Terlikowski staje w obronie RPO: oświadczenie jakie wydał w sprawie 22-letniego zabójcy Kristiny jest zwyczajnie sensowne

Terlikowski staje w obronie RPO: oświadczenie jakie wydał w sprawie 22-letniego zabójcy Kristiny jest zwyczajnie sensowne
(fot. MaskacjuszTV / YouTube.com / PAP/Paweł Supernak)
9 miesięcy temu
Szymon Żyśko / facebook.com/Tomasz Terlikowski

"To, że ten człowiek jest zabójcą nie odbiera mu jego praw ludzkich i obywatelskich, nie odbiera mu jego godności. Państwo nie ma się na nim mścić, ale wymierzyć mu sprawiedliwą karę" - pisze katolicki publicysta.

Sprawą zabójstwa 10-letniej Kristiny z Mrowin od kilku dni żyje cała Polska. Policja ujawniła w Internecie fragmenty nagrań z zatrzymania 22-letniego Jakuba A., który od początku był typowany przez organy ścigania jako winny dokonania zbrodni. Dziś wiemy, że przyznał się do zamordowania dziewczynki. Wokół sprawy narosło jednak wiele fake newsów i panowała atmosfera bliska zlinczowania, o czym możecie przeczytać w tekście: "Zabójstwo w Mrowinach podpaliło Internet". W sieci nielegalnie pojawiły się również zdjęcia z przesłuchania oskarżonego. Głos postanowił zabrać Rzecznik Praw Obywatelskich, który zainterweniował ws. zatrzymania Jakuba A. Adam Bodnar twierdzi, że "zatrzymanie 22-letniego Jakuba A. ws. brutalnego zabójstwa Kristiny nie przebiegło poprawnie".

"Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki" - czytamy w oświadczeniu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Jest to organ, którego obowiązku pełni właśnie RPO. Za niedpuszczalne KMPT uznał m.in. "wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie zatrzymanego w takim stanie, w czasie wykonywania czynności procesowych". Adam Bodnar nazywa to "pogwałceniem praw człowieka".

Rzecznik Praw Obywatelskich został skrytykowany przez wielu publicystów oraz internautów. W Internecie można było przeczytać obraźliwe komentarze na ten temat. W obronie słów RPO stanął jednak Tomasz Terlikowski, który na swoim profilu facebookowym napisał:

Nie byłem i nie jestem wielbicielem Adama Bodnara, ale oświadczenie jakie wydał w sprawie 22-letniego zabójcy Kristiny jest zwyczajnie sensowne. To, że ten człowiek jest zabójcą (a do tego się przyznał) nie odbiera mu jego praw ludzkich i obywatelskich, nie odbiera mu jego godności. Państwo nie ma się na nim mścić, ale wymierzyć mu sprawiedliwą (w tym przypadku oznacza to, że jeśli jest poczytalny, także surową) karę. Nie jest ono jednak narzędziem społecznej zemsty, nie ma poniżać nawet najgorszych przestępców i jeśli nie musi nie powinno stosować zachowań przesadnych, przemocowych. Rzecznik praw obywatelskich jest powołany do tego, by chronić obywateli przed niepotrzebną, zbędną przemocą państwa. I to właśnie robi.

Z chrześcijańskiego zaś punktu widzenia konieczność kary, uznanie, że powinna być ona sprawiedliwa nie oznacza, że odbiera się godność sprawcy. On jest nadal człowiekiem, nadal ma niezbywalne prawa. Państwo nie jest od wymierzania zemsty, ale od ochrony społeczeństwa. wymierzania sprawiedliwość, resocjalizacji przestępcy (jeśli jest ona możliwa). A przynajmniej część z przedstawionych przez Bodnara zarzutów wygląda tak, jakby ktoś chciał pokazać, że państwo ma władzę nad paskudnym przestępcą i że będzie jej używać. Pytanie po co? Od zemsty i pokazówki skuteczniejsza jest kara. Surowa i nieuchronna, ale nie odbierająca godności sprawcy.

Nie byłem i nie jestem wielbicielem Adama Bodnara, ale oświadczenie jakie wydał w sprawie 22-letniego zabójcy Kristiny...

Opublikowany przez Tomasz Terlikowski Czwartek, 20 czerwca 2019

Jego komentarz również nie spotkał się z przychylnością ze strony internautów. Wytykali oni mu branie w obronę "zwyrodnialca". W kolejnym komentarzu Tomasz Terlikowski podkreślił raz jeszcze wyraźnie:

"Godność człowieka jest nieutracalna. Ani on sam - żadnym czynem - nie może jej sobie odebrać, ani nikt inny tego nie może. To absolutne podstawy antropologii chrześcijańskiej".

