Tośka Szewczyk i ks. Radek Rakowski z parafią wśród nominowanych do Nagrody Tischnera

Nagroda Tischnera. Źródło: Tischner.pl / Wydawnictwo ZNAK
Znak / mat. pras. / mł

Znamy nominowanych do tegorocznej Nagrody Tischnera. Można ją otrzymać za książkę lub cykl publikacji lub też za działalność społeczną lub duszpasterską. Wśród nominowanych są w tym roku m.in. kard. Ryś, Tośka Szewczyk, Robert Drogoś i ks. Radek Rakowski ze swoją parafią.

Nominacje do Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera 2024 zostały właśnie ogłoszone. Jest ona przyznawana nieprzerwanie od 2001 r. Jej celem jest wyróżnienie twórczości i postaw prezentujących wartości bliskie ks. Józefowi Tischnerowi.

Kard. Ryś wśród nominowanych do Nagrody Tischnera

W I kategorii - za książkę lub cykl publikacji - wyróżniono w tym roku autorów piszących o historii, zarówno tej dawnej, jak i dziejącej się na naszych oczach.

Wacław Radziwinowicz w książce „Putin, car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny” (Agora) rysuje przenikliwy portret dyktatora, będący przestrogą przed tym, do czego prowadzi kult siły i pogarda dla słabszych, czy to w życiu jednostek, czy w polityce przez nie kreowanej. Prof. Jarosław Hrycak w publikacji „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości” (MCK) mówi o zawiłych dziejach swojego narodu, jego stosunkach z sąsiadami, w tym Polakami. W nowoczesny sposób podkreśla znaczenie Ukrainy na mapie Europy i rozprawia się z ciemnymi kartami ukraińskiej historii. „Chrześcijanie wobec Żydów. Od Jezusa po inkwizycję. XV wieków trudnych relacji” kard. Grzegorza Rysia (WAM) to ważne, pod wieloma względami pionierskie spojrzenie na relacje chrześcijańsko-żydowskie w starożytności i średniowieczu. Książka dobrze udokumentowana, poparta źródłami, napisana jest przystępnie i rzeczowo.

DEON.PL POLECA


Nagroda za wrażliwość, rzetelność i odwagę

W II kategorii - za inicjatywy społeczne lub duszpasterskie - kapituła Nagrody zwraca uwagę na postawy łączące wrażliwość na drugiego człowieka, rzetelność i odwagę.

Nominowaną w tej kategorii jest Tośka Szewczyk - osoba skrzywdzona seksualnie przez duchownego, publicystka, autorka książki „Nie umarłam. Od krzywdy do wolności”, która ukazała się nakładem Więzi. Zaangażowana w działalność na rzecz upodmiotowienia osób skrzywdzonych w Kościele, doprowadziła m.in. do pierwszych spotkań tych osób. W swoich działaniach inspiruje dojrzałością i niezłomnością w dążeniu do prawdy i sprawiedliwości.

Nominowany został także Ks. Radek Rakowski i parafia Łacina, czyli i miejsce pełne wiary w Boga, pozytywnej energii, otwarte i tolerancyjne, które działa na poznańskim nowoczesnym osiedlu. Parafią zarządza menadżerka, a większość spraw da się załatwić przez internet. O wyjątkowości tego miejsca stanowi również przestrzeń socjalna, gdzie po mszy można poznać sąsiadów, napić się kawy i porozmawiać w serdecznej atmosferze. Każdy jest tam mile widziany.

Do grona nominowanych należy też Robert Drogoś, który od 30 lat działa w sektorze pomocowym. W ostatnich latach był m.in. na pograniczu polsko-białoruskim, organizując pomoc materialną dla ludzi w drodze. Po agresji Rosji na Ukrainę w 2022 r. uruchomił całodobowy punkt, który w krótkim czasie stał się największym na Dolnym Śląsku centrum pomocy humanitarnej dla osób z doświadczeniem uchodźczym. Aktualnie pomaga powodzianom.

Gala Nagrody Tischnera odbędzie się w Krakowie 21 listopada

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Fundatorem Nagrody jest ERGO Hestia i Fundacja Artystyczna Podróż Hestii. W ubiegłym roku statuetkę za działalność społeczną odebrała Anna Dymna, z kolei za najlepszą publikację - Konstanty Gebert za „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” (Agora).

Źródło: Wydawnictwo ZNAK / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tośka Szewczyk i ks. Radek Rakowski z parafią wśród nominowanych do Nagrody Tischnera
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.