Włoskie media: Franciszek twierdzi, że osoby homoseksualne mają prawo do uznania ich związków

Włoskie media: Franciszek twierdzi, że osoby homoseksualne mają prawo do uznania ich związków
(fot. Grzegorz Gałązka, galazka.deon.pl // deposit photos)
1 miesiąc temu
KAI / sz

Jak podają media, papież Franciszek twierdzi, że osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie i do uznania ich związków w prawie cywilnym, zachęca takie osoby, by prowadziły swe dzieci do parafii i wyraża się o nich z aprobatą – donosi portal turyńskiego dziennika La Stampa – vaticaninsider. Watykan nie zabrał głosu ws. tych doniesień.

Słowa te, zdaniem Domenico Agasso, zawarte są w filmie dokumentalnym rosyjskiego reżysera pracującego w Holywood, Jewgienija Afiniejewskiego „Franciszek”, który ma swoją premierę dzisiaj podczas Festiwalu Filmowego w Rzymie.

Jak podają liczne media w filmie padają słowa Franciszka: „Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie. Są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być z tego powodu wykluczany lub nieszczęśliwy. Mają prawo do związków cywilnych. W ten sposób są one objęte ochroną prawną. Walczyłem o to”. Zdaniem dziennikarza „La Stampa”- słowa te są skierowane do całego świata, a przede wszystkim mają na celu podniesienie świadomości o tym problemie w obrębie Kościoła.

Natomiast Arthur Herlin, dyrektor rzymskiej francuskojęzycznej agencji I-Media tłumaczy słowa Franciszka jako opowiedzenie się za prawem o wspólnym pożyciu osób homoseksualnych, co przewiduje prawo cywilne w wielu krajach, jest to jednak zupełnie inna kategoria prawna niż tzw. związki partnerskie. (Zwrot "osoba pozostająca we wspólnym pożyciu" określa osobę , która pozostaje z inną osobą w takiej relacji, w której pomiędzy nimi istnieją jednocześnie więzi duchowe, emocjonalne, fizyczne i gospodarcze np. wspólne gospodarstwo domowe przyp. KAI)

„Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie. Są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być z tego powodu wykluczany lub nieszczęśliwy. Mają prawo do związków cywilnych. W ten sposób są one objęte ochroną prawną. Walczyłem o to” - Franciszek

Domenico Agasso twierdzi, że do najbardziej wzruszających momentów filmu należy rozmowa telefoniczna papieża z parą homoseksualistów, opiekujących się trojgiem małych dzieci. Franciszek odpowiada na ich list, w którym dzielą się swym zakłopotaniem z powodu przyprowadzenia dzieci do parafii. Papież radzi panu Rubera, by niezależnie od osądów innych ludzi zabierał dzieci do kościoła. Zawarto także świadectwo Juana Carlosa Cruza, ofiary i działacza walczącego z wykorzystywaniem seksualnym, który był dziś obecny na Rzymskim Festiwalu Filmowym.

Film dokumentuje podejście papieża Franciszka do palących problemów społecznych i duszpasterstwa pośród osób żyjących, jak mówi papież, „na peryferiach egzystencjalnych”.

Dotychczas nie pojawiły się komentarze na temat tych słów ze strony rzecznika Watykanu, czy innych czynników oficjalnych Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
10,00 zł