Godność człowieka jest nieutracalna. Ani on sam - żadnym czynem - nie może jej sobie odebrać, ani nikt inny tego nie może. To absolutne podstawy antropologii chrześcijańskiej.

Opublikowany przez Tomasz Terlikowski Czwartek, 20 czerwca 2019
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Abp Wojciech Polak, Marek Zając
23,94 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Terlikowski staje w obronie RPO: oświadczenie jakie wydał w sprawie 22-letniego zabójcy Kristiny jest zwyczajnie sensowne
Komentarze (9)
AC
Athanasius Contra Mundum
25 czerwca 2019, 09:42
Oczywiście nie godzi się na takie traktowanie więźnia, ale w kwestii godności człowieka Terlikowski plecie oświeceniowe androny: Jeżeli rozum zgadza się na błędne poglądy, jeżeli wola obiera i skłania się do tego, co złe, to ani pierwszy, ani druga tym nie nabywają doskonałości, ale obie tracą swoją przyrodzoną godność i popadają w zepsucie. (Leon XIII, Immortale Dei)
WDR .
WDR .
23 czerwca 2019, 04:02
Wielkie słowa wsparcia dla rodziców i dzieci, które były terroryzowane przez 14-letnich bandytów, z nożami w ręce.
I
Ignacy
22 czerwca 2019, 22:18
Gdy mądrość etapu tego wymaga, nawet Terlik staje się bohaterem dla jezuitów z Deonu
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
22 czerwca 2019, 19:25
A TVPiS po prostu zgnoiło 14 letniego syna rzecznika.Ot sowiecka metodologia.
22 czerwca 2019, 15:11
Nie rozumiem przez co poniżono godność mordercy (piszę to określenie, bo się przyznał)? Pobito go? Torturowano? Nie dostanie jedzenia? Zwymyślano mu? Nie dali się mu wyspać? Pan Terlikowski ostatnio od czasu do czasu ma dziwne fantazje. Skucie i bezpośredni przymus wobec zbrodniarza jest normalnym działaniem dla bezpieczeństwa i nie umniejsza jego godności - to też podaje chrześcijańska antropologia i teologia moralna, proszę doczytać. Polecam komentarz pana Ziemkiewicza. Jakoś pan RPO nie odezwał się dotąd na temat poniżania godności chrześcijan - przypadek?
MR
Maciej Roszkowski
22 czerwca 2019, 11:04
Trudno się nie zgodzić z TT. Sposób w jaki potraktowano  podejrzanego to prymitywne przedstawienie dla odreagowanie potrzeby zemsty. Ma prawidłowo przejść całą procedurę sądową i jeśli jest winny ponieść karę stosowna do rozmiaru swojej zbrodni.
Olinka
Olinka
22 czerwca 2019, 10:05
Pawelo, Deon odnosi się do treści, a nie do osoby... Nie udawaj, ze nie rozumiesz. Po drugie, zgadzam się z T.T. - w jego ocenie oświadczenia Bodnara. Nikt, dosłownie nikt, nie ma prawa do pozbawiania człowieka godności.  Czym innym jest założenie kajdanek, czym innym zakucie go jak szalejące potężne zwierze. I do tego wyprowadzenie człowieka bez butów i odpowiedniego ubrania.  To nie było aresztowanie grupy uzbrojonych  bandytów, lecz jednejosoby. Był czas na przeszukanie mieszkania, na pozwolenie pod kontrolą  człowiekowi na ubranie się. Zdziwiły mnie komentarze ludzi, którzy uznają, że godne traktowanie człowieka zależy od tego , jak duże przestępstwo popełnił. Sprawiedliwa kara nie będzie pozbawieniem godności, złe traktowanie - tak.
P
Paweł
22 czerwca 2019, 23:28
Olinka, myślę, że jednak odnosi się do osoby, bo chce pokazać: widzicie nawet Tomasz Terlikowski tak myśli. 
P
Paweł
22 czerwca 2019, 09:07
A Deon widze tak wybiórczo traktuje wpisy redaktora Terlikowskiego, niczym jedna gazeta... wybiórcza.

Skomentuj artykuł

Terlikowski staje w obronie RPO: oświadczenie jakie wydał w sprawie 22-letniego zabójcy Kristiny jest zwyczajnie sensowne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.