Katowice: Strefa Otwarta Metropolii na szczyt klimatyczny COP24. "Dla nas to niesamowita okazja do promocji"

Katowice: Strefa Otwarta Metropolii na szczyt klimatyczny COP24. "Dla nas to niesamowita okazja do promocji"
(fot. Jakub Barzycki / Shutterstock)
pap / pch

Utwory Kilara, piosenki Paktofoniki i Dżemu, mapping o historii i osiągnięciach regionu tworzącego Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM), zajęcia dla dzieci - to wszystko czeka w Strefie Otwartej Metropolii, działającej od soboty w Katowicach.

Przygotowano ją z okazji rozpoczynającego się w niedzielę w stolicy woj. śląskiego szczytu klimatycznego ONZ COP24. Potrwa on blisko dwa tygodnie, do 14 grudnia. Do Katowic przyjadą głowy państw, szefowie rządów, ministrowie, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych. Według polskich władz w szczycie może wziąć udział ok. 30 tys. osób.

DEON.PL POLECA
"Dla nas to niesamowita okazja do promocji wiedzy o Metropolii. Możemy pokazać historię, to, co się dzieje w tej chwili i dokąd zmierzamy. Chcielibyśmy pokazać nasz region jako miejsce przyjazne, gdzie można znaleźć pracę, inwestować, zwiedzać" - powiedział podczas sobotniego briefingu prasowego w Katowicach przewodniczący zarządu Metropolii Kazimierz Karolczak.

Strefa Otwarta znajduje się w dawnej siedzibie Muzeum Śląskiego przy Alei Korfantego 3, bezpośrednio sąsiadującej z katowickim rynkiem i Strefą Kultury, gdzie będą się toczyć obrady szczytu ONZ.

Na odwiedzających czeka przygotowany z tej okazji mapping, wyświetlany w jednej z sal. Mapping trwa ok. 7 minut i opowiada o historii, potencjale i realizowanych przez Metropolię zadaniach. Jest wyświetlany na łuku o długości 25 m.

W strefie jest również interaktywna wystawa pokazująca potencjał Metropolii, bar tlenowy - czynny w pierwszych dwóch godzinach otwarcia, ustawiono także "pulsującą ławkę" - przez iluminację świetlną obrazuje ona bicie serca. Natężenie tego pulsu zależy od liczby osób, które na niej usiądą. Im ich więcej, tym puls świetlny jest bardziej wyraźny. Na ławeczce widnieje hasło "Tu bije serce Metropolii", które będzie towarzyszyć wydarzeniom w strefie przez cały Szczyt.

Strefa będzie czynna codziennie - w dni powszednie od godz. 9 do 23, natomiast w weekendy od godz. 10 do 23. Organizowane tam wydarzenia są bezpłatne, ale niektóre z nich - ze względu na ograniczoną liczbę miejsc - wymagają rejestracji.

W strefie będą się też odbywać koncerty uczniów szkół muzycznych, warsztaty ekologiczne dla ok. 1600 uczniów szkół podstawowych z Metropolii, warsztaty z kształtowania świadomości obywatelskiej dla uczniów szkół średnich; pokazy filmowe współorganizowane z Silesia Film.

Nie zabraknie również spotkań ze światowej klasy ekspertami. 4 grudnia warsztaty poprowadzi Gil Penalosa, zajmujący się projektowaniem miast tętniących życiem i przyjaznych mieszkańcom. Podczas warsztatów opowie o tym, jak włączyć mieszkańców w proces podejmowania decyzji.

Część z wydarzeń organizowanych w strefie będzie tłumaczona nie tylko na język angielski, ale i migowy. Niektóre materiały informacyjne zostaną przygotowane również w alfabecie Braille’a.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katowice: Strefa Otwarta Metropolii na szczyt klimatyczny COP24. "Dla nas to niesamowita okazja do promocji"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.