Tzw. raport Maticia. Biskupi krytyczni wobec planów Parlamentu Europejskiego

Tzw. raport Maticia. Biskupi krytyczni wobec planów Parlamentu Europejskiego
KAI/mk

Europejscy biskupi z krytyką odnieśli się do głosowanego w Parlamencie Europejskim tzw. raportu Maticia. Inicjatorom zmian wskazują, że chcąc przeforsować wprowadzenie aborcji bez ograniczeń, naruszają tym samym europejskie ustawodawstwo.

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) przedstawiła stanowisko w sprawie tzw. raportu Maticia na temat „zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych”, wzywającego państwa członkowskie Unii Europejskiej m.in. do zapewnienia kobietom prawa do aborcji.

Raport przyjęła 11 maja Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego. Jego autorem jest chorwacki socjalista Predrag Fred Matić. Głosowanie nad zaproponowaną w oparciu o treść raportu rezolucją ma się odbyć w PE 23 czerwca.

Sekretariat COMECE opublikował opinię nt. raportu Maticia, w której podkreślono, że Kościół katolicki uznaje znaczenie ochrony zdrowia i praw kobiet. COMECE wyraża zadowolenie z obecnej w dokumencie troski o zdrowie kobiet, przedstawiając jednocześnie zastrzeżenia do wielu zapisów zawartych w projekcie rezolucji.

DEON.PL POLECA

W ocenie komisji rezolucja łamie zasadę solidarności ignoruje fakt, iż to do państw członkowskich należy tworzenie ich polityki zdrowotnej i organizowanie pracy służby zdrowia. Dotyczy to również „dziedzin bardzo wrażliwych”, takich jak regulacje dotyczące aborcji. Ponadto projekt - w ocenie COMECE - „charakteryzuje jednostronna perspektywa”. Nie uznaje on także podstawowego prawa, jakim jest sprzeciw sumienia, będący „emanacją wolności sumienia”, o której mówi Karta Praw Podstawowych UE.

Dlatego Kościół katolicki wzywa europosłów do rozważenia wrażliwego i złożonego charakteru tej kwestii, która wymaga „równowagi prawnej i etycznej wszystkich praw”, których ona dotyczy.

Wcześniej w wywiadzie dla agencji ACI przewodniczący COMECE kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga stwierdził, że nie może być zgody katolików na raport Maticia, który nazywa aborcję prawem człowieka i sprzeciwia się wolności sumienia. 

"Uważam, że musimy jasno powiedzieć, że zatwierdzenie takiego raportu jest sprzeczne z zasadą pomocniczości, ponieważ aborcja jest kwestią ustawodawstwa krajowego, a nie wspólnotowego. Byłoby zatem wielką szkodą dla Unii Europejskiej, gdyby nie przestrzegała tej pomocniczości, o której zawsze mówi. Myślę, że byłby to najlepszy argument za odrzuceniem raportu Maticia, ponieważ we wszystkich partiach politycznych mamy chrześcijan, którzy dzięki takiemu argumentowi będą mogli zagłosować przeciwko niemu. Ale trudno byłoby im głosować przeciwko niemu, nawet wbrew własnej partii, na podstawie argumentów etycznych" - zaznaczył luksemburski hierarcha.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tzw. raport Maticia. Biskupi krytyczni wobec planów Parlamentu Europejskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.