Tajlandia: różaniec za pokój w kraju

Tajlandia: różaniec za pokój w kraju
Od początku protestu zginęło już ponad 70 Tajlandczyków (fot. EPA/NAKHARIN CHINNAWORNKOMOL)
Radio Watykańskie / wab

Wzywamy wszystkie strony konfliktu w Tajlandii do zaprzestania przemocy i współpracy w celu rozwiązania problemów politycznych w duchu miłości i przebaczenia – zaapelował do tajskich polityków bp Joseph Pibul Visitnondachai z Nakhon Sawan.

Przewodniczący komisji społeczno-ekonomicznej tamtejszego episkopatu wyraził zaniepokojenie rozlewającą się po kraju falą przemocy. Wezwał władze do uspokojenia nastrojów społecznych i zaprzestania represji wobec protestujących.

W godzinach porannych armia tajska przeprowadziła szturm na zabarykadowane w dzielnicy biznesowej obozowisko „czerwonych koszul”. Wojsko użyło wozów opancerzonych i przełamało barykady demostrantów, którzy ogłosili kapitulację. Zamieszki przeniosły się do innych zakątków kraju, dlatego władze wprowadziły godzinę policyjną.

Kościół katolicki w Tajlandii zaapelował do wiernych o oddawanie krwi i otoczenie troską rannych. W zamieszkach odniosły obrażenia setki osób. W akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej przez siły porządkowe życie straciło co najmniej siedem osób.

Od początku protestu zginęło już ponad 70 Tajlandczyków. Biskupi wezwali katolików do codziennej modlitwy różańcowej o pokój społeczny w ojczyźnie. Wiele kościołów pozostaje zamkniętych do odwołania. Mszę o pokój w Tajlandii, zapowiedzianą przez episkopat na najbliższą niedzielę, zdecydowano się odwołać.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tajlandia: różaniec za pokój w kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.