Kościół Anglii ma pierwszego biskupa-kobietę

Kościół Anglii ma pierwszego biskupa-kobietę
(fot. PAP/EPA/LYNNE CAMERON)
6 lat temu
KAI / ptsj

Kościół Anglii od 16 grudnia ma pierwszego biskupa-kobietę w osobie Libby Lane. W tym dniu ogłoszono jej nominację na przełożoną anglikańskiej diecezji Stockport koło Manchesteru w środkowej Anglii. Jest to jedna z dwóch diecezji pomocniczych (sufraganii), podlegających diecezji Chester, która z kolei wchodzi w skład prowincji kościelnej York. Stockport nie miał biskupa od maja br. Sakrę nowy biskup-kobieta przyjmie 26 stycznia 2015.

- To ważny dzień dla mnie i historyczny dla Kościoła - powiedziała L. Lane wkrótce po mianowaniu jej. Gratulacje przesłał jej m.in. premier brytyjski David Cameron. Podkreślił, że jest to "historyczna nominacja i ważny dzień dla równości".

W lipcu br. Kościół Anglii przegłosował, po długich i gorących dyskusjach, zgodę na dopuszczenie kobiet do posługi biskupiej, a decyzja ta weszła w życie w listopadzie. Jest to kolejny krok na drodze do rozpoczętego 20 lat temu pełnego równouprawnienia kobiet w posłudze duchownej. Obecnie w Kościele tym, będącym narodowym wyznaniem Anglików (i Walijczyków), pracuje 7798 pastorów, w tym 1781 kobiet. Decyzja z lipca oznacza zrównanie Kościoła Anglii ze wspólnotami anglikańskimi w Australii, Indiach, Kanadzie, Republice Południowej Afryki i Stanach Zjednoczonych, w których urząd biskupi pełni łącznie 29 kobiet.

Obecna nominacja dla L. Lane kładzie kres 22-letnim sprzeciwom i oporowi wobec dopuszczenia niewiast do wszystkich posług duchownych - napisał angielski dziennik "Guardian".

Libby Lane ma za sobą szkołę w Manchesterze i studia w Oksfordzie, przeszła też szkolenie dla przyszłych duchownych w Cranmer Hall w mieście Durham. W 1993 została ordynowana na diakonisę, a w rok później na kapłankę, po czym posługiwała w parafii w Blackburn w północno-zachodniej Anglii, pracowała w archidiecezji York m.in. jako kapelan szpitalny, a następnie zajmowała się sprawami rodziny w diecezji Chester. W 2007 została wikariuszką w jednej z parafii w tej diecezji, a od 2010 była diecezjalnym dziekanem ds. kobiet-duchownych

Jest jedną z 8 kobiet-pastorek Kościoła Anglii, wybranych jako stałe obserwatorki do tzw. Domu Biskupów, reprezentując w nim diecezje z Północnego Zachodu Anglii.

Jej mąż - George jest również pastorem, pracuje jako kapelan na lotnisku w Manchesterze, a oboje są jednym z pierwszych małżeństw, wspólnie ordynowanych w Kościele Anglii. Mają dwoje dorastających dzieci.

Nowy biskup interesuje się nauczaniem i zarządzaniem szkolnym, inicjatywami społecznymi, uczy się grać na saksofonie, kibicuje pierwszoligowemu Manchesterowi United, lubi czytać i rozwiązywać krzyżówki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół Anglii ma pierwszego biskupa-kobietę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.