"Tylko część charyzmatów jest prawdziwa"

"Tylko część charyzmatów jest prawdziwa"
(fot. Jasop89 / wikipedia.pl)
9 lat temu
KAI / wm

Tylko część nowych charyzmatów pojawiających się w życiu konsekrowanym jest prawdziwa - powiedział w wywiadzie dla dziennika "La Croix" prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, kard. João Braz de Aviz. Zajmuje się on stosunkami Stolicy Apostolskiej ze 190 tys. zakonników i 750 tys. zakonnic na całym świecie. Za najważniejsze wyzwanie dla życia konsekrowanego brazylijski purpurat uznaje świadectwo o tym, że "Bóg może uczynić człowieka szczęśliwym".

Przypomina słowa bł. Jana Pawła II o tym, że w Kościele istnieją dwa "współistotne" wymiary: hierarchiczny, związany z sakramentem święceń, i "mniej znany" maryjny, o charakterze charyzmatycznym, bez którego Kościół nie może żyć. Ten maryjny charyzmat związany jest z bezinteresownością, spontanicznością i nowością, odczuwa jednak potrzebę głębokiej komunii z hierarchią. - Bo charyzmat może się zagubić, gdy jest uznany tylko przez samego siebie, a nie przez Kościół. Dlatego hierarchia musi czuwać nad rozeznawaniem charyzmatów, będących przejawem działania Boga - wskazuje były arcybiskup Brasílii, zastrzegając przy tym, że Kościół jest sługą charyzmatów, a nie ich panem.

Pytany jak dokonywać tego rozeznania, brazylijski purpurat kurialny wskazuje, że należy to robić "w świetle wartości ewangelicznych, z pomocą Magisterium, dając sobie niezbędny do tego czas". Zauważa, że niektóre nowe ruchy są nie tylko autentyczne, ale też potrafią mówić językiem współczesnej kultury. Inne zaś zrodziły się z autentycznego charyzmatu, ale ich założyciele okazali się niegodni. - Takich przypadków jest wiele. Jak założyciel, który nie daje prawdziwego świadectwa, może zapoczątkować ruch rodzący świętość? - zastanawia się prefekt dykasterii zakonnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Tylko część charyzmatów jest prawdziwa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.