To jeden z najdłuższych szlaków pątniczych w Polsce. Gdyńska Piesza Pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę

To jeden z najdłuższych szlaków pątniczych w Polsce. Gdyńska Piesza Pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę
fot. Depositphotos
KAI / pk

37. Gdyńska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę rozpoczęła się we wtorek, 26 lipca Mszą św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki sprawowaną w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. W świątyni zgromadzili się nie tylko pielgrzymi, ale także ich rodziny, weterani i sympatycy Gdyńskiej Pielgrzymki oraz mieszkańcy Gdyni. Lokalne władze reprezentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, zastępca prezydenta miasta.

Na początku Eucharystii ks. Krzysztof Czaja, kierownik grupy gdyńskiej, przybliżył znaczenie tegorocznego pielgrzymowania. - Towarzyszy nam hasło: "Posłani w pokoju Chrystusa". Nad tym pokojem będziemy pracowali przez całą drogę, bo chcemy się nim dzielić z tymi, których spotkamy. A nie można obdarzać innych czymś, czego samemu się nie ma. Pokój Chrystusa pragniemy mieć najpierw w swoim sercu - powiedział kapłan.

Pielgrzymi będą polecać Bogu różne intencje

Zadeklarował, że każdego dnia pielgrzymi będą polecać Bogu różne intencje. - Dzisiaj szczególnie chcemy modlić się o Boże błogosławieństwo dla Gdyni, naszego miasta. Te nasze intencje są bardzo ważne, bo pielgrzymka to nie jest żaden przemarsz czy rajd, ale szczególna forma modlitwy. Są to rekolekcje w drodze - dodał ks. Czaja.

W homilii bp Szlachetka zaznaczył, że pielgrzymka wyrusza w liturgiczne wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców Maryi, dziadka i babci Jezusa Chrystusa. - Anna wraz ze swoim mężem zapisali się w pamięci ludu Bożego jako rodzice godni naśladowania, bo nie tylko przekazali swojemu dziecku życie, ale i wiarę. To przez wiarę Maryi, którą otrzymała od swoich rodziców, odwieczne słowo Boga stało się ciałem i zamieszkało między nami. To wydarzenie dokonało się dla naszego zbawienia. W ten sposób Anna wraz ze swoim mężem Joachimem zostali włączeni jako bohaterowie w Boży plan zbawienia. I chociaż nie wiedzieli, że ich córka Maryja porodzi Zbawiciela świata, to jednak oczami wiary wypatrywali Go z utęsknieniem jako wypełnienie zbawczych obietnic przekazanych przez proroków - mówił biskup.

Droga do Matki, która jest naszą Królową

- Udajemy się w drogę do duchowego domu córki świętych Joachima i Anny oraz naszej Matki, która jest też naszą Królową. W czasie drogi będziemy modlić się, aby wypraszali nam dobry wzrok. Patrzenie z wiarą pełną miłości jest wolne od pychy, która zaślepia, jest wolne od fałszywego przekonania, że ja widzę wszystko lepiej. Patrzenie z wiarą pełną miłości umożliwia poznanie rzeczywistości taką, jaka jest. Pomaga widzieć dobro i odróżniać je od zła. Pozwala nie tylko widzieć świat, ale również jego Stwórcę. A co najważniejsze - pozwala nie tylko odkryć, że celem naszego życia jest zmartwychwstanie, bo to odkrycie będzie wpływać na obecny sposób naszego życia, gdyż wtedy będziemy szukać tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus, zasiadając po prawicy Ojca - podkreślił hierarcha.

DEON.PL POLECA

- Maryjo, wraz ze swoimi świętymi rodzicami, wypraszaj nam u swojego Syna umiejętność patrzenia z wiarą pełną miłości, abyśmy rozpoznawali życie wieczne, które ukazało się w zmartwychwstałym Panu, a które przekazywane jest nam w Bożym słowie i sakramentach. Abyśmy mieli prawdziwą radość, której nawet największy ziemski smutek odebrać nie zdoła - zakończył bp Szlachetka.

Po błogosławieństwie bp Wiesław Szlachetka, kapłani i pielgrzymi, a wśród nich wiceprezydent Gdyni, wyruszyli na trasę pielgrzymki. Pątnicy w 18 dni przejdą ponad 550 km. Na Jasną Górę dotrą 12 sierpnia.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

To jeden z najdłuższych szlaków pątniczych w Polsce. Gdyńska Piesza Pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.