Uchodźcy. Ponad tysiąc domów sióstr zakonnych w Polsce i na Ukrainie otwartych na pomoc

Uchodźcy. Ponad tysiąc domów sióstr zakonnych w Polsce i na Ukrainie otwartych na pomoc
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
PAP/ kb

W 924 domach zakonnych w Polsce i w 98 na Ukrainie siostry zakonne udzielają pomocy duchowej, psychologicznej, medycznej i materialnej uchodźcom wojennym – poinformowała Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

"Zgodnie z szacunkami od początku wojny każde z 150 działających w Polsce i na Ukrainie żeńskich zgromadzeń zakonnych udzieliło pomocy od kilku do nawet 18 tys. osobom" – czytamy w przekazanym PAP komunikacie.

W 498 domach zakonnych w Polsce i w 76 domach na Ukrainie zorganizowano miejsca noclegowe. "Dotychczas schronienie otrzymało 3060 dzieci, 2420 rodzin i ponad 2950 osób dorosłych. W 64 placówkach przygotowano ponad 600 miejsc dla sierot, a w 420 placówkach czeka niemal 3000 miejsc dla matek z dziećmi" – poinformowała Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Zaznaczono, że siostry od początku wybuchu wojny na Ukrainie, współpracują z instytucjami państwowymi i kościelnymi.

DEON.PL POLECA

Pomoc uchodźcom z Ukrainy

"Zaangażowane są w przygotowywanie i wydawanie ciepłych posiłków, żywności, środków czystości, odzieży i koców. Zajmują się pomocą w transporcie osób z miejsc objętych działaniami wojennymi, pośredniczą w poszukiwaniu pracy w Polsce, tworzą dodatkowe miejsca pracy w prowadzonych przez siebie ośrodkach, koordynują pomoc uchodźcom w sztabach pomocowych, pomagają dzieciom z Ukrainy w dostaniu się do polskich szkół, służą jako tłumaczki języka ukraińskiego, a także same organizują zajęcia dla dzieci i matek przybyłych z Ukrainy" – wymieniono.

"W prowadzonych przez siostry placówkach mogą znaleźć schronienie także osoby starsze i niepełnosprawne" – dodano.

W Polsce wspólnoty zakonne stale prowadzą zbiórki produktów żywnościowych i higienicznych, które wysyłane są na Ukrainę, wydawane uchodźcom lub przekazywane do domów zgromadzeń i innych ośrodków, w których udzielana jest pomoc ofiarom wojny.

"Siostry przekazują również własne środki finansowe oraz środki prowadzonych przez siebie fundacji" – czytamy w komunikacie.

Na Ukrainie przebywają 332 siostry z polskich zgromadzeń zakonnych.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Uchodźcy. Ponad tysiąc domów sióstr zakonnych w Polsce i na Ukrainie otwartych na pomoc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.