Tenisista laureatem prawosławnej nagrody

(fot. miaerbus / flickr.com / CC BY 2.0)
KAI / mh

Zwycięzca Wimbledonu, słynny serbski tenisista Novak Djoković został laureatem 24 edycji Nagrody im. Księcia Ostrogskiego. Sportowiec został uhonorowany za publiczne dawanie świadectwa wierze oraz za wspieranie działalności charytatywnej i finansowanie budowy cerkwi. Laureatami zostali ponadto: białostockie Bractwo św.św. Cyryla i Metodego, teologowie - metropolita prof. Kallistos (Ware) i prof. Aleksiej Osipow, Pierwsze Belgradzkie Towarzystwo Śpiewacze i rosyjski kanał telewizyjny Sojuz.

Nagroda przyznawana jest dorocznie przez kapitułę skupioną wokół redakcji "Przeglądu Prawosławnego", a na jej czele stoi redaktor naczelny i prawosławny poseł Eugeniusz Czykwin. Kapituła wyróżnia osoby zasłużone dla rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławia oraz działalność na rzecz jednoczenia chrześcijan. W tym roku uhonorowano działalność oświatową, edukacyjną, naukową, kulturalną, charytatywną. Patronem Nagrody jest książę Konstanty Bazyli Ostrogski, szesnastowieczny możnowładca, jeden z najtęższych umysłów swojej epoki, a przy tym dobroczyńca i obrońca Cerkwi prawosławnej w Rzeczypospolitej.

Bractwo św. św. Cyryla i Metodego zostało powołane w Białymstoku w 1989 r. Choć działa na wielu płaszczyznach, Kapituła chciała szczególnie podkreślić jego rolę oświatową. Bractwo pięć lat temu założyło szkołę podstawową im. św.św. Cyryla i Metodego. Jej działalność (otwarto też przedszkole, w tym roku rusza gimnazjum) to wielki sukces środowiska prawosławnego.

Władyka Kallistos (Ware) z Wielkiej Brytanii, tytularny metropolita Dioklei w Patriarchacie Ekumenicznym, to jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów prawosławnych, wieloletni kierownik prawosławnych studiów teologicznych na Oxfordzie, autor cenionych książek, z których najbardziej znane w Polsce to "Kościół prawosławny" i "Prawosławna droga" oraz tłumaczeń na angielski "Filokalii" i "Meneionu Świątecznego". "Popularność jego prac ma źródło nie tylko w wiedzy i erudycji, ale i otwartym sercu" - stwierdziła w swym uzasadnieniu Kapituła.

DEON.PL POLECA

Wyróżniony został także rosyjski teolog prof. Aleksiej Osipow, który dociera do ludzi ze słowem pisanym, jako autor znanych i cenionych książek (po polsku ukazała się w 2011 r. "Droga rozumu w poszukiwaniu prawdy"), a także mówionym - wykłada nie tylko na Moskiewskiej Akademii Teologicznej, ale występuje w audycjach telewizyjnych i radiowych. "Jego słów, nagranych na płyty, można słuchać w domu i samochodzie. Objaśnia, przybliża, porównuje, budzi umysły, otwiera serca" - czytamy w komunikacie Kapituły.

Pierwsze Belgradzkie Towarzystwo Śpiewacze, założone 160 lat temu i działające bez przerwy do chwili obecnej, to dużo więcej niż chór, to prawdziwa serbska instytucja narodowa, która kultywuje tradycję i szuka nowych form wypowiedzi. Patronowali mu niegdyś królowie, a obecnie patriarcha Serbii, gdyż chór troszczy się o zachowanie prawosławnej duchowości i narodowego dziedzictwa muzycznego. Towarzystwo, kierowane obecnie przez Svetlanę Vilić, porywa wspaniałymi wykonaniami i budzi szacunek swoją postawą. Kiedy samoloty NATO co noc bombardowały Belgrad, chór zbierał się w cerkwi i śpiewał do czasu, aż ucichły wybuchy.

Nagrodę przyznano jeszcze jednemu Serbowi - urodzonemu w 1987 r. obecnemu liderowi tenisowych rankingów Novakowi Djokoviciowi. Uzasadniając swój wybór Kapituła podkreśliła, że w jego przypadku nie chodziło o osiągnięcia sportowe, przyciągające miliony fanów przed telewizory, lecz uhonorowanie świadectwa wiary: zarówno tego spektakularnego, kiedy tenisista wykonuje znak krzyża przed kamerami, jak i cichego, gdyż zarabiając miliony dzieli się nimi z potrzebującymi. "Wspiera instytucje charytatywne, pomaga dzieciom, buduje cerkwie. Jest prawdziwym chrześcijaninem" - brzmi konkluzja prawosławnego gremium.

Z kolei kanał telewizyjny Sojuz wyróżniono za promowanie teologii, oświaty, historii i kultury. Kanał, utworzony przed ośmioma laty w prawosławnej diecezji jekaterynburskiej, kierowany jest przez o. ihumena Dimitrija (Bajbakowa). Szybko zdobył renomę w całej Rosji i poza jej granicami. Przeprowadza bezpośrednie transmisje z nabożeństw, nie zamykając się wyłącznie w kręgu religii. Nie ma w nim polityki i reklam. Od ponad roku działa jego wschodnioeuropejskie biuro z siedzibą w Mińsku, kierowane przez Artioma Machakiejewa, przygotowujące audycje poświęcone m.in. prawosławiu w Polsce. Kanał ma w naszym kraju wielu wiernych widzów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tenisista laureatem prawosławnej nagrody
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.