"Ukamienowano go za niewygodną prawdę"

"Ukamienowano go za niewygodną prawdę"
Bp Kazimierz Ryczan (fot. Wikimedia Commons)
KAI / slo

"Św. Szczepan mówił niewygodną prawdę wobec ludzi wpływowych i posiadających władzę. Został ukamienowany za prawdę i gorliwość" - pisze w liście pasterskim na dzień św. Szczepana bp Kazimierz Ryczan, przypominając w nim życie świętego, jego męczeńską śmierć i testament dla współczesnych.

Za św. Łukaszem, bp Ryczan nazywa Szczepana "człowiekiem pobożnym, prawym i gorliwym", swoją postawę uzależniającym od Boga, a nie od "ludzkich kalkulacji".

Święty naśladował Jana Chrzciciela i "znał Mistrza Jezusa (…), emocjonował się opowiadaniem o zmartwychwstaniu (…) jako diakon pełen ducha i mocy przemawiał w imieniu Chrystusa. Stracono go jak jego Mistrza".

Zdaniem biskupa, św. Szczepan przypomina współczesnym Polakom o wierności, która "jest poszukiwaną cnotą". Ważna jest wierność przyjacielowi, wierność dzieciom, wierność żonie, mężowi, ale równie ważna jest wierność przekonaniom i wierność Bogu. Bp Ryczan przeciwstawia ją niewierności.

DEON.PL POLECA

"Jedni dopuszczają się niewierności ze strachu. Jeszcze inni za pieniądze. Jest też i judaszowa niewierność, judaszowa zdrada. Kiedy Instytut Pamięci Narodowej udowodnił judaszową zdradę politykom, profesorom uniwersytetu i dziennikarzom, zbuntowali się, szkalowali Polskę za granicą, potem zakwestionowali proces lustracyjny. Kiedy niektórych biskupów i księży posądzano o współpracę z komunistami, zacierano ręce i szafowano słowem niewierność i zdrada. Kiedy dawnym decydentom zarzucono niewierność Ojczyźnie, podnieśli bunt. Byli przecież równi i równiejsi" - pisze w liście bp Ryczan.

Biskup analizuje też, jaki testament zostawił współczesnym św. Szczepan. Podkreśla, że przede wszystkim modlił się on za swoich zabójców, którą to postawę naśladował współcześnie Jan Paweł II.

Zachęca też w liście do wspierania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z którym diecezja kielecka do dziś utrzymuje ścisły związek.

- Czujemy się zobowiązani do wspierania finansowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego poprzez składkę w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Ukamienowano go za niewygodną prawdę"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.