Mazurek: działań ws. zmiany klimatu nie można odkładać na później

Mazurek: działań ws. zmiany klimatu nie można odkładać na później
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / pk

Działań ws. zmiany klimatu nie można odkładać na później - podkreśliła w niedzielę Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu, przewodnicząca Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej. Jak mówiła, dotkliwe konsekwencje zmian klimatu możemy obserwować codziennie.

W niedzielę w Krakowie, w ramach COP24, odbywa się posiedzenie parlamentarzystów z całego świata. Spotkanie dotyczy zmian klimatu - m.in. wdrażań porozumienia klimatycznego z Paryża, tworzenia warunków sprzyjających inwestycjom w energię odnawialną. Na koniec spotkania w Krakowie parlamentarzyści przyjmą projekt rezolucji ws. zmiany klimatu.

- Działań ws. zmiany klimatu nie można odkładać na później - podkreśliła Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu RP, przewodnicząca Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej. Dodała, że dotkliwe konsekwencje zmian klimatu możemy obserwować codziennie - wśród najpoważniejszych są m.in. pożary w Kalifornii, powodzie w Azji.

- Skuteczne ograniczenie zmian klimatu pozwoli zmniejszyć negatywny wpływ na ekosystemy i ludzkie zdrowie, zmniejszy potrzeby adaptacyjne, a jednocześnie ułatwi osiągniecie celów zrównoważonego rozwoju agendy 2030 - powiedziała.

Jak zwróciła uwagę, niektóre niezbędne kroki są już podjęte, ale ich tempo musi wzrosnąć, jeśli wzrost temperatury ma się zatrzymać na poziomie poniżej 2 st. Celsjusza. - Ryzyko przyszłych szkód zależy od tego, jak szybko zredukujemy emisję gazów cieplarnianych - powiedziała wicemarszałek.

Podkreślała także, że Polska od lat aktywnie uczestniczy w realizacji aktywnej polityki klimatycznej i osiągnęła cel ograniczenia emisji, ustalony treścią protokołu z Kioto i przekraczając jego założenia niemal pięciokrotnie, jednocześnie odnotowując wzrost gospodarczy. - Kontynuujemy prace na rzecz rozwoju niskoemisyjnego i odpornego na zmiany klimatu - mówiła.

Jak zwróciła uwagę, spotkanie parlamentarzystów w Krakowie odbywa się na półmetku COP24 w Katowicach, a wybór Katowic na miejsce COP nie jest przypadkowy - 30 lat temu wizytówką tego miasta były fabryczne kominy. Dziś Katowice - mówiła - są jednym z symboli skuteczności strategii transformacji gospodarczej i społecznej, a także jej pozytywnego oddziaływania na środowisko.

Mazurek wskazała, że zasadniczym celem polskiej prezydencji na COP24 jest przyjęcie decyzji zapewniającej wdrożenie Porozumienia Paryskiego. - Pakiet implementacyjny nada Porozumieniu Paryskiemu realny kształt, wyznaczając ścieżkę, którą każde z państw zdecyduje się podążać w zakresie intensyfikacji działań na rzecz ochrony klimatu - powiedziała i dodała: "Upraszczając można powiedzieć, że bez Katowic nie ma Paryża".

Beata Mazurek zwróciła uwagę, że przy okazji prezydencji COP Polska chce zaakcentować trzy tematy. Po pierwsze, kwestię rozwiązań technologicznych. - Chcemy pokazać, że istnieją przyjazne klimatowi nowoczesne rozwiązania, m.in. elektromobilność, pozwalające na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju miast oraz czystego powietrza - wyjaśniła.

Drugi ważny dla Polski temat to rola przyrody. - Lasy i tereny zielone są naturalnymi płucami ziemi (…). Wyrażamy poparcie dla idei synergicznego spojrzenia na trzy kluczowe konwencje ONZ: ds. klimatu, bioróżnorodności oraz ws. upustynnienia - mówiła.

Po trzecie, Polska chce zaznaczyć "wymiar ludzki". - Zmiany powinny się dokonywać poprzez solidarną i sprawiedliwą transformację regionów i sektorów przemysłowych, pozwalających jednocześnie na tworzenie nowych miejsc pracy - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu RP, przewodnicząca Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej.

Wyraziła także zdanie, że na parlamentarzystach spoczywa szczególna odpowiedzialność, ponieważ oni otrzymali kredyt zaufania od wyborców. Teraz oczekiwania wyborców - mówiła - powinny znaleźć odzwierciedlenie w decyzjach zapadających na szczycie COP24. Ważne jest również - wg Mazurek - aby informacje o ustaleniach szczytu w Katowicach trafiały do zwykłych ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mazurek: działań ws. zmiany klimatu nie można odkładać na później
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.