Trzy kolejne pielgrzymki dotarły na Jasną Górę

Trzy kolejne pielgrzymki dotarły na Jasną Górę
(fot. Doganowscy/flickr.com)
KAI / psd

Jako pierwsza, tuż po godz. 7.00, dotarła na Jasną Górę 19. Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej. Prawie 1100 pielgrzymów przez kilkanaście dni wędrowało pod hasłem: „Bądźmy świadkami miłości”.

Najwcześniej, bo już 30 lipca w trasę wyruszyła grupa Kościerska, spędzając w drodze 15 dni. Najkrócej wędrowała grupa Świecka - w ciągu 11 dni przemierzyła 360 km. W sumie w 5 grupach wędrowało 35 księży, 34 kleryków, 3 diakonów i 4 siostry zakonne. Najmłodszy pielgrzym miał rok, najstarszy 70 lat. Przewodnikiem był ks. kan. Andrzej Szopiński. Pielgrzymkę relacjonowało Radio Głos - Katolicka Rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej. W pielgrzymce dotarła grupa rowerowa z Lęborka, licząca 35 osób. Pątników wprowadzał na Jasną Górę biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Piotr Krupa.

DEON.PL POLECA

Ks. bp Krupa wczoraj w godzinach wieczornych odwiedził wszystkie grupy. Spotkanie miało charakter wspomnień o pielgrzymce, dialogu ks. biskupa z pątnikami, krótkiej katechezy i radosnego wspólnego śpiewu.

Wszyscy pielgrzymi z wielką radością stanęli dzisiaj na Jasnej Górze. Pątników witali także proboszczowie z ich rodzinnych parafii oraz rodziny i przyjaciele, którzy specjalnie przybyli na dzisiejszy dzień na Jasną Górę.
Przewodnicy poszczególnych grup: chojnickiej, tczewskiej, kościerskiej, kociewskiej i świeckiej przewidują w ciągu roku spotkanie pielgrzymkowe.

Oficjalnym zakończeniem pielgrzymki była wspólna Msza św. na Wałach Jasnogórskich dla diecezji: szczecińsko- kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, pelplińskiej, drohiczyńskiej i rzeszowskiej.

Szczecińska Piesza Pielgrzymka

Najdłuższa w Polsce, Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła dziś przed Cudowny Obraz. Do jasnogórskiego klasztoru doszło blisko 300 pątników, z których część rozpoczynała wędrówkę już 25 lipca z Łukęcina. Najliczniejsza grupa wyszła 29 lipca ze Szczecina.

Pielgrzymi wędrujący promieniście z Łukęcina, Świnoujścia, Goleniowa, Nowogardu, Szczecina i Myśliborza, połączyli się aby wspólnie dotrzeć do Częstochowy. Trasa z Łukęcina ma 621 kilometrów, a ze Szczecina ponad 500.

Jak mówi ks. Stanisław Szlijan, który przewodził grupie św. Ottona z Łukęcina, pielgrzymi przeżyli oberwanie chmury w Kępnie w Wielkopolsce, ale to "nie złamało" wędrowców zmierzających przed obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.

Michał Micherda, który z kamerą wyruszył na pielgrzymi szlak, aby nagrywać relacje z trasy i umieszczać je na stronie www.szczecinska.pl nie jest w stanie opisać uczucia, jakie towarzyszy po dotarciu do celu.

- Ciężko wyrazić słowami jak czuje się człowiek, który przechodzi przez Błonia i widzi już klasztor. Myślę, że to trzeba przeżyć samemu - mówi Micherda.

Małgorzata Duda w tym roku nie poszła na pielgrzymkę, ale trasę pokonała już 7 razy. W tym roku wraz z mężem wydali nowy przewodnik po pielgrzymce "Szlakiem Szczecińskiej", w którym opisują ciekawe miejsca i miejscowości spotykane na drodze od Łukęcina do Częstochowy.

