Udostępniono miejsce śmierci św. Faustyny

PAP / im

Oratorium - miejsce śmierci św. s. Faustyny, to jedno z miejsc, które po raz pierwszy będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji Cracovia Sacra. Podczas dwóch nocy (z 14 na i z 15 na 16 sierpnia) będzie można podziwiać kościelne zabytki i klasztorne skarbce, które na co dzień są zamknięte dla zwiedzających.

Inauguracja Nocy Cracovia Sacra odbędzie się 14 sierpnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach podczas Mszy św. odprawionej przy ołtarzu polowym. Zaplanowano także koncert "Assumpta Maria" w wykonaniu Octava Ensemble. W tym dniu po raz pierwszy będzie można zobaczyć oratorium - miejsce śmierci św. siostry Faustyny.

DEON.PL POLECA

W ramach tegorocznej akcji Cracovia Sacra będzie można zobaczyć wystawę pt. "Zabytkowe szaty liturgiczne w zbiorach Paulinów na Skałce", a także "Artyści Karmelu. Twórczość Karmelitów na Piasku" oraz "Zabytki klasztorów Ojców Bernardynów w Polsce - Sanktuaria". W Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Stanisław Groń SJ, redaktor naczelny Posłańca Serca Jezusowego opowie o początkach i teraźniejszości tego pisma. Odbędzie się ponadto prezentacja projektu fryzu Piotra Stachiewicza "Hołd Sercu Bożemu". Natomiast o. dominikanie przygotowali dwie wystawy "Wielki pożar 1850" i "Wielkie osobowości XX wieku (o. Studziński i o. Badeni).

W opactwie benedyktynów w Tyńcu zaplanowano otwarte warsztaty dla dzieci "Malowany świat dawnych ksiąg", a także zwiedzanie średniowiecznego skryptorium. W klasztorze sióstr benedyktynek w Staniątkach uczestnicy Cracovia Sacra będą zwiedzać za klauzurą kapitularz oraz dawną celę apteczną z barokową polichromią wykonaną w latach 1677-1688. Zaplanowano też pokaz filmów z pięcioma wizjami Hildegardy z Bingen - dwunastowiecznej benedyktyńskiej mniszki, mistyczki i wizjonerki. Oprócz tego będzie można zwiedzać Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie.

Na nocne zwiedzanie zaprasza także Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach. Tam w sanktuarium bł. Jana Pawła II będzie można zobaczyć prezentację pamiątek Ojca Świętego, a także obejrzeć spektakl poetycko-muzyczny oparty na poezji m.in. ks. J. Twardowskiego, Jana Pawła II, i B. Leśmiana.

Natomiast w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta odbędzie się zwiedzanie wystawy poświęconej św. Bratu Albertowi Chmielowskiemu oraz pokoju bł. Bernardyny Jasbłońskiej. W Muzeum Archidiecezjalnym zaplanowano prezentację wystawy "Zabytkowe tkaniny liturgiczne ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły".

Zwiedzający będą mogli 14 sierpnia w godz. 9-13 zobaczyć kaplicę arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3, gdzie znajduje się wiele pamiątek po Janie Pawle II. Z kolei na Wawelu przybliżona zostanie historia dzwonów katedry wawelskiej, zaplanowano także oprowadzanie przez dzwonników.

W drugim dniu wydarzenia w bazylice mariackiej kard. Stanisław Dziwisz będzie przewodniczyć Mszy św. odpustowej. Nabożeństwo poprzedzi koncert pt. "Sanktuaria Maryjne".

Zaplanowano również wydarzenia towarzyszące m. in. zwiedzanie z przewodnikiem wystawy poświęconej historii nieistniejącego kościoła klasztornego karmelitów bosych oraz ocalałych ołtarzy pochodzących z tej świątyni, które znajdują się w bazylice franciszkanów. Poza tym będzie można wziąć udział w konkursie na tradycyjny Bukiet Zielony na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, organizowany przez Instytut Dziedzictwa.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć wiele koncertów m.in. w kościele o. franciszkanów, św. św. Piotra i Pawła oraz bazylice Bożego Ciała, a także spektakl poetycko-muzyczny w wykonaniu Danuty Michałowskiej. Na niektóre wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki. Noc Cracovia Sacra organizowana jest po raz piąty przez Urząd Miasta Krakowa. Patronat nad wydarzeniem sprawuje kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 16 kościołów, które odwiedziło ponad 44 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Udostępniono miejsce śmierci św. Faustyny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.