Uroczystość 70. rocznicy śmierci o. Kolbe

Uroczystość 70. rocznicy śmierci o. Kolbe
Uroczystość 70. rocznicy śmierci o. Kolbe (fot. flickr.com/ by muddyclay)
KAI / ad

Zaproszenie do udziału w uroczystościach 70. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego skierował do wiernych ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy. Hierarcha zachęcił do osobistej, a także wspólnej - w rodzinach i w parafiach - modlitwy dziękczynnej za wzór i orędownictwo świętego Maksymiliana.

Biskup podkreślił, że "inicjator Rycerstwa Niepokalanej, założyciel polskiego i japońskiego Niepokalanowa, współczesny syn świętego Franciszka w głoszeniu Ewangelii miał odwagę użyć niemal wszystkich dostępnych w tamtych czasach środków technicznych".

Przypominając o męczeńskiej śmierci franciszkanina w KL Auschwitz, ordynariusz zaznaczył, że mottem całego życia o. Kolbe były słowa "Tylko miłość jest twórcza", które, jak zauważał Jana Paweł II podczas Mszy kanonizacyjnej ojca Maksymiliana, "górują nad polityką, egoizmem, przemocą i zaślepioną pychą ludzi, żyjących bez Ewangelii".

14 sierpnia, w 70. rocznicę śmierci polskiego męczennika, międzynarodowe obchody ku czci męczennika odbędą się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia i w byłym niemieckim obozie Auschwitz w Oświęcimiu. Uroczystości poprzedzi jednodniowe sympozjum naukowe, 13 sierpnia, w Oświęcimskim Centrum Kultury.

DEON.PL POLECA

Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godz. 8.00 w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Podczas nabożeństwa "Transitus", upamiętniającego śmierć, przejście o. Kolbego z tego świata do nieba, wierni wysłuchają m.in. Testamentu o. Maksymiliana, fragmentu ostatniego jego kazania, wygłoszonego do współwięźniów obozu koncentracyjnego oraz zapoznają się z jedynym listem, napisanym przez niego w obozie do swojej matki.

O godz. 8.45 wyruszy piesza pielgrzymka do Auschwitz. W tym samym czasie z Oświęcimia wyjdzie druga pielgrzymka - miejska. Obie spotkają się przy Bloku Śmierci. Tam o godz. 10.30 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczystość 70. rocznicy śmierci o. Kolbe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.