Ten telefon ocalił życie niejednego katolika. Zadzwoń, jeśli czujesz, że dzieje się źle

Ten telefon ocalił życie niejednego katolika. Zadzwoń, jeśli czujesz, że dzieje się źle
(fot. unsplash.com)
3 lata temu
Michał Lewandowski / "Gość Niedzielny"

Prowadzą go ludzie, którzy dobrze wiedzą, jak odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania.

Wszystko zaczęło się w latach 60. w Gdańsku. Prof. Taduesz Kielanowski spotkał się w Wielkiej Brytanii z "telefonem zaufania", specjalnym numerem pod który może zadzwonić każdy, kto nie radzi sobie z problemami, jakie przynosi życie. Tak powstał polski "Anonimowy Przyjaciel".

"Byłam wówczas zaledwie po studiach. Zorganizowałam ludzi z duszpasterstwa inteligencji, które w Gdańsku prowadził pallotyn o. Jan Pałyga. W krótkim czasie idea rozprzestrzeniła się na całą Polskę" - mówi dla gdańskiego "Gościa Niedzielnego" prof. Świątecka, prezes Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej.

Jesteś w trudnej sytuacji? Ta modlitwa jest dla Ciebie >>

W środowisku "Anonimowego Przyjaciela" zrodził się pomysł, żeby stworzyć telefon, który będzie odpowiadał na konkretne problemy związane z przeżywaniem wiary i duchowości. Jak mówi prof. Świątecka, w ogólnym telefonie zaufania wolontariusze mówią o wierze tylko wtedy, kiedy dzwoniący wyraźnie o to poprosi.

"Dopóki człowiek żyje na tym świecie, nie ma sytuacji przegranych. Kiedy jednak przeżywamy ciemność czy wręcz rozpacz, potrzebujemy kogoś, kto nas wysłucha i pomoże" - mówi dla "Gościa" ks. dr Jan Uchwat, kościelny asystent Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej.

Skuteczna modlitwa w sprawach trudnych i beznadziejnych >>

Jak wyjaśnia kapłan, Katolicki Telefon Zaufania spełnia wszystkie standardy "świeckich" telefonów zaufania. Zespół, który go buduje to przygotowane osoby posiadające odpowiednią wiedzę (duchową i teologiczną) i praktyczne wiadomości o Kościele.

"Anonimowość, która towarzyszy rozmowie telefonicznej, jest bardzo przydatna. Telefon ośmiela. I daje większą łatwość rozmowy na naprawdę trudne tematy, także wiążące się z wiarą człowieka" - mówi ks. Uchwat.

Katolicki Telefon Zaufania działa od poniedziałku do soboty w godz. 17‒21. Numer: (58) 380 21 41.

Więcej informacji na stronie: telefon-zaufania.pl. Adres mailowy: kontakt@telefon-zaufania.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas
27,93 zł
39,90 zł

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

Ten telefon ocalił życie niejednego katolika. Zadzwoń, jeśli czujesz, że dzieje się źle
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.