Tak wyglądało oblicze Matki Bożej? Naukowiec stworzył "hiperrealistyczne" wizerunki Maryi

Tak wyglądało oblicze Matki Bożej? Naukowiec stworzył "hiperrealistyczne" wizerunki Maryi
Mężczyzna stworzył "hiperrealistyczne" wizerunki Maryi. Fot. Depositphotos / Jóvenes Católicos / X
Aleteia / Jóvenes Católicos / X / pk

Wyniki jego pracy wprawiają w zdumienie. Opublikowane w sieci portrety Matki Chrystusa - jako nastolatki i dorosłej kobiety - są bardzo realistyczne.

Naukowiec w 2021 roku stworzył prawdopodobny portret Maryi. Tak wyglądała Matka Boża?

Trzy lata temu informowaliśmy o dokonaniach brazylijskiego naukowca Átily Soaresa da Costa Filho, który - posługując się m.in. Całunem Turyńskim - opracował portret przedstawiający w przybliżeniu oblicze Maryi, matki Jezusa. - Z Jej twarzy emanuje piękno i godność - powiedział wówczas badacz i dodał:

"Przeprowadziłem wiele eksperymentów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do odmładzania wieku; również pracowałem z różnymi programami do edycji obrazów, aby określić kontury twarzy, a na końcu dokonałem kilku ręcznych poprawek artystycznych. Celem było stworzenie wiarygodnego wizerunku kobiety z Palestyny sprzed 2000 lat, mniej więcej w czasie narodzin Chrystusa, oraz jej wyglądu w wieku 33 lat" - tłumaczył naukowiec trzy lata temu.

Badacz po trzech latach udoskonalił portret Maryi

Obecnie, trzy lata od stworzenia pierwszego portretu, powstał nowy. Badacz przyznał, że już w 2021 roku myślał o "przeniesieniu eksperymentu na poziom hiperrealistyczny".

DEON.PL POLECA

- Miałem ku temu szeroki zasób środków technicznych. Decydując się wówczas na "konstruowanie" twarzy w stylu artystyczno-realistycznym, wiedziałem już, że kolejnym krokiem będzie właśnie ten - powiedział badacz, cytowany przez portal Aleteia.

Wyniki jego pracy wprawiają w zdumienie. Czy tak mogła wyglądać Matka Boża? Według Átily Soaresa da Costa Filho, tak. A co wy o tym myślicie?

Źródło: Aleteia / Jóvenes Católicos / X / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Tak wyglądało oblicze Matki Bożej? Naukowiec stworzył "hiperrealistyczne" wizerunki Maryi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.