Ukraina: abp S. Szewczuk wzywa do modlitw za ojczyznę i do nieulegania panice

Ukraina: abp S. Szewczuk wzywa do modlitw za ojczyznę i do nieulegania panice
(fot. BP KEP)
KAI / sz

Do codziennej powszechnej modlitwy o godz. 21 za Ukrainę i jej obrońców, wziętych do niewoli, wezwał wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) jego zwierzchnik abp Swiatosław Szewczuk.

 
Zaapelował też o nieuleganie panice w obliczu zaistniałej sytuacji. O wszystkim tym mówił on podczas konsekracji cerkwi-soboru Najświętszej Bogurodzicy na terenie klasztoru bazylianów w Brzuchowicach koło Lwowa 2 grudnia.
 

«Bardzo was proszę, abyście pamiętali, aby w dniu, w którym nasza eparchia [diecezja] ma dzień surowego postu, pościć o chlebie i wodzie na znak solidarności z tymi, którzy nie mają co jeść, nad którymi znęcają się i których biją» - powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki. Przypomniał, że 1 bm. zakończył się kolejny Synod Biskupów Ukrainy, na którego zakończenie wydali oni Wezwanie do wszystkich wiernych o szczególną i usilną modlitwę «za naszą ojczyznę».

DEON.PL POLECA

W dokumencie przypomniano, że w przededniu postu bożonarodzeniowego Ukraina doświadczyła jeszcze jednej ciężkiej próby - «otwartej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej, która ściągnęła nad granice naszego państwa wielką siłę wojskową lądową i morską, zbrojnie zaatakowała nasze okręty, zraniła i wzięła do niewoli kilkudziesięciu marynarzy ukraińskich».

Wspólnota międzynarodowa potępiła taki przejaw agresji wojskowej, a rząd ukraiński wprowadził stan wojenny w niemal połowie obwodów kraju. «Dzieląc wraz z narodem wszystkie zagrożenia, cierpienia i wyzwania oraz troszcząc się o jego bezpieczeństwo i dobro, Kościół greckokatolicki również tym razem prosi o modlitwę, na jaką kogo stać, w obronie od zagranicznej agresji oraz o przywrócenie w naszym kraju pokoju i całości terytorialnej» - głosi dokument biskupów UKGK.

Jednocześnie wezwano też wszystkich obywateli Ukrainy do zrozumienia pewnych ograniczeń w życiu codziennym, do niepoddawania się wzmaganiu niepokojów, zwłaszcza ze strony tych, «którzy starają się zasiać w naszych sercach panikę i poczucie zwątpienia».

Episkopat UKGK wydał też szereg praktycznych wskazówek duszpasterskich co do zachowania się w obecnej sytuacji. W parafiach, klasztorach i seminariach duchownych winna trwać nieprzerwana, całodobowa modlitwa, zgodnie z porządkiem wyznaczonym przez miejscowych proboszczów i przełożonych zakonnych.

Wszyscy wierni i ludzie dobrej woli są proszeni o połączenie się o godz. 21 we wspólnej modlitwie za Ukrainę w zmieniających się codziennie intencjach. W poniedziałek ma to być modlitwa «o pomyślną posługę prezydenta, rządu i Rady Najwyższej», we wtorek - za wrogów, o «nawrócenie tych, którzy nas prześladują i atakują», w środę - za wojsko ukraińskie, w czwartek - za siły porządkowe i milicję, w piątek - za rannych, jeńców, uchodźców i ich rodziny, w sobotę - za zmarłych, szczególnie za poległych żołnierzy i wszystkich niewinnie zabitych oraz w niedzielę - o jedność i integralność Ukrainy. Zachęcono wiernych także do prywatnych modlitw za kraj.

Ponadto biskupi ogłosili nieustanny surowy post we wszystkich 14 eparchiach i egzarchatach UKGK według określonego porządku od poniedziałku do piątku, a po każdej liturgii należy odśpiewać hymn-modlitwę «Boże Wielki i Jedyny, zachowaj nam Ukrainę». Wezwanie do postu i codziennej modlitwy za ojczyznę jest właściwie przypomnieniem podobnego apelu, jaki episkopat UKGK wystosował do wiernych 17 czerwca 2014, po pierwszych miesiącach wojny na wschodzie kraju. Tym razem zaapelowano o «wywiązanie się z obowiązku albo o odnowienie praktyki codziennej modlitwy. «Modlitwa, post i dzieła miłosierdzia - oto nasze 'duchowe rogatki', na których trwając wiernie, przybliżamy czas wyzwolenia i długo oczekiwanego pokoju» - napisali biskupi greckokatoliccy.

Polityków poprosili, aby nie wykorzystywali obecnego trudnego okresu państwa i narodowej biedy «do własnych krótkowzrocznych korzyści politycznych, ale przeciwnie: aby zjednoczyli się w celu obrony i rozbudowy naszej niezależności państwowej».

Biskupi wezwali ponadto społeczność międzynarodową, aby «podjęła skuteczne wysiłki na rzecz zwolnienia z niewoli wszystkich naszych jeńców, w tym marynarzy, którzy potrzebują wsparcia, solidarności i modlitwy». Zaapelowali też o niedopuszczenie do ulegania złu i nienawiści, ale o «uzbrojenie się w oręż prawdy i sprawiedliwości, o odważne głoszenie Ewangelii pokoju; brońmy naszych serc tarczą wiary, umacniając ją Słowem Bożym i modlitwą».

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: abp S. Szewczuk wzywa do modlitw za ojczyznę i do nieulegania panice
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.