"To musi zostać ujawnione". Watykan bada przypadki wykorzystywania seksualnego zakonnic

"To musi zostać ujawnione". Watykan bada przypadki wykorzystywania seksualnego zakonnic
(fot. Moisés Becerra LC / Cathopic.com)
PAP / df

W Watykanie trwa analiza przypadków nadużyć seksualnych wobec zakonnic - ujawnił prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kardynał Joao Braz de Aviz na łamach dziennika "L'Osservatore Romano".

Brazylijski hierarcha wyjaśnił w wywiadzie dla kobiecego dodatku do watykańskiej gazety, że przypadki badane w jego kongregacji dotyczą nadużyć ze strony duchownych, ale także wykorzystywania "między zakonnicami".

"W kongregacji zgłoszono dziewięć przypadków"- dodał i podkreślił, że to zjawisko było dotąd "ukryte". "Musi ono zostać ujawnione"- stwierdził kardynał Joao Braz de Aviz.

Już wcześniej - ostatnio w grudniu na łamach wydawanego co miesiąc dodatku "Kobiety, Kościół, świat" - poruszono temat przemocy wobec zakonnic: zarówno seksualnej, jak i nadużywania wobec nich władzy ze strony ludzi Kościoła.

DEON.PL POLECA

Papież Franciszek "przełamał milczenie w sprawie przemocy" - powiedziała watykańskiemu dziennikowi siostra Jolanta Kafka, przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zgromadzeń Żeńskich (UISG), polska zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej - Misjonarek Klaretynek. Podkreśliła, że ta postawa papieża "daje nam możliwość, by mówić, być - także jako UISG - miejscem wysłuchania i pomocy nie tylko w obliczu przemocy seksualnej, ale wszelkiego nadużywania władzy".

"Nie ma nic gorszego niż czuć się ofiarą i nie móc znaleźć miejsca, w którym zostanie się wysłuchanym" - dodała siostra Kafka. Zwróciła uwagę na konieczność zaoferowania ofiarom "wsparcia terapeutycznego i prawnego", a także właściwego przygotowania, aby "kobiety były bardziej świadome swej godności i swoich praw".

Po raz pierwszy temat ten został poruszony w tym samym kobiecym magazynie w lutym zeszłego roku. Zwrócono wówczas uwagę na zmowę milczenia, jaka panuje wokół tego zjawiska.

„Sytuacja kobiet pozostaje bardzo dwuznaczna. Przede wszystkim obecna wewnątrz instytucji kościelnej od stuleci mentalność skoncentrowana na kobiecie niebezpiecznej i kusicielce, skłania do klasyfikowania takiej przemocy, nawet denuncjowanej, jako wykroczeń seksualnych popełnianych bez przeszkód” - podkreślono wówczas w watykańskim dzienniku.

Wkrótce potem papież Franciszek podczas rozmowy z dziennikarzami w odniesieniu do tej publikacji przyznał, że w Kościele jest problem takiej przemocy wobec kobiet.

W listopadzie zeszłego roku Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych Żeńskich Instytutów Zakonnych zaapelowała do zakonnic, by zgłaszały przypadki nadużyć seksualnych i innych, których padły ofiarami. W komunikacie zachęciła do zawiadamiania o tym władz kościelnych i cywilnych. Deklaracja Unii była reakcją na informacje o przypadkach przemocy seksualnej, w tym gwałtów, i zapowiedzią walki z - jak zaznaczono – „wszelkimi formami nadużyć” w murach zakonów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik

Historia wielkiego przemilczenia

W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. To one jako jedne z pierwszych fundowały i utrzymywały klasztory....

Skomentuj artykuł

"To musi zostać ujawnione". Watykan bada przypadki wykorzystywania seksualnego zakonnic
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.