Trwa tydzień modlitwy za uchodźców "Umrzeć z nadziei". Gdzie w Polsce można w niej uczestniczyć?

Trwa tydzień modlitwy za uchodźców "Umrzeć z nadziei". Gdzie w Polsce można w niej uczestniczyć?
(fot. PAP / EPA / STR)
2 lata temu
KAI / ml

Dziś przypada czwarta rocznica tragedii u wybrzeży Lampedusy, w wyniku której śmierć poniosło 359 osób. W odpowiedzi na tę tragedię zrodziła się idea korytarzy humanitarnych. "Potrzeba ciszy, żeby usłyszeć z daleka głos uchodźców. Modlitwa rodzi się z milczenia" - przypomina Wspólnota Sant’Egidio i zachęca do powierzenia Bogu wszystkich, którzy zginęli uciekając przed przemocą i wojną.

Do 8 października w całej Polsce trwa Tydzień modlitwy za uchodźców "Umrzeć z nadziei".
W czasie nabożeństw, które zaplanowano w kilkunastu miastach Polski, m in. w: Kielcach, Koszalinie, Warszawie, Gnieźnie, Krakowie, Poznaniu i Gdyni, wymieniane są imiona i krótkie historie osób, które w ostatnich miesiącach zginęły podczas prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną.
Tak jak Syryjczycy Fayrouz i Amal wraz z 5-letnią Belal i 3-letnim Abdullahem, którzy zatonęli niedaleko wyspy Lesbos, próbując dostać się do Grecji; Sambou, Mary i Makan Dian z Mali, którzy - jak wielu uchodźców z krajów subsaharyjskich - zmarli na pustyni w Libii czy Talaat i Hardi, Irakijczycy zmarli z zimna po 48-godzinnej wędrówce wzdłuż granicy turecko-bułgarskiej.
Uczestnicy liturgii modlą się też za wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli schronienie w Europie. "Jesteśmy przekonani, że ta modlitwa jest wciąż bardzo potrzebna - uchodźcom i migrantom, ale także nam, żyjącym w bezpiecznym i bogatym świecie" - piszą organizatorzy wydarzenia.
Inicjatywa Tygodnia Modlitw za Uchodźców "Umrzeć z nadziei" jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka, który w lipcu ubiegłego roku w Krakowie prosił o modlitwę w intencji uchodźców we wszystkich polskich parafiach. 
Tydzień posiada rekomendację Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Jej przewodniczący, bp Krzysztof Zadarko poprowadzi modlitwę 4 października o godz. 19 w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie. Ekumenicznej liturgii w warszawskiej katedrze św. Jana przewodniczył będzie tego samego dnia o godz. 20 kard. Kazimierz Nycz. 
W liturgii wezmą udział duchowni innych Kościołów chrześcijańskich z Dyrektorem Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Grzegorzem Giemzą na czele. Krakowscy wierni będą modlić się pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia 6 października o godz. 20.15 w bazylice oo. dominikanów. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki poprowadzi z kolei nabożeństwo 8 października o godz. 16 w kościele św. Wojciecha w Poznaniu.
Poniżej pełna lista miast:
 • CHOJNICE - 2 października (poniedziałek) godz. 19:00, kaplica sióstr Franciszkanek, ul. Wysoka 13
 • KIELCE - 3 października (wtorek) godz. 18:30, kościół akademicki św. Jana Pawła II, ul. Wesoła 54
 • CHYNÓW - 4 października (środa) godz. 17:30, kościół p.w. św. Trójcy, ul. Główna 58
 • MARKOWICE - 4 października (środa) godz. 18.45, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju, Markowice 5
 • KOSZALIN - 4 października (środa) godz. 19:00, katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Bolesława Chrobrego 7, przewodniczy bp Krzysztof Zadarko
 • WARSZAWA - 4 października (środa) godz. 20:00, archikatedra p.w. męczeństwa św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8, przewodniczy kard. Kazimierz Nycz
 • CHOJNA - 6 października (piątek) godz. 18:00, kościół p.w. Świętej Trójcy, ul. Malarska 24
 • WIENIEC - 6 października (piątek) godz. 18.00, kościół p.w. Przemienienia Pańskiego, ul. Parkowa 58
 • GNIEZNO - 6 października (piątek) godz. 19.30, parafia św. Trójcy ul. Farna 6
 • KRAKÓW - 6 października (piątek), godz. 20.15, bazylika oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, przewodniczy abp Grzegorz Ryś
 • GLIWICE - 7 października (sobota) godz. 17:00, kościół św. Bartłomieja, ul. Bernardyńska 1
 • POZNAŃ - 8 października (niedziela) godz. 16:00, kościół p.w. Św. Wojciecha, ul. Wzgórze św. Wojciecha 1, przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
 • GDYNIA - 8 października (niedziela) godz. 19:00, kościół św. Antoniego ojców franciszkanów, ul. Ujejskiego 40

*  *  *

W czasie Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek poprosił Polaków, by przyłączyli się do modlitwy za uchodźców. Tydzień modlitwy za uchodźców trwa od 1 do 8 października.

Przyłącz się do inicjatywy i zaproś znajomych do udziału w modlitwie [kliknij w baner]:

Trwa tydzień modlitwy za uchodźców


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trwa tydzień modlitwy za uchodźców "Umrzeć z nadziei". Gdzie w Polsce można w niej uczestniczyć?
Komentarze (1)
PS
Piotr Soporowski
4 października 2017, 18:34
Módlmy się za uchodźców, by jak najszybciej mogli wrócić do swoich ojczyzn.

Skomentuj artykuł

Trwa tydzień modlitwy za uchodźców "Umrzeć z nadziei". Gdzie w Polsce można w niej uczestniczyć?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.