Ukraina: obchody 15-lecia wizyty św. Jana Pawła II

Ukraina: obchody 15-lecia wizyty św. Jana Pawła II
(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)
KAI / pk

W dniach 25-28 czerwca we Lwowie, w Stradczu i w Użgorodzie na Zakarpaciu uroczyście obchodzono 15. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II na Ukrainie. W dniach 23-27 czerwca 2001 odwiedził on Kijów i Lwów. Rocznicę świętowali oddzielnie hierarchia i wierni łacińscy i greckokatoliccy.

- Cieszę się, że przybyło nas tak wielu z tej okazji, by dzisiaj spotkać się już nie z Janem Pawłem II, ale ze św. Janem Pawłem II, rozważając to, co uczynił podczas całego pontyfikatu - powiedział 25 czerwca we lwowskiej katedrze łacińskiej miejscowy metropolita abp Mieczysław Mokrzycki. Otwierając tam wystawę przygotowaną przez Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, przypomniał, że właśnie w tym dniu o tej porze 15 lat temu "Ojciec Święty przybył do naszej archikatedry na krótką modlitwę, a nazajutrz ukoronował w niej obraz Matki Boskiej Łaskawej i wręczył Jej Złotą Różę, którą widzimy po prawej stronie obrazu".

Metropolita zaznaczył, że w katedralnej kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej znajdują się obraz i relikwie świętego papieża, do których "możemy codziennie przychodzić i prosić go o wstawiennictwo i orędownictwo". Wyraził radość, że "nasi wierni, pielgrzymi, turyści, którzy tak licznie przybywają do Lwowa, będą mogli przejść przez tę nawę, by zatrzymać się na chwilę, zobaczyć i przemyśleć to wszystko, co przekazywał nam ten Wielki Papież, który tak wiele uczynił dla Ukrainy".

W tym samym dniu w katedrze lwowskiej odbyły się doroczne uroczystości ku czci św. Jana z Dukli - patrona miasta, którego kanonizował 10 czerwca 1997 Jan Paweł II.

DEON.PL POLECA

Do wzorowania się na męczennikach, których 15 lat temu beatyfikował we Lwowie św. Jan Paweł II, wezwał zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy Światosław Szewczuk. - Nie lękajcie się być świętymi, gdyż tylko wtedy możemy wypełnić wszystkie swe zadania życiowe - przypomniał słowa papieża w kazaniu podczas liturgii, którą sprawował 26 czerwca dla uczestników ogólnokrajowej pielgrzymki wiernych tego Kościoła do Stradcza k. Lwowa. Powstaje tam sanktuarium ku czci zamordowanych przez NKWD 26 czerwca 1941 błogosławionych Mikołaja Konrada - kapłana i Bazylego (Wasyla) Pryjmy - kantora, patrona świeckich. W drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego (według kalendarza juliańskiego), czyli w tym roku właśnie 26 bm., grekokatolicy i prawosławni obchodzą dzień wszystkich świętych.

- Być świętym to zadanie możliwe dla każdego. Nawet w dzisiejszym świecie, gdy ludzie zaprzeczają takiej możliwości, można przeżywać pełnię świętości miłości Bożej - przekonywał zwierzchnik UKGK. Za św. Janem Pawłem II zapewnił, że tylko wtedy można wykonać wszystkie stojące obecnie przed nami zadania życiowe, zachować godność i świętość. - Będzie też można utrzymać nienaruszalność granic ojczyzny, pokonać wroga, łamiącego wszystkie prawa Boże i ludzkie i będącego przeciwnikiem wszystkiego, co święte.

Według mówcy nowi męczennicy UKGK, ogłoszeni 15 lat temu przez św. Jana Pawła II, nie tylko są "naszymi orędownikami, ale także jak gdyby nadają świętość naszemu życiu tu, na ziemi, pokazują bowiem, że nasza ziemska pielgrzymka jest jedynie chwilą w porównaniu z wiecznością, pokazują nam drogę do wieczności, do Boga, do prawdy i życia".

Przed Mszą arcybiskupa większego kijowsko-halickiego powitały rodziny, którym urodziły się dzieci dzięki modlitwom do Matki Bożej Stradeckiej. Jedna z matek powiedziała, że lekarze nie dawali jej nadziei na macierzyństwo, ale oboje z mężem modlili się do Maryi za wstawiennictwem błogosławionych nowych męczenników greckokatolickich "i Pan wysłuchał naszych modlitw i pobłogosławił nas dziećmi". Kobieta poprosiła abp. Szewczuka o "błogosławieństwo dla wszystkich rodzin ukraińskich, zwłaszcza tych, które nie mają dzieci, ale nie tracą wiary i nadziei, że od Pana Miłosierdzia otrzymają ten wielki dar".

Na zakończenie liturgii dowódca 80. specjalnej brygady desantowo-szturmowej odznaczył medalami swej jednostki proboszcza parafii Zaśnięcia Matki Bożej w Stradczu o. Iwana Kołtuna i dwóch wolontariuszy z Chicago za ich wkład w podnoszenie zdolności obronnej i poprawę bazy materiałowej tej jednostki.

28 czerwca na lwowskim Sichowie, gdzie przed 15 laty Ojciec Święty spotkał się z młodzieżą Ukrainy, greckokatolicki biskup pomocniczy lwowski Benedykt Aleksijczuk odprawił przed południem Mszę św., a wieczorem tego dnia pokazano polski film "Karol, człowiek, który został papieżem".

Tegoż dnia ulicami Użgorodu na Zakarpaciu przeszła procesja z relikwiami bł. Teodora Romży - biskupa-męczenika greckokatolickiej eparchii (diecezji) mukaczewskiej, którego też 15 lat temu we Lwowie beatyfikował św. Jan Paweł II. Uroczystościom dziękczynnym z udziałem biskupów katolickich dwóch obrządków z Ukrainy, Słowacji, Węgier i z Polski przewodniczył greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: obchody 15-lecia wizyty św. Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.