Trzy kolejne pielgrzymki dotarły na Jasną Górę
Jako pierwsza, tuż po godz. 7.00, dotarła na Jasną Górę 19. Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej. Prawie 1100 pielgrzymów przez kilkanaście dni wędrowało pod hasłem: „Bądźmy świadkami miłości”.
Najwcześniej, bo już 30 lipca w trasę wyruszyła grupa Kościerska, spędzając w drodze 15 dni. Najkrócej wędrowała grupa Świecka - w ciągu 11 dni przemierzyła 360 km. W sumie w 5 grupach wędrowało 35 księży, 34 kleryków, 3 diakonów i 4 siostry zakonne. Najmłodszy pielgrzym miał rok, najstarszy 70 lat. Przewodnikiem był ks. kan. Andrzej Szopiński. Pielgrzymkę relacjonowało Radio Głos - Katolicka Rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej. W pielgrzymce dotarła grupa rowerowa z Lęborka, licząca 35 osób. Pątników wprowadzał na Jasną Górę biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Piotr Krupa.
Ks. bp Krupa wczoraj w godzinach wieczornych odwiedził wszystkie grupy. Spotkanie miało charakter wspomnień o pielgrzymce, dialogu ks. biskupa z pątnikami, krótkiej katechezy i radosnego wspólnego śpiewu.
Wszyscy pielgrzymi z wielką radością stanęli dzisiaj na Jasnej Górze. Pątników witali także proboszczowie z ich rodzinnych parafii oraz rodziny i przyjaciele, którzy specjalnie przybyli na dzisiejszy dzień na Jasną Górę.
Przewodnicy poszczególnych grup: chojnickiej, tczewskiej, kościerskiej, kociewskiej i świeckiej przewidują w ciągu roku spotkanie pielgrzymkowe.
Oficjalnym zakończeniem pielgrzymki była wspólna Msza św. na Wałach Jasnogórskich dla diecezji: szczecińsko- kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, pelplińskiej, drohiczyńskiej i rzeszowskiej.
Szczecińska Piesza Pielgrzymka
Najdłuższa w Polsce, Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła dziś przed Cudowny Obraz. Do jasnogórskiego klasztoru doszło blisko 300 pątników, z których część rozpoczynała wędrówkę już 25 lipca z Łukęcina. Najliczniejsza grupa wyszła 29 lipca ze Szczecina.
Pielgrzymi wędrujący promieniście z Łukęcina, Świnoujścia, Goleniowa, Nowogardu, Szczecina i Myśliborza, połączyli się aby wspólnie dotrzeć do Częstochowy. Trasa z Łukęcina ma 621 kilometrów, a ze Szczecina ponad 500.
Jak mówi ks. Stanisław Szlijan, który przewodził grupie św. Ottona z Łukęcina, pielgrzymi przeżyli oberwanie chmury w Kępnie w Wielkopolsce, ale to "nie złamało" wędrowców zmierzających przed obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.
Michał Micherda, który z kamerą wyruszył na pielgrzymi szlak, aby nagrywać relacje z trasy i umieszczać je na stronie www.szczecinska.pl nie jest w stanie opisać uczucia, jakie towarzyszy po dotarciu do celu.
- Ciężko wyrazić słowami jak czuje się człowiek, który przechodzi przez Błonia i widzi już klasztor. Myślę, że to trzeba przeżyć samemu - mówi Micherda.
Małgorzata Duda w tym roku nie poszła na pielgrzymkę, ale trasę pokonała już 7 razy. W tym roku wraz z mężem wydali nowy przewodnik po pielgrzymce "Szlakiem Szczecińskiej", w którym opisują ciekawe miejsca i miejscowości spotykane na drodze od Łukęcina do Częstochowy.
Dziś pielgrzymi wrócą pociągiem do Szczecina i innych miejscowości archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
XX Drohiczyńska Pielgrzymka Piesza
Przed południem 13 sierpnia pątnicy XX Jubileuszowej Drohiczyńskiej Pielgrzymki Pieszej stanęli przed obliczem Czarnej Madonny na Jasnej Górze.
Rozpoczęli oni pielgrzymi szlak uroczystą Eucharystią, celebrowaną 1 sierpnia w katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie. Żegnający ich wówczas biskup drohiczyński Antoni Dydycz, nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki , zaczerpniętego z religijnej piosenki: „Bóg mnie kocha takiego, jakim jestem”, mówił, że nie może to być jedynie próba autoakceptacji, ale okazja do różnorodnego spojrzenia na człowieka i do ubogacenia siebie.
Z drohiczyńskimi pielgrzymami wyruszyli wtedy także wierni z Rosji, którzy przybyli na pielgrzymkę z dalekiej Soczi, wraz ze swym duszpasterzem ks. Danielem Radziszewskim.
Kierownikiem tegorocznej pielgrzymki był po raz kolejny ks. Wiesław Niemyjski z Węgrowa. Z racji jubileuszu, wielokrotnie przypominał on twórcę I Drohiczyńskiej Pielgrzymki, nieżyjącego już ks. kan. Ryszarda Starczewskiego, który w 1991 roku wyruszył na pielgrzymi szlak z Drohiczyna, podążając na Światowe Spotkanie Młodzieży na Jasnej Górze z Janem Pawłem II. Pielgrzymka ta była wówczas też dziękczynieniem za utworzenie diecezji drohiczyńskiej 5 czerwca tego roku w Białymstoku przez Jana Pawła II.
Ks. Starczewski ustalił także jej trasę i zorganizował pierwsze struktury. Wspominano również wielu uczestników pielgrzymek, którzy w czasie dwudziestu lat odeszli do Pana.
W XX Drohiczyńskiej Pielgrzymce Pieszej uczestniczyło 822 pątników, w tym 23 kapłanów i zakonników z prowincjałem ojców sercanów Najświętszych Serc Jezusa i Maryi o. Andrzejem Łukawskim, 10 kleryków
i 5 sióstr zakonnych. Wśród pątników przeważali ludzie młodzi. Najmłodszym uczestnikiem była Łucja Karolina Turowska licząca 2 lata i 4 miesiące, zaś najstarszym Józef Zarzycki liczący 77 lat.
W parafiach diecezji drohiczyńskiej towarzyszyła też swymi modlitwami i dobrowolnymi wyrzeczeniami Grupa Pielgrzymów Duchowych, których delegacja z parafii Wyrozęby wraz tamtejszym proboszczem ks. Henrykiem Kalinowskim przybyła na Jasną Górę powitać pielgrzymkę.
Wszystkie grupy złączyły się 2 sierpnia na Apelu Jasnogórskim w Grębkowie, aby dalej przez kolejne etapy dojść na Jasna Górę. Grupy przemierzyły szlak, liczący od 420 do 317 kilometrów. Na Wałach Jasnogórskich powitał ich bp Dydycz. On też wraz z księżmi biskupami i kapłanami, uczestniczącymi w innych pielgrzymkach, które tego dnia przybyły na Jasną Górę, celebrował w południe uroczystą Eucharystię. Przewodniczył jej biskup rzeszowski Kazimierz Górny.
Pielgrzymi Drohiczyńskiej Pielgrzymki pozostaną w Częstochowie na polu namiotowym przy kościele św. Barbary do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia.
W związku z jubileuszem drohiczyńskiego pielgrzymowania, 4 sierpnia do Cegłowa zaproszeni zostali wszyscy poprzedni kierownicy pielgrzymek, aby koncelebrować dziękczynną Eucharystię wraz z ogólnopolskim koordynatorem pielgrzymek na Jasna Górę ks. Marianem Janusem z Kielc.
Skomentuj artykuł