"To cud". Pożar spopielił 1700 budynków, nietknięty pozostał kościół Matki Bożej Zwycięskiej [WIDEO]

"To cud". Pożar spopielił 1700 budynków, nietknięty pozostał kościół Matki Bożej Zwycięskiej [WIDEO]
Nietknięty przez pożar kościół Matki Bożej zwycięskiej w Lahinie na Hawajach. Ilustracja: DEON, fot. Twitter / EPA / PAP / ETIENNE LAURENT
ETWN / mł

Wokół zgliszcza, spalone budynki, dymiące pnie drzew - a w środku pogorzeliska mały katolicki kościół, otoczony zielonymi drzewami, nietknięty, nawet nie osmolony. - To cud - mówią mieszkańcy miejscowości Lahaina, położonej w hrabstwie Maui na Hawajach.

Nagranie, które obiegło media społecznościowe, naprawdę robi wrażenie. Na kościele od dymu i popiołu nie ubrudziła się nawet elewacja. W liczącej niecałe 13 000 mieszkańców miejscowości spłonęło w tym czasie ponad 1700 budynków, a najnowsze doniesienia mówią o stu ofiarach śmiertelnych. O prawdziwość nagrania zapytał parafię portal USA Today - biuro parafii potwierdziło, że kościół rzeczywiście przetrwał ogromny pożar.

DEON.PL POLECAJak podaje ETWN, ocalały z katastrofy kościół jest pod wezwaniem Matki Bożej Zwycięskiej i stał się "znakiem nadziei dla lokalnej społeczności". Proboszcz parafii, ks. Terrence Watanabe, mówił lokalnym mediom: "Dla nas to jak cud. Kiedy zobaczyliśmy wiadomości i zobaczyliśmy wieżę kościoła wznoszącą się nad miastem, był to wspaniały widok”.

 

Kościół, którego budowa została ukończona w 1873 roku, należy do niedużej, kilkutysięcznej parafii założonej w 1846 roku przez księdza Auberta Bouillona ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Mniej szczęścia w pożarze miał protestancki kościół, który w maju obchodził 200-lecie istnienia. Jak powiedziała pastor Alena Rosa - zabudowania należące do protestanckiego kościoła doszczętnie spłonęły. 

Źródło: ETWN / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"To cud". Pożar spopielił 1700 budynków, nietknięty pozostał kościół Matki Bożej Zwycięskiej [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.