Andrzej Pietrzyk SJ: papież proponuje coś nowego, niekoniecznie akceptację znanych już rozwiązań

Andrzej Pietrzyk SJ: papież proponuje coś nowego, niekoniecznie akceptację znanych już rozwiązań
(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
KAI / kk

Papież mówi, że "musimy zrobić prawo", więc ja bym stwierdził, że proponuje coś nowego. Niekoniecznie akceptację znanych już projektów związków partnerskich - uważa młody polski jezuita Andrzej Pietrzyk, znający dobrze realia Kościoła w Ameryce Południowej i studiujący obecnie w Madrycie.

- Medialna burza wokół Franciszka i jego słów się rozkręca. A może tak wziąć i po kolei zobaczyć co powiedział? Zdanie po zdaniu z wypowiedzi, która wywołuje sztorm... "Pokroiłem" cytat Franciszka i zdanie po zdaniu tłumaczę i komentuję. Myślę, że ważne będzie też obejrzenie całego filmu i uchwycenie kontekstu tej pojedynczej wypowiedzi - pisze w mediach społecznościowych sch. Andrzej Pietrzyk SJ, biegle posługujący się językiem hiszpańskim.

- "Las personas homosexuales tienen derecho a estar en la familia, son hijos de Dios, tienen derecho a una familia." "Osoby homoseksualne mają prawo być w rodzinie, są dziećmi Bożymi, mają prawo do rodziny". Wydaje się, że to wyrażenie podstawowego prawa do formowania więzi. Każdy człowiek potrzebuje rodziny i to prawda, której trudno zaprzeczyć. "No se puede echar de la familia a nadie, ni hacer la vida imposible por eso." "Nie można nikogo wyrzucić z rodziny, ani uniemożliwić życia z tego powodu". To zdanie w kontekście poprzedniego zrozumiałbym jako poważną krytykę wyrzucania z rodziny osób homoseksualnych za ich orientację. Drugi krok to umożliwienie normalnego funkcjonowania - życia, pracy, mieszkania etc. Podstawowych praw, które przysługują po prostu z racji bycia człowiekiem - objaśnia jezuita, tłumacząc dosłownie papieską wypowiedź.

- "Lo que tenemos que hacer es una ley de convivencia civil." "To co musimy zrobić to prawo wspólnego pożycia". To zdanie to epicentrum sprawy. Papież używa słowa "convivencia" co po hiszpańsku oznacza wspólne mieszkanie, życie. W zakonie też mamy "convivencia". W słowniku prawniczym związek partnerski to "unión civil" albo "unión registrada". Szukając terminu "convivencia civil" znalazłem coś podobnego - "unión convivencial" z Argentyny (sic!), gdzie jest to prostsza forma "unión civil", bardziej system umów międzypersonalnych. Papież mówi, że "musimy zrobić prawo", więc ja bym stwierdził, że proponuje coś nowego. Niekoniecznie akceptację znanych już projektów związków partnerskich" - podsumowuje Pietrzyk SJ - "Tienen derecho a estar cubiertos legalmente." "Mają prawo być objęci (chronieni) prawnie." Troska o to, żeby każdy człowiek miał możliwość normalnego funkcjonowania. Po prostu...

Jak podkreśla Polak, który dobrze zna realia Kościoła lokalnego w Ameryce Południowej, papieska wypowiedź wpisuje się w nauczanie i postawę, jaką od lat proponuje papież Franciszek.

- Po przeczytaniu całości widzę, że papież nie proponuje niczego nowego poza tym co robi od 7 lat. Szuka miłosierdzia i możliwości godnego życia dla KAŻDEGO. Pewnie w najbliższych godzinach i dniach pojawią się setki komentarzy. Trzeba spokojnie je analizować. I patrzeć jak blisko/daleko są od oryginału - zachęca. Dodaje też, że w jego opinii tłumaczenie użytego przez papieża sformułowania "convivencia civil" jako związku partnerskiego, no nadużycie, które pojawia się także w komentarzach hiszpańskich, które zastępują oryginalne sformułowanie terminem "unión civil", oznaczające właśnie związek partnerski.

Wypowiedź Ojca Świętego, uznana przez media za kontrowersyjną i szeroko komentowana przez media na całym świecie, pomimo, że w oryginale widziała ją dotąd jedynie wąska grupa osób, pochodzi z filmu dokumentalnego pt. "Francesco" w reżyserii Jewgienija Afiniejewskiego. Jak podkreśla w rozmowie z KAI watykanista Andrea Gagliarducci, zostały one wyjęte z kontekstu szerszego wywiadu, jakiego udzielił niegdyś Ojciec Święty stacji Televisa.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Andrzej Pietrzyk SJ: papież proponuje coś nowego, niekoniecznie akceptację znanych już rozwiązań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.