Turbacz: Msza św. w intencji prezydenta RP

Turbacz: Msza św. w intencji prezydenta RP
(fot. Derbeth / Foter / CC BY)
KAI / ak

W intencji nowego prezydenta RP Andrzeja Dudy setki górali i turystów modliło się pod Turbaczem na Mszy św. na Polanie Rusnakowej, które zapoczątkował ks. prof. Józef Tischner. Górale ubrani byli w stroje regionalne, a część z nich na ten gorczański szczyt dotarła na koniach.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan. Poprosił wszystkich zebranych o żarliwą modlitwę w intencji nowego prezydenta RP Andrzeja Dudy. Słowo Boże wygłosił ks. Jan Gacek, również kapelan Związku Podhalan i uczeń ks. prof. Józefa Tischnera. Nawiązał do dzisiejszej Ewangelii o szemraniu przeciwko Jezusowi. - Nie dajmy się grupie osób, które szemrają na naszych oczach i uważają się za inteligentnych i błyskotliwych, a ciągle ich priorytetem jest krytykowanie chrześcijaństwa - zauważył ks. Gacek.

DEON.PL POLECA
W czasie Mszy św. górale przynieśli do ołtarza podczas procesji z darami regionalne produkty, a liturgię uświetniła orkiestra dęta z Mszany Górnej. Była też kapela regionalna i dzieci z zespołu "Mali Śwarni". Wszyscy byli ubrani w stroje regionalne. Dojechali przedstawiciele różnych instytucji, samorządowcy, a także delegacje z pocztami sztandarowymi.

Wszystkim za obecność podziękował sercanin ks. Kazimierz Dadej, duszpasterz ludzi gór w Gorcach. Słowa wdzięczności skierował także do wszystkich Wojciech Groń, prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan. Wojciech Groń zapowiedział, że pieniądze zbierane na składkę, także z poprzednich lat będą przeznaczone na renowację Kaplicy Papieskiej pod Turbaczem. Zyska ona nowe fundamenty, będzie też nowe tabernakulum. Są już gotowe drzwiczki do tabernakulum, które pokazywano w czasie Mszy św.

Ważnym momentem było też w czasie Mszy św. uroczyste wniesienie nowego relikwiarza św. Jana Pawła II. Relikwiarz został wykonany na kamieniu, na którym umiejscowiona została miniaturka kaplicy papieskiej, a nad nią górują ręce ojca świętego i jego pontyfikalny krzyż.

Pod Turbaczem zgromadzili się górale z Nowego Targu i okolicznych miejscowości, dojechali pielgrzymi z Wadowic z księdzem prałatem Jakubem Gilem, wieloletnim proboszczem wadowickiej bazyliki, a także grupa pielgrzymów z franciszkańskiej parafii z Lubomierza. Pątnicy dziękowali za dar beatyfikacji ojców franciszkanów: Michała Tomaszka z Łękawicy na Żywiecczyźnie i o. Zbigniewa Strzałkowskiego z Zawady niedaleko Tarnowa. Polscy misjonarze z Pariacoto zginęli 9 sierpnia 1991 r. W grudniu nastąpi ich beatyfikacja.

Podczas gorczańskiej modlitwy wspominano także zmarłych kapłanów związanych z tym gorczańskim miejscem, m.in. ks. Tadeusza Juchasa, kapelana Związku Podhalan i proboszcza w Ludźmierzu, sercanina ks. Kazimierza Krakowczyka, wieloletniego duszpasterza w gorczańskiej kaplicy pod Turbaczem.

O porządek i bezpieczeństwo na szlakach dochodzących pod Turbacz zadbali tradycyjnie goprowcy i strażacy z OSP z Nowego Targu - Kowańca i innych miejscowości.

Msze św. pod Turbaczem na Polanie Rusnakowej zapoczątkował ponad trzydzieści lat temu ks. prof. Józef Tischner. W czasie komunizmu na wspólną modlitwę przychodziło tysiące górali z podhalańskich miejscowości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Turbacz: Msza św. w intencji prezydenta RP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.