COMECE: „Fratelli tutti” może służyć politykom jako kompas

COMECE: „Fratelli tutti” może służyć politykom jako kompas
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
KAI / kk

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wyraziła uznanie dla nowej encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti”. Jak podkreślono, jest to „kompas, który może okazać się pożyteczny politykom”.

Encyklika wskazuje „drogę do integralnego rozwoju człowieka ukazując kroki niezbędne do przekształcenia naszych systemów gospodarczych i politycznych poprzez otwartość, dialog, zaangażowanie, solidarność, sprawiedliwość, troskę o nasz wspólny dom, sprawiedliwość, promocję wspólnego dobra i wsparcie dla ubogich i wykluczonych”, stwierdza oświadczenie COMECE.

„Fratelli tutti” ma w sobie też mocne odniesienie do „wizji zjednoczonej Europy”, jaką wyobrażali sobie ojcowie założyciele UE, oświadczył sekretarz generalny COMECE ks. Manuel Barrios Prieto. Zapewnił, że papieski dokument będzie również inspiracją dla pracy COMECE w UE w nadchodzących latach.

„Fratelli tutti” jest „wezwaniem do nowego sposobu przeżywania relacji międzyludzkich – nie tylko na papierze, nie tylko słowami, ale poprzez nasze codzienne działania, w życiu prywatnym, publicznym czy zawodowym, które wykraczają poza podziały społeczne, kulturowe i religijne”, podkreślił ks. Barrios Prieto. Jak zauważył, jako pierwszy uczynił to Jezus przypowieścią o dobrym Samarytaninie, a św. Franciszek poprzez spotkanie z sułtanem al-Malikiem al-Kamalem w 1219 roku.

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

COMECE: „Fratelli tutti” może służyć politykom jako kompas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.