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Włoskie media: Franciszek twierdzi, że osoby homoseksualne mają prawo do uznania ich związków
Komentarze (33)
HS
~H S
24 października 2020, 15:25
Za dużo już mowy na ten temat, nie powinien się wypowiadać o tzw związkach , bo to nie są związki tylko samowola ludzi żyjących jak chcą wg własnego poglądu a nie Bożego. Akceptować? takie szczęście ? związki? homoseksualistów, to nic innego, jak uznać, że to co czynią, jest dobre, szlachetne i czyste. To zgodzić się z tym, że taka postawa podoba się Bogu i jest zgodna ze Słowem Bożym, którym powinni kierować się chrześcijanie. Nie może być szczęściem to , na co BÓG PATRZY Z BÓLEM I SMUTKIEM, jako grzech ciężki. Osoby homoseksualne żyjące w związkach nie mogą korzystać z łaski sakr. Pokuty, ani Komunii św. W czym jest więc szczęście w takim związku? W bycie z człowiekiem tej samej orientacji seksualnej? czy w wypełnianiu tego, co jest wolą Boga? A Jego wolą jest ZBAWIENIE człowieka. Nie może być zbawiony ten , kto żyje w grzechu ciężkim, lekceważąc Boże przykazania.
AK
~Adam Kowalski
24 października 2020, 13:28
Mam tylko jedno pytanie-dlaczego papież wypowiada się w tak niejednoznaczny sposób?? To powoduje ogromny zamęt i zgorszenie, nie ogarniam tego.
JJ
~Jan Jan
24 października 2020, 10:57
Dlaczego nie piszecie PRAWDY. DOKĄD CHCECIE ''JECHAĆ '' NA KŁAMSTWACH! 18 Albowiem gniew Boży ujawnia się z nieba na wszelką bezbożność i nieprawość tych ludzi, którzy przez nieprawość nakładają prawdzie pęta. 19 To bowiem, co o Bogu można poznać, jawne jest wśród nich, gdyż Bóg im to ujawnił.
JJ
~Jan Jan
24 października 2020, 10:49
20 Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy5. 21 Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. 22 Podając się za mądrych stali się głupimi. 23 I zamienili chwałę6 niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów. 24 Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał
JJ
~Jan Jan
24 października 2020, 10:45
25 Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen. 26 Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. 27 Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. 28 A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi. ..«« Rz 1 »»
JK
~Jan Kowalski
24 października 2020, 06:39
Do wypowiedzi papieża trzeba będzie jakiś słownik ułożyć bo coraz więcej jego wypowiedzi trzeba na nowo tłumaczyć.
AP
~Adam Podgórski
22 października 2020, 17:54
Dlaczego deon dołącza do szerokiej listy portali, które kłamią ludziom w twarz pisząc tytuły artykułów stojące w sprzeczności z dalszą ich treścią? Czy dziennikarstwo tak bardzo upadło że musi się uciekać się do doktryny cel uświęca środki? Dokąd to prowadzi? Gdzie jest ta ewangelicza świeca, która miała oświecać drogi innym? Czy ta sól wciąż nadaje się do użytku? Artykuł sam w sobie absolutnie nie jest zły, ale dlaczego tytuł łamie przykazanie? Od czego są redaktorzy?
IW
~Ireneusz Warciak
22 października 2020, 12:55
Pisałem o tym wielokrotnie: potrzebne jest PRAWIDŁOWE włączenie osób obecnie homoseksualnych do życia w PRAWIDŁOWYCH relacjach rodzinnych, szkolnych i zawodowych oraz związanych z innymi wspólnotami życia. Jeżeli komuś WŁĄCZENIE kojarzy się wyłącznie z Paula Camerona „wadliwą socjalizacją” (reverse socialization), to jest to wynik zmasowanej propagandy tej ideologii prowadzonej przez polskich biskupów, samorządowców, media, a nawet sejm dla ukrycia potrzeby PRAWIDŁOWEGO WŁĄCZENIA. Każda próba uchylania się od PRAWIDŁOWEGO WŁĄCZENIA jest sabotażem, zbrodnią i grzechem. Walka o PRAWIDŁOWE WŁĄCZENIE jest walką o cywilizację i byt biologiczny.
WC
~Wojciech Chajec
