"To jest rola Kościoła: budzenie sumień"

"To jest rola Kościoła: budzenie sumień"
(fot. Michal / flickr.com)
KAI / slo

O sposobie współpracy świeckich i duchownych podczas prac synodów diecezjalnych oraz m.in. o potrzebie wzmocnienia katechizacji parafialnej - mówili uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej Stowarzyszenia Kanonistów Polskich, która odbyła się 9-10 września na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Temat spotkania brzmiał: "II Polski Synod Plenarny a Synody Diecezjalne". Został wybrany nieprzypadkowo, gdyż w archidiecezji katowickiej trwają przygotowania do II Synodu diecezjalnego. Podczas sześciu sesji konferencji piętnastu prelegentów starało się przybliżyć zagadnienia synodu, synodalności i kwestii z nimi związanymi.

Synod diecezjalny, najważniejsze ciało doradcze biskupa, składa się nie tylko z osób duchownych, lecz przede wszystkim ze świeckich. Na znaczenie wiernych świeckich wskazał sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Jak stwierdził, duchowni mają wpływ jedynie pośredni na życie społeczne, polityczne, gospodarcze każdego kraju. To świeccy decydują bezpośrednio o tych wszystkich sferach życia, gdyż to oni tkwią we wszystkich strukturach laickich. Duchowni mają wpływ pośredni dzięki nauczaniu. Dlatego obowiązkiem każdego świeckiego jest postępowanie według swej wiary i swego sumienia, które kształtują dzięki nauczaniu duchownych.

Stąd tak ważne jest duchowe nauczanie.

W wystąpieniu ks. prof. dr hab. Józefa Krukowskiego została podkreślona wartość duchowego nauczania, gdyż - jak powiedział KAI znany kanonista - "rola kościoła polega na nauczaniu i kształtowaniu sumień, które człowiek ma z natury".

- Nikogo nie można pozbawić sumienia, ale wiemy, że można je wykoślawić, bo nawet wielcy zbrodniarze mieli sumienia. To jest rola Kościoła: budzenie sumień i tego, co najlepsze w sumieniu jest, oraz oczywiście uwrażliwianie na życie codzienne" - dodał.

Jednym z poruszonych tematów była katechizacja dzieci i młodzieży w parafii oraz nauczanie religii w szkołach. Zdaniem ks. prof. dr hab. Józefa Krukowskiego "jest gwarancja nauczania religii w szkole jako realizacji poszanowania prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z ich przekonaniami religijnymi i światopoglądowymi. Jednak dzisiaj w odpowiedzi na to nauczanie religii jest tzw. etyka laicka, która pozbawiona jest wszelkich motywacji religijnych, a jednocześnie oderwana od wartości zakorzenionych w naszej kulturze narodowej - chrześcijańskiej. - To jest właśnie problem - stwierdził ks. prof. Krukowski.

Mówiąc o katechizacji przy parafiach, przewodniczący Stowarzyszenia Kanonistów Polskich stwierdził, że ponieważ "siły zostały skierowane na nauczanie religii w szkołach, to katechizacja przy parafiach została osłabiona". - Dlatego uważam, że w przyszłości należy zwrócić większą uwagę na katechizację parafialną, która powinna obejmować nie tylko dzieci w wieku szkolnym czy przedszkolnym, ale także młodzież i dorosłych - stwierdził ks. prof. Krukowski.

Jak podkreślił, mimo że społeczeństwo polskie należy do najbardziej katolickich w Europie, to "niestety wiedzy w dziedzinie katolickiej nauki społecznej nie posiadamy za wiele".

Większość prelegentów stwierdziło, że niestety dokumenty II Synodu Plenarnego mają jedynie charakter pewnych postulatów, wskazań co należy czynić w różnych dziedzinach życia, lecz brakuje w nich norm. Nadzieja tkwi w Synodach diecezjalnych, które owe spostrzeżenia, postulaty z II Synodu Plenarnego przełożą na normy, dzięki którym będzie wiadomo kogo dotyczą i jak należy postępować.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To jest rola Kościoła: budzenie sumień"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.