Trwają Franciszkańskie Spotkania Młodych

Trwają Franciszkańskie Spotkania Młodych
(fot. Zach Dischner / CC BY 2.0 / flickr.com)
KAI / mg

Około tysiąca osób bierze udział w kończącym się dziś 28. Franciszkańskim Spotkaniu Młodych (FSM). Odbywało się ono w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla.

- Jestem oczarowany tym klimatem, ludzie są niesamowici, a program jest tak skomponowany, że przyciąga młodych. Dla mnie osobiście, w tym roku bardzo ważne są spotkania z ludźmi, którzy głoszą świadectwa, a przed rokiem urzekły mnie koncerty, które nie tylko są po to, żeby się pobawić, ale podczas których można się pomodlić. Myślę, że jak przyjadę za rok, urzeknie mnie jeszcze coś innego - mówi Przemysław Puzio.

Zdecydowana większość uczestników nocuje na polu namiotowym, które w opinii wielu ma najpiękniejszy widok w Polsce. Uczestnicy bardzo się zżywają. Razem przygotowują posiłki, razem jedzą. Choć są to biwakowe warunki, a dostęp do takich wygód jak prąd jest ograniczony, młodzi mówią, że to tutaj najlepiej można poczuć klimat FSM-u.

- Pierwszej nocy padał deszcz. Baliśmy się, że taka pogoda się utrzyma, ale deszcz nas tylko przywitał - mówi Kasia.

- W namiocie obok mieszka dwóch chłopaków z Wrocławia. Poznaliśmy się kilka dni temu, a już jesteśmy kumplami i dbamy nawzajem o swoje namioty, bo przecież trzeba je okopać, nakładać na wszelki wypadek folie - opowiada Maciek.

Hasło tegorocznego FSM-u brzmi: "Zwycięstwo". - Cieszę się, że mówicie o zwycięstwie także w kontekście waszych wyborów, które w dzisiejszym świecie coraz wyraźniej wymagają odwagi. Ważne zwycięstwa dla was to być może te mało widoczne, to te zwycięstwa prawego sumienia, wyboru między grzechem, a łaską - mówił podczas mszy św. w piątek o. Jarosław Zachariasz, przełożony prowincji krakowskiej franciszkanów.

W nabożeństwie posłania, o. Marcin Drąg powiedział uczestnikom by nie zachowywali dla siebie tego, czego doświadczyli podczas Spotkania, lecz by umieli się dzielić swoimi doświadczeniami. - Nie kończcie FSM-u, gdy zjedziecie z tej góry. Zabierzcie go tam, gdzie go nie ma, do domów, do pracy, do znajomych, a później do szkół i na studia - zachęcał. Na zakończenie nabożeństwa uczestnicy dostali wianki, symbolizujące zwycięstwo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trwają Franciszkańskie Spotkania Młodych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.