Dziś pielgrzymi wrócą pociągiem do Szczecina i innych miejscowości archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

XX Drohiczyńska Pielgrzymka Piesza

Przed południem 13 sierpnia pątnicy XX Jubileuszowej Drohiczyńskiej Pielgrzymki Pieszej stanęli przed obliczem Czarnej Madonny na Jasnej Górze.

Rozpoczęli oni pielgrzymi szlak uroczystą Eucharystią, celebrowaną 1 sierpnia w katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie. Żegnający ich wówczas biskup drohiczyński Antoni Dydycz, nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki , zaczerpniętego z religijnej piosenki: „Bóg mnie kocha takiego, jakim jestem”, mówił, że nie może to być jedynie próba autoakceptacji, ale okazja do różnorodnego spojrzenia na człowieka i do ubogacenia siebie.

Z drohiczyńskimi pielgrzymami wyruszyli wtedy także wierni z Rosji, którzy przybyli na pielgrzymkę z dalekiej Soczi, wraz ze swym duszpasterzem ks. Danielem Radziszewskim.

Kierownikiem tegorocznej pielgrzymki był po raz kolejny ks. Wiesław Niemyjski z Węgrowa. Z racji jubileuszu, wielokrotnie przypominał on twórcę I Drohiczyńskiej Pielgrzymki, nieżyjącego już ks. kan. Ryszarda Starczewskiego, który w 1991 roku wyruszył na pielgrzymi szlak z Drohiczyna, podążając na Światowe Spotkanie Młodzieży na Jasnej Górze z Janem Pawłem II. Pielgrzymka ta była wówczas też dziękczynieniem za utworzenie diecezji drohiczyńskiej 5 czerwca tego roku w Białymstoku przez Jana Pawła II.

Ks. Starczewski ustalił także jej trasę i zorganizował pierwsze struktury. Wspominano również wielu uczestników pielgrzymek, którzy w czasie dwudziestu lat odeszli do Pana.

W XX Drohiczyńskiej Pielgrzymce Pieszej uczestniczyło 822 pątników, w tym 23 kapłanów i zakonników z prowincjałem ojców sercanów Najświętszych Serc Jezusa i Maryi o. Andrzejem Łukawskim, 10 kleryków

i 5 sióstr zakonnych. Wśród pątników przeważali ludzie młodzi. Najmłodszym uczestnikiem była Łucja Karolina Turowska licząca 2 lata i 4 miesiące, zaś najstarszym Józef Zarzycki liczący 77 lat.

W parafiach diecezji drohiczyńskiej towarzyszyła też swymi modlitwami i dobrowolnymi wyrzeczeniami Grupa Pielgrzymów Duchowych, których delegacja z parafii Wyrozęby wraz tamtejszym proboszczem ks. Henrykiem Kalinowskim przybyła na Jasną Górę powitać pielgrzymkę.

Wszystkie grupy złączyły się 2 sierpnia na Apelu Jasnogórskim w Grębkowie, aby dalej przez kolejne etapy dojść na Jasna Górę. Grupy przemierzyły szlak, liczący od 420 do 317 kilometrów. Na Wałach Jasnogórskich powitał ich bp Dydycz. On też wraz z księżmi biskupami i kapłanami, uczestniczącymi w innych pielgrzymkach, które tego dnia przybyły na Jasną Górę, celebrował w południe uroczystą Eucharystię. Przewodniczył jej biskup rzeszowski Kazimierz Górny.

Pielgrzymi Drohiczyńskiej Pielgrzymki pozostaną w Częstochowie na polu namiotowym przy kościele św. Barbary do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia.

W związku z jubileuszem drohiczyńskiego pielgrzymowania, 4 sierpnia do Cegłowa zaproszeni zostali wszyscy poprzedni kierownicy pielgrzymek, aby koncelebrować dziękczynną Eucharystię wraz z ogólnopolskim koordynatorem pielgrzymek na Jasna Górę ks. Marianem Janusem z Kielc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Trzy kolejne pielgrzymki dotarły na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.