Religions for Peace apeluje o rozbrojenie i ochronę środowiska

Religions for Peace apeluje o rozbrojenie i ochronę środowiska
(fot. facebook.com/religionsforpeaceintl)
3 tygodnie temu
KAI / kk

W niemieckim Lindau nad Jeziorem Bodeńskim zakończyło się 23 sierpnia czterodniowe zgromadzenie międzynarodowej organizacji pozarządowej Religions for Peace (Religie dla Pokoju). W deklaracji końcowej jego uczestnicy domagają się większej opieki nad ludźmi ubogimi, uchodźcami, kobietami, dziećmi, nad środowiskiem naturalnym oraz miejscami kultu.

Sygnatariusze dokumentu, "jako pełnoprawny partner" zobowiązują się "wspierać międzynarodową kampanię na rzecz likwidacji broni atomowej" i apelują o powszechne rozbrojenie.

"To już najwyższy czas. Jesteśmy wezwani do natychmiastowego działania", głosi deklaracja. Przypomina, że 10 proc. ludzkości żyje w skrajnej biedzie, 70 mln ludzi ucieka ze swoich stron rodzinnych, trwa nowy wyścig zbrojeń. Lasy tropikalne są systematyczne wycinane, a morza zatruwane. Ludzkość znalazła się w skrajnym kryzysie.

Dokument Religions for Peace podkreśla też, że pragnie ciągle wysuwać na plan pierwszy "nieocenioną rolę kobiet i młodzieży", a także wraz z Narodami Zjednoczonymi "chronić miejsca święte przed przemocą i profanacją. Organizacja zobowiązuje się ponadto do rozwijania dobra wspólnego dla wszystkich poprzez zapobieganie konfliktom z użyciem przemocy i ich łagodzenie, poprzez wspieranie sprawiedliwych i żyjących w zgodzie społeczeństw, które akceptują zrównoważony i pełny rozwój człowieka oraz chronią Ziemię.

Podczas konferencji zwierzchnicy religijni z Mjanmy, Demokratycznej Republiki Konga, Republiki Środkowoafrykańskiej, Nigerii i Sudanu Południowego, mówili o konkretnych działaniach na rzecz łagodzenia konfliktów. Także przedstawiciele religijni z Korei Północnej i Południowej opowiedzieli się za tym, aby tworzyć warunki dla pokoju na Półwyspie Koreańskim.

10. zgromadzenia światowego z cyklu Religions for Peace, obradowało w Lindau nad Jeziorem Bodeńskim w dniach 20-23 sierpnia. Uczestniczyło w niej ok. 900 przedstawicieli religii, polityków i ekspertów zajmujących się kwestią pokoju. Zgromadzenie w Lindau oficjalnie otworzyli 20 sierpnia prezydent tego kraju Frank-Walter Steinmeier oraz przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec kard. Reinhard Marx z Monachium.

Stowarzyszenie Religions for Peace jest największym na świecie związkiem wspólnot religijnych ze 100 krajów, a swoją główną siedzibę ma w Nowym Jorku. Funkcję nowej sekretarz generalnej objęła 50-letnia Azza Karam. Urodzona w Egipcie muzułmanka ma paszport holenderski, jest profesorem religii i rozwoju na uniwersytecie Vrije w Amsterdamie oraz pracuje w Nowym Jorku w ONZ-owskim Funduszu Ludnościowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Religions for Peace apeluje o rozbrojenie i ochronę środowiska
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Religions for Peace apeluje o rozbrojenie i ochronę środowiska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.