Ukraiński oligarcha i główny "sponsor" promoskiewskiego prawosławia został diakonem

Ukraiński oligarcha i główny "sponsor" promoskiewskiego prawosławia został diakonem
Fot. Depositphotos
KAI / pk

W prawosławną Wielkanoc 19 kwietnia zwierzchnik promoskiewskiego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP) metropolita Onufry wyświęcił na diakona ludowego deputowanego do Rady Najwyższej Ukrainy, miliardera rosyjskiego pochodzenia Wadima Nowińskiego.

Jest on powszechnie uważany za głównego sponsora UKP i obrońcę interesów Rosji nad Dnieprem. Uroczystość odbyła się w domowej cerkwi metropolity w kijowskim monasterze św. Pantelejmona (Feofanija), w którym Onufry przebywa w izolacji w związku z podejrzeniem o zarażenie wirusem Covid-19. Jego obecność stwierdzono natomiast 15 bm. u Nowińskiego, mimo to obaj uczestniczyli w obrzędzie z udziałem kilkunastu osób.

Informując o całym zdarzeniu ukraiński portal religijny Cerkvarium zauważył z pewnym przekąsem, że o ile nie należą do rzadkości przypadki, gdy duchowny staje się miliarderem, o tyle droga w drugą stronę – miliardera, który przyjmuje święcenia, nie zrywając przy tym z biznesem, jest bardzo rzadka. Wiadomości tej nie potwierdziły dotychczas ani żadne oficjalne źródła w UKP, ani sam zainteresowany; nie było też transmisji na żywo ani fotoreportażu z tego wydarzenia, wiadomo jednak, że od kilku dni oligarcha podpisuje swą prywatną korespondencję nie nazwiskiem, ale jako "diakon Wadim". Świadkami uroczystości było prawdopodobnie kilka lub kilkanaście osób.

Według rosyjskiego portalu religijnego Credo.Press Onufry mógł wyświęcić Nowińskiego na diakona podczas liturgii paschalnej w swej kaplicy domowej za zamkniętymi drzwiami albo wcześniej, w uroczystość Zwiastowania Bogurodzicy 7 kwietnia, gdy u oligarchy nie wykryto jeszcze koronawirusa. Portal przypomniał ponadto, że nowy diakon nie wykazywał się dotychczas dużą znajomością prawd wiary i nauczania kościelnego, jest natomiast znany z bardzo bliskich kontaktów zarówno z UKP, który hojnie wspiera finansowo, jak i z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Nowy członek duchowieństwa UKP nie jest pierwszym milionerem, obdarzonym taką godnością przez ten Kościół. W ub.r. metropolita Onufry wyświęcił na diakona Ołeksija Pertina – dyrektora generalnego Smart Holdingu, wchodzącego w skład imperium biznesowego W. Nowińskiego.

Portal Cerkvarium zapowiedział, że czeka na oficjalne potwierdzenie tej wiadomości, podkreślając przy tym, że będzie śledził na bieżąco rozwój sytuacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraiński oligarcha i główny "sponsor" promoskiewskiego prawosławia został diakonem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.