej. Mam ku temu swoje argumenty które "tu i tam przedstawiam". A te teksty o samodzielnym myśleniu, o tym czego to w KK nie rozumieją - to ja doskonale znam ze stron zapiekłych ateuszy. Niestety kryje się tam za nimi niesamowita nicość, zagubienie i braki merytoryczne. Mam nadzieję, że to nie jest taki przypadek.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
2 kwietnia 2019, 20:05
Panie Szymonie Pana głos jest bardzo wielu ludziom potrzebny, dzięki.
DP
Damian Pruszkowski
2 kwietnia 2019, 22:28
Beniamin Tobie potrzebna jest pomoc specjalistów, nie głos Szymona.
WR
Wow Ras
3 kwietnia 2019, 21:22
widać sequor, że prezentujesz polskokatolicką interpretację miłości bliźniego. Żenada. Nic dziwnego że nie widzisz śmierci polskiego (może nie tylko) Kościoła...
4 kwietnia 2019, 23:14
Ależ Cię ta polskość piecze. Skąd tyle jadu?
I
Ignacy
2 kwietnia 2019, 19:02
Celebryto, weź się lepiej za to co potrafisz najlepiej, np. kontemplowanie martyrologii kury wrzuconej do rosołu. Poważne tematy zostaw dorosłym.
2 kwietnia 2019, 17:48
Panie Szymku, mam nadzieję, że szykuje się Pan do kolejnego sezonu grillowego, bo znowu będą palone świnki, krówki i kurczaczki... ...no może bez przesady, bo zbyt spieczonej kiełbasy nie lubię. Do boju Panie Szymku! A ja tymczasem idę wyczyścić ruszt.
WK
Wiktor Kowal
2 kwietnia 2019, 17:05
Przepraszam, ale co niby ma być złego w pragnieniu wielkiej Polski, albo Polski katolickiej? Może Hołownia ruszy od razu do ataku na samego Pana Boga, który wybrał sobie i ukochał (o zgrozo!) konkretny naród.
2 kwietnia 2019, 17:02
A czy Jezus - wypędzając złe duchy w stado świń - też wg S.Hołowni uprawiał kato-magię? Nie jest wielką zwolenniczką palenia tych książek - choć Harrego Pottera swoim dzieciom nie daję. Ale to jaką histerię rozpętał Deon po tym wydarzeniu, jest naprawdę śmieszne. BTW chciałabym usłyszeć co pan Hołownia sądzi o niepotrzebnym dręczeniu stada świn przez Jezusa. Czy one też cierpiały tak samo czy nawet bardziej niż ludzie?
Dariusz Piórkowski SJ
Dariusz Piórkowski SJ
2 kwietnia 2019, 15:59
To, co uprawiają narodowcy, to idolatria. bałwochwalstwo. Nic się nie zmieniło od czasów Pana Jezusa.
M
Maciej
2 kwietnia 2019, 16:40
A co robią narodowcy, ks. Dariuszu? Czy jest Ksiądz pewny, że wie co oni robią? Może najpierw należałoby zaczerpnąć wiedzy u źródła? Media takie jak Tygodnik z Krakowa dość rzadko bywają wiarygodne. Owocnych studiów ks. Dariuszu.
Dariusz Piórkowski SJ
Dariusz Piórkowski SJ
2 kwietnia 2019, 17:06
Nie, wszystko wyssałem z palca. Akurat też kiedyś byłem na Jasnej Górze i widziałem co się działo, i te okrzyki. I proszę sobie posłuchać kazań, jakie tam padają o Ojczyźnie, do której tłem jest Bóg. 
2 kwietnia 2019, 17:49
Każdy nacjonalizm jest zły?
Dariusz Piórkowski SJ
Dariusz Piórkowski SJ
2 kwietnia 2019, 18:41
"Lepiej żeby jeden człowiek zginął za naród, niż gdyby miał zginąć cały naród" - słowa Kajfasza do Sanhedrynu. Kto tu okazal się ważniejszy, naród czy Jezus? Wszystko może stać się dla człowiek bogiem, także naród. Naród Wybrany nie został wybrany ze względu na samego siebie, bo taki był wspaniały, ale ze względu na świat. Oby ci, którzy uważają Polskę za wybraną nie skończyli tak jak Naród Wybrany, który wybrał siebie zamiast Mesjasza.
WK
Wiktor Kowal
2 kwietnia 2019, 19:48
A jak niby skończył Naród Wybrany? Powiedz to Żydom, że źle skończyli. Najlepiej na łamach deonowych przyjaciół.
