Terlikowski: Trzęsienie ziemi. Tak można określić decyzje Stolicy Apostolskiej ws. kard. Gulbinowicza

Terlikowski: Trzęsienie ziemi. Tak można określić decyzje Stolicy Apostolskiej ws. kard. Gulbinowicza
(fot. YouTube / wSensie.tv / Idź Pod Prąd TV)
Facebook.com/ Tomasz Terlikowski / sz

"To pokazuje, że zarzuty wobec kardynała były bardzo poważne, bardzo wiarygodne, i że nie dotyczyły tylko tuszowania, ale i - o co był oskarżony - o własne nadużycia seksualne, także wobec nieletnich i bezbronnych dorosłych" - pisze publicysta Tomasz Terlikowski.

Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała dziś komunikat ws. dochodzenia prowadzonego przeciw kard. Henrykowi Gulbinowiczowi. Duchowny był oskarżany m.in. o tuszowanie spraw pedofilii oraz samemu miał się dopuścić molestowania. Do sprawy odniósł się na swoim profilu facebookowym Tomasz Terlikowski. Publicysta napisał:

DEON.PL POLECA
Trzęsienie ziemi. Tak można określić decyzje Stolicy Apostolskiej zakomunikowane dziś przez nuncjaturę apostolską w sprawie kard. Henryka Gulbinowicza. Zakaz uczestnictwa w nabożeństwach i wydarzeniach publicznych, zakaz używania insygniów biskupich, pozbawienie prawa do nabożeństwa i pochówku w katedrze i wreszcie kara finansowa na rzecz Fundacji św. Józefa - to pokazuje, że zarzuty wobec kardynała były bardzo poważne, bardzo wiarygodne, i że nie dotyczyły tylko tuszowania, ale i - o co był oskarżony - o własne nadużycia seksualne, także wobec nieletnich i bezbronnych dorosłych. Układ Gulbinowicza zresztą w ogóle jest w rozsypce. Najpierw usunięcie biskupa Edwarda Janiaka (wychowanek kardynała i biskup pomocniczy wrocławski), potem dochodzenie wszczęte wobec arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia (sekretarz i kierowca Gulbinowicza za czasów jego posługi w Białymstoku), i aż nie sposób nie zadać pytania, co dalej. Bliskimi współpracownikami kardynała, jego wychowankami byli przecież także biskup Jan Tyrawa i wieloletnie nuncjusz, a później Prymas abp Józef Kowalczyk, który - o czym też już wiadomo - przez lata tuszował rozmaite negatywne informacje dotyczące skandali seksualnych w polskim Kościele. Dzieje się, i wiele wskazuje na to, że będzie działo się więcej.

Trzęsienie ziemi. Tak można określić decyzje Stolicy Apostolskiej zakomunikowane dziś przez nuncjaturę apostolską w...

Opublikowany przez Tomasza Terlikowskiego Piątek, 6 listopada 2020

Do kar nałożonych na kardynała odniósł się również jeden z pokrzywdzonych, który wystąpił w filmie braci Sekielskich. Jakub Pankowiak napisał: "Mało dotkliwe kary spotkały tego człowieka. Przypuszczam, że ma to związek z jego wiekiem i stanem zdrowia. Ważniejsze jest dla mnie to, że coś drgnęło. Czekamy na następnych, kolejka jest długa".

***

Jeśli jesteś osobą skrzywdzoną w Kościele i potrzebujesz pomocy lub rozmowy, skorzystaj z tej infolinii. Stworzyli ją ludzie świeccy poruszeni Twoim losem:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Terlikowski: Trzęsienie ziemi. Tak można określić decyzje Stolicy Apostolskiej ws. kard. Gulbinowicza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.