Tornielli: Stolica Apostolska za przedłużeniem porozumienia z Chinami

Tornielli: Stolica Apostolska za przedłużeniem porozumienia z Chinami
(fot. Tv2000it / youtube.com)
3 tygodnie temu
KAI / sz

22 października wygaśnie tymczasowe Porozumienie pomiędzy Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową dotyczące nominacji biskupów. Zostało podpisane w Pekinie na okres dwóch lat, zanim nastąpi ewentualne ostateczne potwierdzenie lub zostanie podjęta inna decyzja. Watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin wyjaśnił w ostatnim czasie, że intencją Stolicy Apostolskiej jest zaproponowanie władzom chińskim przedłużenie porozumienia w dotychczasowej formie, aby zweryfikować w kolejnych latach jego użyteczność dla Kościoła w Chinach.

Dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielli przypomina o specyficznej materii zawartego dwa lata temu układu. Nie dotyczy on bezpośrednio relacji dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską a Chinami, nie wiąże się również ze statusem prawnym chińskiego Kościoła katolickiego czy relacji pomiędzy duchowieństwem a władzami kraju. Porozumienie dotyczy wyłącznie procesu mianowania biskupów, czyli zasadniczej kwestii dla życia Kościoła i dla jedności pasterzy Kościoła katolickiego w Chinach z biskupem Rzymu oraz z biskupami całego świata.

Cel tymczasowego porozumienia nigdy zatem nie był dyplomatyczny, tym bardziej polityczny, ale wyłącznie duszpasterski: było nim umożliwienie wiernym katolikom posiadania biskupów w pełnej jedności z Następcą Piotra i uznawanych równocześnie przez władze Chińskiej Republiki Ludowej. Jedynym celem tymczasowego porozumienia, jak napisał Papież Franciszek w „Orędziu do katolików chińskich oraz Kościoła powszechnego” we września 2018 roku, było „utrzymanie i rozwój głoszenia Ewangelii w Chinach oraz odbudowanie pełnej i widzialnej jedności Kościoła”.

Pierwsze dwa lata przyniosły nowe nominacje biskupie za zgodą Rzymu i niektórzy biskupi zostali również oficjalnie uznani przez rząd w Pekinie. Pandemia oczywiście zablokowała nieco kontakty w ubiegłych miesiącach, ale rezultaty chociaż ograniczone są jednak pozytywne i skłaniają do pójścia dalej w realizacji Porozumienia w następnym okresie czasu – czytamy w tekście Torniellego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
18,39 zł
30,65 zł

„Niczego się nie boję…” Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tornielli: Stolica Apostolska za przedłużeniem porozumienia z Chinami
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Tornielli: Stolica Apostolska za przedłużeniem porozumienia z Chinami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.