Tenisista laureatem prawosławnej nagrody
Zwycięzca Wimbledonu, słynny serbski tenisista Novak Djoković został laureatem 24 edycji Nagrody im. Księcia Ostrogskiego. Sportowiec został uhonorowany za publiczne dawanie świadectwa wierze oraz za wspieranie działalności charytatywnej i finansowanie budowy cerkwi. Laureatami zostali ponadto: białostockie Bractwo św.św. Cyryla i Metodego, teologowie - metropolita prof. Kallistos (Ware) i prof. Aleksiej Osipow, Pierwsze Belgradzkie Towarzystwo Śpiewacze i rosyjski kanał telewizyjny Sojuz.
Nagroda przyznawana jest dorocznie przez kapitułę skupioną wokół redakcji "Przeglądu Prawosławnego", a na jej czele stoi redaktor naczelny i prawosławny poseł Eugeniusz Czykwin. Kapituła wyróżnia osoby zasłużone dla rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławia oraz działalność na rzecz jednoczenia chrześcijan. W tym roku uhonorowano działalność oświatową, edukacyjną, naukową, kulturalną, charytatywną. Patronem Nagrody jest książę Konstanty Bazyli Ostrogski, szesnastowieczny możnowładca, jeden z najtęższych umysłów swojej epoki, a przy tym dobroczyńca i obrońca Cerkwi prawosławnej w Rzeczypospolitej.
Bractwo św. św. Cyryla i Metodego zostało powołane w Białymstoku w 1989 r. Choć działa na wielu płaszczyznach, Kapituła chciała szczególnie podkreślić jego rolę oświatową. Bractwo pięć lat temu założyło szkołę podstawową im. św.św. Cyryla i Metodego. Jej działalność (otwarto też przedszkole, w tym roku rusza gimnazjum) to wielki sukces środowiska prawosławnego.
Władyka Kallistos (Ware) z Wielkiej Brytanii, tytularny metropolita Dioklei w Patriarchacie Ekumenicznym, to jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów prawosławnych, wieloletni kierownik prawosławnych studiów teologicznych na Oxfordzie, autor cenionych książek, z których najbardziej znane w Polsce to "Kościół prawosławny" i "Prawosławna droga" oraz tłumaczeń na angielski "Filokalii" i "Meneionu Świątecznego". "Popularność jego prac ma źródło nie tylko w wiedzy i erudycji, ale i otwartym sercu" - stwierdziła w swym uzasadnieniu Kapituła.
Wyróżniony został także rosyjski teolog prof. Aleksiej Osipow, który dociera do ludzi ze słowem pisanym, jako autor znanych i cenionych książek (po polsku ukazała się w 2011 r. "Droga rozumu w poszukiwaniu prawdy"), a także mówionym - wykłada nie tylko na Moskiewskiej Akademii Teologicznej, ale występuje w audycjach telewizyjnych i radiowych. "Jego słów, nagranych na płyty, można słuchać w domu i samochodzie. Objaśnia, przybliża, porównuje, budzi umysły, otwiera serca" - czytamy w komunikacie Kapituły.
Pierwsze Belgradzkie Towarzystwo Śpiewacze, założone 160 lat temu i działające bez przerwy do chwili obecnej, to dużo więcej niż chór, to prawdziwa serbska instytucja narodowa, która kultywuje tradycję i szuka nowych form wypowiedzi. Patronowali mu niegdyś królowie, a obecnie patriarcha Serbii, gdyż chór troszczy się o zachowanie prawosławnej duchowości i narodowego dziedzictwa muzycznego. Towarzystwo, kierowane obecnie przez Svetlanę Vilić, porywa wspaniałymi wykonaniami i budzi szacunek swoją postawą. Kiedy samoloty NATO co noc bombardowały Belgrad, chór zbierał się w cerkwi i śpiewał do czasu, aż ucichły wybuchy.
Nagrodę przyznano jeszcze jednemu Serbowi - urodzonemu w 1987 r. obecnemu liderowi tenisowych rankingów Novakowi Djokoviciowi. Uzasadniając swój wybór Kapituła podkreśliła, że w jego przypadku nie chodziło o osiągnięcia sportowe, przyciągające miliony fanów przed telewizory, lecz uhonorowanie świadectwa wiary: zarówno tego spektakularnego, kiedy tenisista wykonuje znak krzyża przed kamerami, jak i cichego, gdyż zarabiając miliony dzieli się nimi z potrzebującymi. "Wspiera instytucje charytatywne, pomaga dzieciom, buduje cerkwie. Jest prawdziwym chrześcijaninem" - brzmi konkluzja prawosławnego gremium.
Z kolei kanał telewizyjny Sojuz wyróżniono za promowanie teologii, oświaty, historii i kultury. Kanał, utworzony przed ośmioma laty w prawosławnej diecezji jekaterynburskiej, kierowany jest przez o. ihumena Dimitrija (Bajbakowa). Szybko zdobył renomę w całej Rosji i poza jej granicami. Przeprowadza bezpośrednie transmisje z nabożeństw, nie zamykając się wyłącznie w kręgu religii. Nie ma w nim polityki i reklam. Od ponad roku działa jego wschodnioeuropejskie biuro z siedzibą w Mińsku, kierowane przez Artioma Machakiejewa, przygotowujące audycje poświęcone m.in. prawosławiu w Polsce. Kanał ma w naszym kraju wielu wiernych widzów.
Skomentuj artykuł