Ukraina: nowa eparchia greckokatolicka

Ukraina: nowa eparchia greckokatolicka
(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

W niedzielę 7 lutego podczas liturgii w cerkwi Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy w Chmielnickim ogłoszono uroczyście utworzenie nowej eparchii (diecezji) greckokatolickiej - kamienieckopodolskiej. Liturgii, sprawowanej przez wszystkich biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przewodniczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk. Obecny był nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti.

Przed kazaniem sekretarz Synodu Biskupów UKGK bp Bohdan Dziurach odczytał dekret o ogłoszeniu nowej eparchii. Zawiera on jej dokładny rys historyczny, podkreślając, iż "doświadczenie posługi duszpasterskiej na tych ziemiach pokazało, że w celu lepszej opieki duchowej naszych wiernych, rozwoju trwałych podstaw dla odnowionego życia powierzonej nam owczarni i mając na względzie nowe warunki, konieczne jest utworzenie nowej eparchii".

Formalnie o jej powstaniu poinformowano 11 grudnia 2015 w Watykanie, gdy Franciszek udzielił swego błogosławieństwa postanowieniu Synodu Biskupów UKGK w sprawie utworzenia nowej jednostki terytorialnej. Wyodrębniono ją z archieparchii tarnopolsko-zborowskiej i włączono do metropolii o tej samej nazwie. Jednocześnie Ojciec Święty mianował administratorem apostolskim nowej eparchii arcybiskupa metropolitę tarnopolsko-zborowskiego Wasyla Semeniuka. Nowa jednostka terytorialna z ośrodkiem w Chmielnickim obejmuje obwód chmielnicki.

W kazaniu podczas liturgii abp Szewczuk wyjaśnił, że Kościół tworzy nowe struktury, buduje nowe świątynie i zakłada nowe ośrodki biskupie dlatego, że "kontynuuje «ruch Boga» i Jego miłości do człowieka". "Bóg chce być blisko nas i to właśnie Jego zbliżanie się do człowieka, możliwość otrzymania Jego miłosierdzia dzięki spowiedzi i komunii świętej, żywego kontaktu z kapłanem, zwłaszcza z biskupem, kieruje Kościołem w jego trosce duszpasterskiej o zbawienie dusz" - podkreślił zwierzchnik UKGK. Dodał, że Kościół wykonuje te zadania, które Chrystus powierzył swym apostołom: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".

Kaznodzieja podziękował wszystkim, którzy byli świadkami i sługami miłosierdzia Bożego w najnowszej historii Kościoła. Wspomniał zwłaszcza metropolitę Wasyla za jego "niezmordowaną posługę duszpasterską na Podolu" oraz duchowieństwo i osoby zakonne, którą swoją niezmordowaną pracą "są apostołami Bożego miłosierdzia". Podziękował też seminarzystom z Tarnopola za ich wkład w budowanie świątyni katedralnej oraz za pracę katechetyczną i dzieła miłosierdzia.

Dzisiejszą uroczystość poprzedziło utworzenie w 1996 egzarchatu kijowsko-wyszhorodzkiego UKGK, na którego terenie znajdował się wówczas m.in. obwód chmielnicki. W 2002 na tym terenie w 7 parafiach pracowało 5 księży. 21 października 2003 Synod Biskupów przekazał ten obwód pod opiekę a następnie włączył go w skład eparchii tarnopolsko-zborowskiej, utworzonej 20 kwietnia 1993, która od 22 grudnia 2011 ma rangę archieparchii i metropolii. A 11 grudnia ub.r. papież zatwierdził utworzenie eparchii kamienieckopodolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: nowa eparchia greckokatolicka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.