Włoskie media: Franciszek twierdzi, że osoby homoseksualne mają prawo do uznania ich związków

Włoskie media: Franciszek twierdzi, że osoby homoseksualne mają prawo do uznania ich związków
(fot. Grzegorz Gałązka, galazka.deon.pl // deposit photos)
KAI / sz

Jak podają media, papież Franciszek twierdzi, że osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie i do uznania ich związków w prawie cywilnym, zachęca takie osoby, by prowadziły swe dzieci do parafii i wyraża się o nich z aprobatą – donosi portal turyńskiego dziennika La Stampa – vaticaninsider. Watykan nie zabrał głosu ws. tych doniesień.

Słowa te, zdaniem Domenico Agasso, zawarte są w filmie dokumentalnym rosyjskiego reżysera pracującego w Holywood, Jewgienija Afiniejewskiego „Franciszek”, który ma swoją premierę dzisiaj podczas Festiwalu Filmowego w Rzymie.

DEON.PL POLECA
Jak podają liczne media w filmie padają słowa Franciszka: „Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie. Są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być z tego powodu wykluczany lub nieszczęśliwy. Mają prawo do związków cywilnych. W ten sposób są one objęte ochroną prawną. Walczyłem o to”. Zdaniem dziennikarza „La Stampa”- słowa te są skierowane do całego świata, a przede wszystkim mają na celu podniesienie świadomości o tym problemie w obrębie Kościoła.

Natomiast Arthur Herlin, dyrektor rzymskiej francuskojęzycznej agencji I-Media tłumaczy słowa Franciszka jako opowiedzenie się za prawem o wspólnym pożyciu osób homoseksualnych, co przewiduje prawo cywilne w wielu krajach, jest to jednak zupełnie inna kategoria prawna niż tzw. związki partnerskie. (Zwrot "osoba pozostająca we wspólnym pożyciu" określa osobę , która pozostaje z inną osobą w takiej relacji, w której pomiędzy nimi istnieją jednocześnie więzi duchowe, emocjonalne, fizyczne i gospodarcze np. wspólne gospodarstwo domowe przyp. KAI)

DEON.PL POLECA

„Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie. Są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być z tego powodu wykluczany lub nieszczęśliwy. Mają prawo do związków cywilnych. W ten sposób są one objęte ochroną prawną. Walczyłem o to” - Franciszek

Domenico Agasso twierdzi, że do najbardziej wzruszających momentów filmu należy rozmowa telefoniczna papieża z parą homoseksualistów, opiekujących się trojgiem małych dzieci. Franciszek odpowiada na ich list, w którym dzielą się swym zakłopotaniem z powodu przyprowadzenia dzieci do parafii. Papież radzi panu Rubera, by niezależnie od osądów innych ludzi zabierał dzieci do kościoła. Zawarto także świadectwo Juana Carlosa Cruza, ofiary i działacza walczącego z wykorzystywaniem seksualnym, który był dziś obecny na Rzymskim Festiwalu Filmowym.

Film dokumentuje podejście papieża Franciszka do palących problemów społecznych i duszpasterstwa pośród osób żyjących, jak mówi papież, „na peryferiach egzystencjalnych”.

Dotychczas nie pojawiły się komentarze na temat tych słów ze strony rzecznika Watykanu, czy innych czynników oficjalnych Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Włoskie media: Franciszek twierdzi, że osoby homoseksualne mają prawo do uznania ich związków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.