Szymon Hołownia w "Onet Rano": w Polsce z powodu smogu ginie tyle samo dzieci, co z powodu aborcji

Szymon Hołownia w "Onet Rano": w Polsce z powodu smogu ginie tyle samo dzieci, co z powodu aborcji
(fot. Duszności Szymona / YouTube.com)
"Onet Rano" / Michał Lewandowski

"To teraz sobie powiedzmy, co to znaczy dla nas katolików być pro-life" - powiedział dziennikarz i publicysta w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem.

Hołownia opowiadał między innymi o swojej najnowszej książce, która traktuje o stosunku ludzi do zwierząt i świata stworzonego. Zwrócił uwagę, że natknął się na badania, które pokazują wstrząsającą prawdę odnośnie skutków zanieczyszczenia powietrza:

"Mamy pierwszy rok w Polsce, w którym zaczyna się wyraźnie mówić o tym, że ludzie umierają z powodu smogu. I jak zmieniła się dyskusja, kiedy zobaczyliśmy, że to nie jest paru naukowców i eko-świrów, tylko moje dziecko może umrzeć. I wtedy się zaczyna problem. Czytałem ostatnio dane, które pokazują, że w Polsce z powodu smogu ginie tyle samo dzieci, co z powodu aborcji. To teraz sobie powiedzmy, co to znaczy dla nas katolików być pro-life. Że ja mam być tylko przeciwko śmierci? Ja muszę być za życiem, aktywnie, sprawić, żeby tego życia wokół mnie było więcej".

Wyraźnie zaznaczył, że zmiany klimatyczne, do jakich dochodzi teraz na ziemi, mogą mieć daleko idące konsekwencje:

Ocieplenie klimatu konsekwencją grzechu pierworodnego? >>

"Mamy 20, może 30 lat na to, żeby spróbować zatrzymać kataklizm, który jest ewidentnie nadciągający i który zmieni naszą ziemię nie do poznania".

Szymon Hołownia był także pytany o to, jaki jest jego stosunek do jedzenia mięsa. Odpowiedział, że jego droga do wegetarianizmu była długa i wiodła przez wiele etapów. Stwierdził, że w stosunku do zwierząt, jest szczególnie wyczulony na pewien rodzaj hipokryzji:

"Nie znoszę tej niespójności. Wzruszam się losem zwierzęcia, które jedzie do rzeźni, i źle się z tym czuję, a potem idę i płacę za to".

W najnowszym Magazynie “Czytaj Dalej" poruszamy kwestie związane z ekologią

Szymon Hołownia w

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szymon Hołownia w "Onet Rano": w Polsce z powodu smogu ginie tyle samo dzieci, co z powodu aborcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.