22 października 2020, 12:06
Przecież osoby homoseksualne mają ojca, matkę, czasem rodzeństwo i z takiej rodziny nikt ich nie wyrzuca. Jednak są niezdolne do założenia własnej rodziny. Mogą usiłować założyć coś innego, ale tego nie nazywajmy rodziną. Zdarza się, że ktoś założył rodzinę, ma dzieci i dopiero potem stał się homoseksualistą. Wtedy ma rodzinę i powinien być wierny dawnym przyrzeczeniom. Powstrzymywać swoje nowe popędy tak, jak starszy mąż nie powinien szukać nowej, młodej żony, skoro ma "starą".
EC
~Ewa Cy
22 października 2020, 22:38
To jest Twoje zdanie lecz papież ma inne. Ja zgadzam się z nim.
ML
~M L
23 października 2020, 10:11
"z takiej rodziny nikt ich nie wyrzuca" To dlaczego sie takie sytuacje wcale nie tak rzadko zdarzaja? Szczegolnie w rodzinach oonserwatywynch i rzekomo bardzo wierzacych. "Jednak są niezdolne do założenia własnej rodziny" Szacuje sie, ze w Polsce mieszkaja pary homoseksualne, ktore wychowuja okolo 50 000 dzieci. Czy im Pan powie w oczy, ze nie sa rodzina? "Zdarza się, że ktoś założył rodzinę, ma dzieci i dopiero potem stał się homoseksualistą" Nie zdarza jest to cecha wrodzona, na ktora nie mamy najmniejszego wplywu. Co najwyzej zdarza sie, ze homoseksualisci zyja z osoba drugiej plci, bo sie potrzebuja ukryc lub sobie nie chca do konca przyznac, kim sa (nie przeszli przez wewnetrzny coming out). To z nich nie robi osob heteroseksualnych.
TS
~Tomasz Szczeciński
22 października 2020, 10:21
Do ks. Wojciecha Zmudzinskiego, odpowiedz : "Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie; są dziećmi Boga; mają prawo do rodziny. Nikogo nie można wyrzucić z rodziny, ani sprawić, by jego życie było z tego powodu niemożliwe. To, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi". Słowa papieza Franiszka!! To jest złamanie doktryny wiary! Papiez, krory nie zna Biblii, papiezm ktory ma za nic słowa Jezusa! https://www.gosc.pl/doc/6583977.Co-dokladnie-powiedzial-Franciszek-na-temat-par-homosekualnych
B.
~Beniamin .
22 października 2020, 10:11
...o innych obrzydliwosciach nie godzi sie mowic.
TS
~Tomasz Szczecinski
22 października 2020, 10:00
"Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie; są dziećmi Boga; mają prawo do rodziny. Nikogo nie można wyrzucić z rodziny, ani sprawić, by jego życie było z tego powodu niemożliwe. To, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi". Jak podaje katolicki portal AciPrensa. PRAWO DO WSPOLNEGO POŻYCIA !!! Czyli jawne zaproszenie do grzechu sodomy! I mówi to papiez! Glowa Koscioła! I nikt nie reaguje z ksiezy, biskupow, kardynałów!!! Nikt! Absolutna cisza!
EB
~Elza B
22 października 2020, 15:30
Bo wszyscy są w szoku.
JD
~Joanna Darkowska
24 października 2020, 07:33
Na szczęście na świecie są biskupi. Którzy reagują bardzo ostro na słowa papieża: bp Schneider, arcybiskup Vigano i inni.
JJ
Jan Janek
22 października 2020, 09:57
To może jeszcze łzawa rozmowa telefoniczna i czułe pochylenie się papieża nad związkiem dwóch facetów z ich kozą? Przejdzie czy nie?
Wojciech Żmudziński SJ
Wojciech Żmudziński SJ
22 października 2020, 09:40
Niektóre media zmanipulowały słowa papieża na temat prawa do wspólnego pożycia dla par homoseksualnych. Papież nie mówi o prawie do zakładania przez nich rodziny, nie nazywa tych związków małżeństwem, lecz mówi, że prawo państwowe powinno zapewnić ochronę takim związkom. Wypowiedź dotycząca rodziny, dotyczyła odpowiedzi na kolejne pytanie dziennikarza i mówił w nim o rodzinie, do której homoseksualista należy, a nie o jej zakładaniu z osobą tej samej płci. https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-potrzebne-doprecyzowanie-przeciszewski-o-slowach-papieza-nt-,nId,4807472
