Ukraina: zmarł najstarszy biskup greckokatolicki, Andrij Sapelak

Ukraina: zmarł najstarszy biskup greckokatolicki, Andrij Sapelak
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

6 listopada w Winnikach k. Lwowa w 98 roku życia zmarł najstarszy biskup Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Andrij Sapelak SDB.

Andrij Sapelak urodził się 13 grudnia 1919 roku w Ryszkowej Woli w powiecie jarosławskim. Po ukończeniu 3 klasy gimnazjum w Przemyślu wraz z pięcioma miejscowymi Ukraińcami wyjechał w 1937 roku do Włoch i tam wstąpił do Towarzystwa Salezjańskiego. W 1949 otrzymał święcenia kapłańskie. Na Papieskim Ateneum Salezjańskim w Turynie (od 1973 Papieski Uniwersytet Salezjański) studiował na wydziale prawa kanonicznego. Był jednym z założycieli Ukraińskiego Małego Seminarium św. Jozafata, które w 1951 powstało we francuskim Lure, a w 1956 zostało przeniesione do Castel Gandolfo i podniesione do rangi szkoły papieskiej. Do 1961 był jego rektorem.

14.08.1961 papież Jan XXIII nominował o. Andrija Sapelaka na biskupa tytularnego Sebastopolis in Thracia oraz biskupa pomocniczego rzymskokatolickiej archidiecezji Buenos Aires, wikariusza apostolskiego dla ukraińskich grekokatolików w Argentynie. Bp Sapelak brał udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II. 9 lutego 1969 został mianowany greckokatolickim egzarchą arcybiskupim w Argentynie.

24.04.1978 po podniesieniu egzarchatu do rangi eparchii (dicezji) Santa Maria del Patrocinio w Buenos Aires bp Andrij Sapelak został jej pierwszym ordynariuszem i rządził nią do 12 grudnia.1997, kiedy przeszedł na emeryturę i udał się do Lwowa. Następnie podjął się pracy misyjnej na wschodzie Ukrainy, w Werchniodniprowśku w pobliżu Dniepropetrowska.

W 2014 powrócił do Lwowa. Zmarł w podlwowskich Winnikach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: zmarł najstarszy biskup greckokatolicki, Andrij Sapelak
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.