"To jest wstęp 'Gazety Wyborczej' do krucjaty"

KAI / drr

Tekst o finansowaniu katechetów i kapelanów z budżetu państwa może oznaczać początek krucjaty o zmianę Konstytucji RP w dotychczasowym kształcie - powiedział w rozmowie z KAI mec. Krzysztof Wąsowski.

Prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego skomentował dzisiejszą publikację "Gazety Wyborczej", w której autorzy wypominają, że z budżetu państwa co roku przeznacza się 700 mln na pensje dla katechetów, kapelanów służb mundurowych i więziennictwa.

Mec. Wąsowski przypomniał, że prawo do katechezy w szkole, kapelanów w wojsku czy więziennictwie jest prawem obywatelskim. W świetle Konstytucji RP jest to realizacja jednego z podstawowych praw, wiążących się z wolnością i prawem do wyznawania swojej religii. Ponieważ wszyscy obywatele żyją we wspólnym państwie i płacą podatki, katolik nie widzi nic zdrożnego w tym, żeby państwo partycypowało w tzw. serwisie usług edukacyjnych, duchowych i in. w takich instytucjach jak służba zdrowia, wojsko czy szkoła.

Zdaniem prawnika "GW" uruchamia typowy temat zastępczy, z którym trudno polemizować. Rodzi się jednak pytanie, dlaczego Wyborcza nie stara się skreślić całą panoramę zjawisk, związanych z tematem, dlaczego pisze tylko o wydatkach na pensje dla katolików, a pomija inne wyznania i nie podaje, jaki jest udział innych wyznań w całości wydatków.

DEON.PL POLECA

Mec. Wąsowski przypomniał, że naruszenie Konstytucji i gwarancji konstytucyjnych miałoby miejsce tylko wtedy, gdyby wyłącznie katolicy mieli swoich kapelanów, zaś nie mieli ich wyznawcy innych religii. - To kolejny przykład na wybiórcze traktowanie tematu przez "Gazetę Wyborczą" - stwierdził prawnik. - Tu nie ma zarzutu, że to jest nielegalne, tylko że suma jest wielka. A przecież z podatków katolików finansuje się także działania przedstawicieli innych wyznań, a także ludzi niewierzących. Zaś podana przez autorów suma 700 mln zł na pensje (niezależnie od tego, czy ma pokrycie w faktach) jest prostą konsekwencją realizowania praw konstytucyjnych.

- Ponieważ w tekście nie zarzuca się łamania Konstytucji, należy przypuszczać, że taki artykuł jest wstępem do krucjaty, prowadzonej przez "GW" o zmianę Konstytucji - podsumował mec. Krzysztof Wąsowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To jest wstęp 'Gazety Wyborczej' do krucjaty"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.