2 kwietnia 2019, 21:01
A przepraszam o jakin nacjonaliźmie Ojciec mówi? Znaczy co zgodnie linią GW, TVN i TP jest tylko jeden nacjonalizm? No dobrze - zróbmy Ojcu mindfucka - jeśli ci nasi nacjonaliści są taaacy źli to po co się pchają do Kościoła? Międlara suspendowano, to zamiast wyjść z KK z Międlarem to oni "oknem hyc" i już do Kościoła. Pomyślał Ojciec jak to tak? A jeśli nawet to co? Wygonić ich? Nie przebywać z nimi? Pozwolić im się stoczyć w nacjonalizm pogański? Weźmie Ojciec za to odpowiedzialność? Przypomnę, że byli już tacy co to takiemu jednemu wypominali zadawanie się z celnikami....
Piotr Stanibor
Piotr Stanibor
2 kwietnia 2019, 21:41
A tym razem się z x. nie zgodzę! Chrześcijanie o narodowych poglądach mają prawo głośno wyrażać niechęć wobec projektu współczesnej UE czy zachowania narodowego charakteru Polski. Projekt zjednoczonej Europy już dawno przestał być unią gospodarczą, a staje się projektem ideologicznym. Weźmy na przykład stosunek do takich kwestii jak in vitro, tabletki dzień po czy przerywanie ciąży i nałóżmy na poparcie do dalszej "integracji unijnej".
Filip Kalinowski
Filip Kalinowski
2 kwietnia 2019, 21:57
Zaraz a kim Ksiądz jest żeby osądzać co w sercu mieli ludzie, którzy palili książki czy przyszli na pielgrzymkę? Skąd ta pewność, że ci narodowcy to bałwochwalcy a naród jest ich idolem? Przesadna pewność siebie nie jest objawem rozsądku, a pychy. Jedno jest pewne, przyszli na pielgrzymkę więc mają relację do Boga, czy jest zdrowa czy mniej to już nie jest interes mediów i lewicowych komentatorów, Bóg się o nich na pewno zatroszczy. Obrażanie tych ludzi i potępianie tego co zrobili zwłaszcza przez ludzi Kościoła jest po prostu tchórzostwem i oportunizmem.
DP
Damian Pruszkowski
2 kwietnia 2019, 22:15
I znowu strzał w stopę, naprawdę księdza szanuje za cenne artykuły, ale komentarze są nieznośnie często chybione. Tak na przykład tutaj, potwierdza ksiądz cytatem wartość narodu, bo to sam Bóg zdecydował że odda za niego Syna. Tak też brzmi następne już niezacytowane zdanie: "Tego jednak nie powiedział sam od siebie, ale jako najwyższy kapłan w owym roku wypowiedział proroctwo, że Jezus miał umrzeć za naród, a nie tylko za naród, ale także, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno". Nie jestem jakimś wielkim sympatykiem Narodowców, ale uważam że naród jako "rodzina rodzin" ma ogromną wartość, trzeba go szanować, kochać i o niego walczyć - jak uczył kard. Wyszyński i JPII.
2 kwietnia 2019, 22:34
Niezbyt dobry przykład. Żydzi zostali wybrani jako naród najbardziej lichy spośród innych - to fakt. Ale dostali od Boga obietnicę, i czyniło z nich wyjątkową grupę, o czym wielokrotnie przekonujemy się czytając Pismo Św. Obyśmy "nie skończyli jak Naród Wybrany"? Ma na myśli Ksiądz holocaust, czy to co obecnie czynią Żydzi waląc w swoich krytyków obuchem antysemityzmu i niemal wszędzie domagając się odszkodowań? Tu znowu przyznam rację - skończyć jako moralny karzeł bym nie chciał. Ale tym stwierdzeniem Ksiądz naraża się na cios właśnie tym obuchem. Do worka "nacjonaliści" zdaje się Ksiądz wrzucać i tych którzy kochają Polskę, i tych którzy jednocześnie nienawidzą innych narodów. To nie jest sprawiedliwe.
WR
Wow Ras
3 kwietnia 2019, 21:26
trytytka - każdy "izm" jest zły, gdyż jest przesadnym "przegięciem" w którąś stronę (najogólniej objaśniając)
WR
Wow Ras
3 kwietnia 2019, 21:28
ci co kochają Polskę to patrioci, ci którzy chcą wielkiej Polski, zwykle czyimś kosztem, to nacjonaliści, czy to jest takie trudne w zrozumieniu ?
3 kwietnia 2019, 22:48
Ta uwaga to chyba do księdza Dariusza? Dla mnie jest to oczywiste.
3 kwietnia 2019, 22:53
Widać kolego, że nie złapałeś sedna naszego dialogu. Naucz się czytać ze zrozumieniem, to może innym razem pogadamy. Walisz takie oczywistości jakbyś odkrył Amerykę.

Skomentuj artykuł

Szymon Hołownia o paleniu książek i narodowcach na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.