"To nie biurokracja ale proces rozeznawania"

"To nie biurokracja ale proces rozeznawania"
(fot. DrabikPany / Foter / CC BY 2.0)
KAI / pk

Ta praca nigdy nie jest dla mnie biurokracją, traktuję ją jako proces rozeznawania - powiedział dziś w Szczecinie nuncjusz apostolski w Polsce o procesie przygotowywania nominacji biskupich. Nowemu biskupowi pomocniczemu archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, któremu abp Celestino Migliore udzielił sakry biskupiej, życzył, aby był jak biblijny kapłan Heli, który uczy wrażliwości na głos Boga.

Sakra biskupia - to jak powiedział w homilii abp Migliore zwracając się do biskupa-nominata - intensywna duchowo chwila, w której widzi się wdzięczność wobec osób i środowisk, które pozwoliły dojrzewać.

Choć dziś dość trudno rozpoznać obecność Boga i usłyszeć jego głos, trzeba być jak straż poranna, która wyczekuje i rozpoznaje Boga - mówił nuncjusz apostolski nawiązując m.in. do biblijnego czytania o młodym Samuelu i kapłanie Helim.

- Coraz mniej ludzi jak Heli jest zażyłych w sprawach Boga, potrafiących być poranną strażą, zdolnych usłyszeć najmniejsze poruszenie Boga; ludzi, którzy potrafiliby towarzyszyć współczesnym Samuelom, uczyli wrażliwości na głos Boga" - zauważył abp Migliore i prosił kandydata do święceń biskupich, aby "podjął się roli współczesnego Helego, oddał się na służbę tych, którzy szukają Boga i jego głosu, pragną żyć w komunii z Bogiem i jego Kościołem".

Jego zadaniem będzie - jak mówił nuncjusz apostolski w Polsce - pokazywanie uroku osoby Jezusa, atrakcyjności i efektywności jego słów Ewangelii. - Wybór twojego zawołania biskupiego "Służyć Bogu Miłosierdzia" tak właśnie ukierunkowuje twoją nową posługę w Kościele szczecińsko-kamieńskim - dodał główny szafarz święceń. Oznacza to konieczność stania się "jak księżyc, który odbija światło słońca, którym jest Jezus" - mówił nawiązując do pism Ojców Kościoła.

Abp Migliore przestrzegał przed powodowaniem zaćmienia, wtedy gdy - jak mówił - "księżyc zamiast odbijać światło słońca wciska się między słońce i ziemię, powoduje wtedy ciemność, brak widoczności i duże zamieszanie". - Człowiek może zaćmić Boga nie tylko przez popełnione zło, ale także przez zaniechanie działania albo poprzez dobro źle uczynione - dodał.

Nuncjusz apostolski zwrócił także uwagę uczestnikom uroczystości, iż papież Franciszek podkreśla potrzebę solidnej duchowości biskupa i kapłana diecezjalnego. - Gdzie jest sedno duchowości kapłana diecezjalnego? Jest nim zdolność otwierania się na rzeczywistość diecezjalną. To zdolność dobrego kontaktu z biskupem i pozostałymi kapłanami - wyjaśniał abp Migliore. - Kapłan diecezjalny realizuje się w relacji do biskupa. Nie ma duchowości kapłańskiej bez tych dwóch relacji: z biskupem i z prezbiterium - zaznaczył.

Zwracając się do biskupa nominata podkreślił, że jest to "rzecz konieczna, która ciągle powinna być aktualizowana i pogłębiana: kapłan musi czuć że jego dłonie, tak jak w dniu święceń, są mocno trzymane w dłoniach biskupa".

Abp Migliore w homilii odniósł się także do swoich zadań jako nuncjusza apostolskiego, który przygotowuje papieżowi propozycje kandydatów do święceń biskupich. - Ta praca nigdy nie jest dla mnie biurokracją, traktuję ją jako proces rozeznawania. Nawet jeśli ich wcześniej nie znam osobiście, kandydaci stają się dla mnie żywymi osobami - powiedział.

Podczas pracy nad każdą nominacją biskupią - powtarzam sobie za Benedyktem XVI: Kościół jest żywy, Kościół jest młody - wyznał nuncjusz apostolski w Polsce.

Obrzęd święceń biskupa rozpoczął się od hymnu do Ducha Świętego. Odczytano nominację papieża Franciszka, który mianował ks. Wejmana biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Po homilii abp. Migliore biskup nominat złożył wyznanie wiary, odpowiadając na pytania nuncjusza, złożył też przysięgę wierności papieżowi. Następnie zebrani w katedrze odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To nie biurokracja ale proces rozeznawania"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.