Takie intencje kierujemy do św. Walentego

Takie intencje kierujemy do św. Walentego
Św. Walenty, mal. Lukas Cranach Starszy
KAI / kw

W przemyskim kościele franciszkanów nabożeństwa ku czci św. Walentego są kultywowane nieprzerwanie od kilku wieków. - Ludzie wciąż modlą się przy jego ołtarzu - mówi gwardian o. Paweł Krzysztof Solecki.

Dzisiaj, 14 lutego, o historii patrona zakochanych będzie opowiadał przewodnik przy okazji akcji "Zakochani w Przemyślu".

- Istnienie ołtarza i nabożeństw da się udokumentować od lat osiemdziesiątych XVIII wieku, ale zapewne były już wcześniej, ponieważ w klasztorze mamy jeszcze starszy obraz - opowiada o. Solecki.

W kościele ojców franciszkanów nabożeństwa do św. Walentego odprawiane są nadal. 14 lutego po każdej Mszy św. święci się wodę i zanurza w niej relikwie świętego. Później wierni zabierają ją do domów.

O. Solecki zauważa, że kult św. Walentego wciąż jest żywy i nie wynika tylko z walentynkowej mody, ponieważ ludzie modlą się za jego przyczyną. - Starsi ludzie często proszą w intencji swoich dzieci i wnuków. Młodzi natomiast przychodzą w okolicach 14 lutego. Przychodzą również osoby, modlące się o uzdrowienie z chorób neurologicznych - mówi.

DEON.PL POLECA

Historię św. Walentego będzie można bliżej poznać dzisiaj, 14 lutego, podczas akcji "Zakochani w Przemyślu". Pośród różnych przygotowanych atrakcji, zaplanowano również opowieści przewodnika o patronie zakochanych i jego relikwiach przy poświęconym mu ołtarzu w kościele ojców franciszkanów.

Św. Walenty żył w III wieku. Jako kapłan i biskup parom narzeczonych udzielał ślubów potajemnie, ze względu na zakaz cesarza Klaudiusza Gockiego, który zabronił mężczyznom do 37 roku życia wstępować w związki małżeńskie. Z czasem tradycja związała go z innym świętym, noszącym to samo imię. W ten sposób Walenty stał się patronem nie tylko zakochanych i narzeczonych, ale i chorych na epilepsję.

W Polsce, podobnie jak i w całej Europie, kult św. Walentego rozwinął się szczególnie w średniowieczu. Wówczas też dotarł do Przemyśla. W wielu źródłach jest on podawany za patrona diecezji przemyskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Takie intencje kierujemy do św. Walentego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.