Tego jeszcze nie było. Wigilia z 200 tysiącami ubogich

Tego jeszcze nie było. Wigilia z 200 tysiącami ubogich
(fot. facebook.com/pg/santegidio.org)
santegidio.org / La Stampa / kw

Wspólnota Sant'Egidio przygotowała w tym roku wigilię dla ubogich w ponad czterystu miejscach na całym świecie.

Organizatorzy szacują, że ogółem we wszystkich wigiliach wzięło udział około 200 tysięcy osób.

DEON.PL POLECA




Od samego początku istnienia Wspólnoty Sant'Egidio jednym z jej celów jest przyjaźń z ubogimi i służba im. Mała grupka rzymskich licealistów, która rozpoczynała jednocząc się wokół Słowa Bożego, czuła że nie można żyć Ewangelią będąc daleko od biednych.

Ubodzy są przyjaciółmi uczniów Jezusa, a Ewangelia to Dobra Nowina dla nich. Ta przyjaźń rozszerzyła się wkrótce na innych ubogich: niepełnosprawnych, bezdomnych, chorych, ludzi starszych, obcokrajowców, cyganów, więźniów czy uchodźców - tak jak jest napisane w rozdziale 25 Ewangelii wg. św. Mateusza. Sant'Egidio identyfikuje się z tymi, którzy są ostatni, traktując ich jak braci, bez wyjątków. Są oni częścią rodziny Wpólnoty.

Tam gdzie jest Wspólnota Sant'Egidio, od Rzymu po Salwador, od Kamerunu po Belgię, od Ukrainy po Indonezję, zawsze jest przyjaźń i solidarność z ubogimi. Żadna wspólnota, nawet najmłodsza, nie jest tak mała lub słaba, by nie mogła pomagać ubogim. To jest ów "wdowi grosz", o którym mówi Ewangelia, grosz, który ma wielką wartość przed Panem (por. Mk 12,41).

Kliknij w mapę, by zobaczyć zdjęcia z Wigilii z całego świata:

Tego jeszcze nie było. Wigilia z 200 tysiącami ubogich - zdjęcie w treści artykułu

Wspólnota Sant'Egidio to ruch ludzi świeckich, który powstał w 1968 roku. Do Wspólnoty należy ponad 70.000 osób, zaangażowanych w ewangelizację i służbę biednym w ponad 70 krajach.

Wszystkie lokalne wspólnoty Sant'Egidio rozproszone po świecie żyją tą samą duchowością, a fundamenty charakteryzujące drogę Wspólnoty to po pierwsze modlitwa, która jest centrum i wyznacza kierunek życia wspólnotowego. Po drugie - przekazywanie Ewangelii, która otwiera Wspólnotę na wszystkich. Po trzecie - solidarność z biednymi. W formie służby dobrowolnej i bezpłatnej, w duchu "Kościoła należącego do wszystkich, a przede wszystkim do biednych" (Jan XXIII). Po czwarte - ekumenizm. Poprzez przyjaźń, modlitwę, szukanie jedności pomiędzy chrześcijanami całego świata. Po piąte - dialog, który rozumiany jest jako drogę pokoju i współpracy pomiędzy religiami, sposób życia oraz metodę pojednania w konfliktach. Odniesieniem dla Wspólnoty jest pierwsza wspólnota chrześcijańska z Dziejów Apostolskich i postać św. Franciszka z Asyżu.

W Polsce wspólnota działa od 16 lat (w Warszawie, w Poznaniu, w Chojnie k. Szczecina oraz od kilku miesięcy - w Krakowie).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tego jeszcze nie było. Wigilia z 200 tysiącami ubogich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.