B.
~Beniamin .
22 października 2020, 10:18
...czy zatem nalezy upomiac homosualiste jako brata . I kto jest naszym bratem.
KP
~katolik pomniejszego płazu
22 października 2020, 11:00
z linkowanego artykułu nie wynika, że chodzi o rodzinę wyjściową. najlepiej byłoby poczekać na sprostowanie ze strony Franciszka (osobiście wątpię czy padnie) a nie opierać się na chciejstwie dziennikarzy. jakkolwiek by takiego "pożycia" nie nazwać: małżeństwem, związkiem partnerskim czy związkiem obywatelskim jest ono co najmniej bliską okazją do grzechu i nie wolno go popierać!
ZS
~Z S
22 października 2020, 11:19
Księże, proszę o doprecyzowujące ustosunkowanie się do tego fragmentu Księdza wypowiedzi, w której pisze Ksiądz o papieskim postulacie zapewnienia prawnej, państwowej ochrony związkom homoseksualnym, zwłaszcza w kontekście zamieszkiwania razem mieszkania razem takich „par” (jest to grzeszne czy nie?) oraz odniesienie się do słów Papieża w kontekście słow Chrystusa „Bogu co boskie - cesarzowi co cesarskie”.
JD
~Joanna Darkowska
24 października 2020, 07:37
Drogi Księże Oczywiście trzeba się teraz gimnastykować, żeby jakoś Papieża wytłumaczyć. Ale niestety, nie wiele to da. Papież ma bronić przykazań Bożych i doktryny katolickiej. Przecież z Jego słów wynika, że to nie jest grzech. A nie jest???? Miesza w głowach katolikom, a utwierdza biednych pogan, że tak można żyć.
B.
~Beniamin .
22 października 2020, 08:09
Rz 1:25-28.32 25. Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen. 26. Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. 27. Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. 28. A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi. 32. Oni to, mimo że dobrze znają wyrok Boży, iż ci, którzy się takich czynów dopuszczają, winni są śmierci, nie tylko je popełniają, ale nadto chwalą tych, którzy to czynią.
B.
~Beniamin .
22 października 2020, 08:03
W dokumencie "Francesco" podsumuwujacym siedmoletni pontyfikat, papieza (jezuita) glosi, ze homosekualisci maja byc czescia rodziny (pierwszy stopie wtajemniczenia masonskiego: braterstwo - wszyscy jestesmy bracmi) sa dziecmi bozymi i maja prawo do rodziny nikt z tego powodu nie powinien byc odtracany.
JM
~Jan Marzec
21 października 2020, 23:28
Panie daj mi łaskę abym miał możliwość umrzeć jeszcze w prawdziwej katolickiej wierze.
JJ
Jan Janek
22 października 2020, 10:09
Wszystko zależy od Pana. Papież bałwochwalca i jego pupile mogą wygadywać i zmieniać w Katechizmie co chcą, a wystarczy jeśi Pan będzie się trzymał prwdziwej wiary katolickiej.
ŁM
~Łukasz Morawa
21 października 2020, 19:03
Brawo, jako osoba wierząca właśnie stanąłem przed życiowym dylematem, papież czy Ewangelia
PS
~P S
21 października 2020, 22:20
A gdzie masz w Ewangelii o związkach homoseksualnych?
JW
~Jan Wroncki
21 października 2020, 22:37
A nie przyszło Ci do głowy, że może to nie wybór "Papież czy Ewangelia" tylko Twoja wizja Ewangelii przeciwko Następcy Świętego Piotra, Biskupowi Rzymskiemu, któremu sam Pan Jezus dał mandat?
KP
~katolik pomniejszego płazu
22 października 2020, 07:59
@ Jan Wroncki- nie "jego" wizja Ewangelii a odwieczna, apostolska. Po 2, tak papiez dostaje mandat, ale nie zostaje pozbawiony wolnej woli i może zwyczajnie się mylić zwlaszcza na lamach książki czy na pokładzie samolotu. Gorzej, gdy oficjalnie zdecyduje się głosić błędną naukę.
AW
~ania waliszko
22 października 2020, 10:22
a gdzie masz w Ewangelii o oglądaniu pornografii w internecie?

Skomentuj artykuł

Włoskie media: Franciszek twierdzi, że osoby homoseksualne mają prawo do uznania ich związków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.