Toruń: Kuria ma zapłacić 600 tys. zł ofierze księdza pedofila

Toruń: Kuria ma zapłacić 600 tys. zł ofierze księdza pedofila
Fot. Grant Whitty / unsplash.com
PAP / tk

Toruńska kuria ma zapłacić 600 tys. zł ofierze księdza pedofila — orzekł w czwartek Sąd Okręgowy w Toruniu. Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny. Były ksiądz Jarosław P. został prawomocnie skazany na 3 lata więzienia za wykorzystywanie seksualnie Mariusza Milewskiego.

Cywilny proces w tej sprawie prowadzony był z wyłączeniem jawności. Mariusz Milewski (zgadza się na podawania pełnych danych osobowych) ma dziś 31 lat. Do wykorzystywania seksualnego przez księdza dochodziło, gdy był ministrantem.

Odszkodowanie dla ofiary księdza pedofila

Mężczyzna domagał się od kurii miliona złotych. - Przyjąłem ten wyrok z dużą ulgą, gdyż ten prawie 11-letni etap mojego życia się już zakończył. Ciężar spadł z serca, jest dużo lżej. Kuria toruńska uniewinniła księdza Jarosława, później sąd państwowy go skazał, a dziś potwierdza winę i nakazuje kurii wypłacić zadośćuczynienie. To też sygnał dla innych ofiar, aby walczyć o sprawiedliwość, chociaż trwa to bardzo długo, bo w moim przypadku 11 lat - powiedział po wyjściu z sali rozpraw Milewski.

Na stronie kurii pojawił się w czwartek po południu komunikat w tej sprawie. "W związku z wyrokiem Sądu Okręgowego w Toruniu w sprawie o zadośćuczynienie p. Mariuszowi Milewskiemu za krzywdę wykorzystywania seksualnego przez duchownego diecezji toruńskiej, (...) biskup toruński szanuje wyrok sądu w tej sprawie" - napisano w oświadczeniu.

DEON.PL POLECA

Obie strony postępowania nie przesądziły, czy będą składały w tej sprawie apelację.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Toruń: Kuria ma zapłacić 600 tys. zł ofierze księdza pedofila
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.