Tysiąc młodych Europejczyków odwiedzi Auschwitz ze Wspólnotą Sant'Egidio

Tysiąc młodych Europejczyków odwiedzi Auschwitz ze Wspólnotą Sant'Egidio
(fot. facebook.com/santegidio.org)
PAP / kk

80 lat po wybuchu II wojny światowej ok. tysiąca młodych Europejczyków z 16 krajów przyjedzie do Krakowa, aby od 19 do 21 lipca wziąć udział w spotkaniu Global Friendship to Live Together in Peace - poinformowało w komunikacie przesłanym PAP biuro prasowe Wspólnoty Sant'Egidio.

Jak poinformowali autorzy komunikatu, związany ze Wspólnotą Sant'Egidio ruch Youth for Peace (Młodzi dla Pokoju) gromadzi młodzież, która na co dzień jest zaangażowana w działania na rzecz dzieci w trudnej sytuacji, osób bezdomnych i starszych.

DEON.PL POLECA"W czasach, które charakteryzują się odrodzeniem antysemickich i rasistowskich uprzedzeń, rozprzestrzenianiem się nietolerancyjnych haseł i postaw oraz wzrostem w całej Europie, zwłaszcza wśród młodzieży, ruchów nacjonalistycznych i ksenofobicznych, młodzież skupiona w tym ruchu organizuje spotkanie, którego celem jest promocja przesłania o jedności i pokoju. Młodzi ludzie, studenci i uczniowie szkół średnich, chcą pamiętać o horrorze drugiej wojny światowej oraz otchłani Szoah i Porrajmos (eksterminacji Romów i Sinti), przekonani, że nadal stanowią one decydujący punkt odniesienia dla przyszłości Europy i bez tej pamięci nie da się budować społeczeństw, w którym jest miejsce dla wszystkich" - wyjaśnili autorzy.

Poinformowali, że uczestnicy spotkania wysłuchają świadectwa Lidii Maksymowicz, ocalałej jako dziecko z obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, ofiary nazistowskich eksperymentów medycznych. W sobotę odwiedzą muzeum-obóz Auschwitz i wezmą udział w cichym marszu w obozie zagłady Birkenau, podczas którego złożą wieńce przy pomniku ofiar obozu koncentracyjnego, co będzie "wyrazem zobowiązania do przeciwdziałania wszelkim formom przemocy i rasizmu". W spotkaniu weźmie też udział Marco Impagliazzo, profesor historii współczesnej i przewodniczący Wspólnoty Sant'Egidio.

Wspólnota Sant'Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Wspiera bezdomnych, a także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców i angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i w Chojnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tysiąc młodych Europejczyków odwiedzi Auschwitz ze Wspólnotą Sant'Egidio
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.