Uroczystości na Wawelu ku czci św. Stanisława

Uroczystości na Wawelu ku czci św. Stanisława
(fot. KHRoN / wikipedia.pl / CC-BY-SA-2.5)
KAI / pz

Św. Stanisław, ponosząc męczeńską śmierć, wypełnił słowa Jezusa o tym, że dobry pasterz oddaje życie za swoje owce - mówił bp Jan Szkodoń w czasie sumy odpustowej sprawowanej przy relikwiach głównego patrona Polski w katedrze na Wawelu.

Uroczystej sumie odpustowej ku czci św. Stanisława przewodniczył bp Jan Szkodoń - dziekan Kapituły Metropolitalnej. Krakowski biskup pomocniczy modlił się szczególnie w intencjach ojczyzny, archidiecezji krakowskiej i kard. Stanisława Dziwisza, którym patronuje święty ze Szczepanowa.

Nawiązując do Ewangelii wg św. Jana bp Szkodoń przypomniał, że Jezus nazywa siebie "dobrym pasterzem". Wg hierarchy św. Stanisław, ponosząc męczeńską śmierć w 1079 r., wypełnił słowa Jezusa o tym, że dobry pasterz oddaje życie za swoje owce.

"W tych dniach dziękujemy także za pasterza Jana Pawła II" - mówił bp Szkodoń nawiązując do kanonizacji papieża Polaka i podkreślał, że każdy z osobna, ale także jako naród wiele mu zawdzięczamy. Hierarcha przypomniał również, że w najbliższą niedzielę doroczna procesja z Wawelu na Skałkę będzie równocześnie ogólnopolskim dziękczynieniem za kanonizację papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Bp Szkodoń dziękował także za dar święceń diakonatu, które odbyły się rano w katedrze wawelskiej. "Święcenia to szczególna radość Kościoła, bo święcenia to znak, że Kościół żyje i rodzi ciągle nowych kapłanów" - mówił hierarcha apelując do rodzin i parafii o modlitwę w intencji powołań.

Dziekan Kapituły Metropolitalnej zakończył również nowennę przed uroczystością św. Stanisława, która trwała od 29 kwietnia. W tym roku wzięli w niej udział na Wawelu duszpasterze i wierni z parafii i dekanatów, które w ubiegłym roku przeżywały wizytacje biskupie.

Na zakończenie Mszy św. hierarcha udzielił uroczystego błogosławieństwa relikwiami św. Stanisława a następnie zgromadzeni w katedrze wawelskiej wierni mogli uczcić je indywidualnie.

W związku z tegorocznym jubileuszem 650-lecia konsekracji katedry wawelskiej Ojciec Święty Franciszek udzielił przywileju odpustu zupełnego, który można uzyskać dla siebie lub za zmarłych pod zwykłymi warunkami za nawiedzenie katedry.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Uroczystości na Wawelu ku czci św. Stanisława
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.